הרמב"ם – פילוסוף, רופא, פוסק הלכה ומנהיג חוצה קהילות בן המאה ה-12 – הוא מענקי הרוח של העולם היהודי. מחשבתו הנגישה את ההלכה לציבור הרחב, גישרה בין הפילוסופיה למחשבה היהודית ועסקה גם בתזונה וברפואה מונעת. עד היום לומדים את כתביו בחוגים אקדמיים, רבניים ופופולריים שונים.

צילום: לורה לכמן

 

בתערוכה "לא קם כמשה: הרמב"ם, כתביו וחותמו" שמוצגת במוזיאון ישראל נחשפים המבקרים לחתימתו המקורית והנדירה של הרמב"ם המאשרת את העותק המוגה של "משנה תורה", לכתב-יד של "פירוש המשנה" המיוחס לכתיבתו, ולעותקים מאוירים ממזרח וממערב של "משנה תורה" ושל חיבורו הפילוסופי "מורה הנבוכים". כתבי-היד הושאלו למוזיאון הממוסדות יוקרתיים בעולם ובהם: הספרייה הבריטית, לונדון; מוזיאון מטרופוליטן לאמנות, ניו-יורק; הספרייה האפוסטולית של הווטיקן; הספרייה הלאומית של צרפת, פריז; ספריית הבודליאנה, אוניברסיטת אוקספורד ועוד.

צילום: אלי פוזנר

 

בין יצירות-המופת שהגיעו למוזיאון ישראל מרחבי העולם שני כרכים של "פירוש המשנה", שנכתב במצרים במאה ה-12, המיוחסים לכתב ידו של הרמב"ם, בהשאלת הספרייה הלאומית וספריית הבודליאנה שבאוניברסיטת אוקספורד, ו"משנה תורה" מאויר ומפואר שהועתק בספרד או בפרובנס במאה ה-14, בהשאלת הספרייה הלאומית, ירושלים.

צילום: אלי פוזנר

 

מנכ"ל מוזיאון ישראל פרופ' עידו ברונו: “התערוכה מהווה הזדמנות יוצאת דופן להיחשף לכתבי היד החשובים ביותר של הרמב"ם שמגיעים לראשונה למוזיאון ישראל. אוצרות התרבות האדירים האלה, המלווים בתצוגה מיוחדת של פרקי חייו, מאפשרים למבקר התבוננות מעמיקה בהשפעתו המקיפה של פילוסוף, איש אשכולות, מדען, רופא, חוקר ומנהיג, מאז ימי הביניים ועד ימינו”.

צילום: אלי פוזנר
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20