מחר (ו') תיפתח שנת הלימודים תשע"ח במערכת החינוך, אך הכסף שהובטח לצורך שדרוג מערך התחבורה הממוגנת ביהודה ושומרון טרם אושר בוועד הכספים של הכנסת. השנה תפתח עם ליקויים חמורים בכל מערך האוטובוסים, בהם רכבים שעברו למעלה ממליון וחצי קילומטרים.

רק לאחרונה נשרף אוטובוס תלמידים באזור פסגות, ואוטובוס אחר איבד את בלמיו. לפני כשנה נשרף אוטובוס תלמידים בנסיעה בעליה בדרום הר חברון. יש לציין, כי גם לאחר שהכסף יעבור ייקח זמן רב עד שישופצו כלל האוטובוסים.

אוטובוס

יו״ר ועדת המשנה לענייני יו״ש, ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי): "כבר ארבע שנים אנו מקדמים את התקציב לשדרוג צי האוטובוסים. לצערי, 45 מליון ש"ח שהוקצו באופן חיוני לנושא, תקועים באופן בלתי ברור בוועדת הכספים. אמרתי בעבר ואני אומר שוב, מדובר בסכנת נפשות של ממש, חבל שהתקציב יאושר במצב מאוחר מידי. אני קורא לכלל הנוגעים בדבר להעביר את הכסף באופן מיידי. הדבר גם פוגע בעבודת פועלים רבים שגוייסו לקוי הייצור, מאחר והכסף הובטח ופרנסתם ויציבות פסי הייצור בסכנה. אם לא יאושר התקציב בוועדת הכספים תוך שבוע ימים, נכון להשבית את הלימודים ואת מערך ההסעות, עד שיעבור הכסף".

יוגב שלח אתמול מכתב בהול למנכ"ל משרד ראש הממשלה בבקשה לטפל בהקדם בהעברת התקציב. "זו שערורייה שכך דברים מתנהלים", כתב, "זו סכנת חיים מוחשית. אני מבקש ממך לסיים בהקדם את אישור התקציב בוועדת הכספים, בטרם יהיה מאוחר מידי".

במכתב דרישה שכתב אמש עו"ד אבינעם גואלמן המייצג את התושבים, ליו"ר ועדת כספים ח"כ משה גפני ולשר האוצר משה כחלון, נכתב: "את הוויכוחים וכיפופי הידיים ביניכם, על חשבונם של התלמידים יש להפסיק לאלתר. לא הגיוני ולא סביר כי תקציב מיגון הסעות התלמידים, יעוכב ארבעה חודשים בוועדת הכספים, רק בשל חוסר הסכמות ומשחקי אגו".

עו"ד גואלמן קרא לשר האוצר להיות "המבוגר האחראי" ולהפריד את תקציב המיגון משאר התקציבים בוועדה, על מנת לאפשר את מימושו לצורך מיגון הסעות התלמידים.  "אני בטוח כי אף אחד מכם, לא יוכל להירדם בלילה, לאחר שיתרחש חס ושלום אסון, בשל שימוש באוטובוס תקול, רק בשל אי ההסכמות ביניכם", חתם את מכתבו.

אוטובוס תלמידים ממוגן עולה באש
אוטובוס תלמידים ממוגן עולה באש

בדיון שנערך בנובמבר 2016 בוועדת משנה לענייני יהודה ושומרון של ועדת חוץ וביטחון של הכנסת נידון מצב ההיסעים והתחבורה הציבורית ביהודה ושומרון. מהדיון עלה מצב קשה של האוטובוסים אשר נמצאים שנים רבות על הכביש ומהווים סכנה בטיחותית עבור הנוסעים. ח"כ מוטי יוגב, יו"ר הוועדה אמר בדיון: "התושבים והתלמידים נוסעים בגרוטאות שמהוות סכנת חיים של ממש".

בעקבות שנים של מחסור חסר תקדים באוטובוסים ממוגני ירי, אוטובוסים ישנים עם קילומטראג' של כמיליון וחצי ק"מ, מסיעים תלמידים ואזרחים ביו"ש ולמעשה מהווים סכנה בטיחותית חמורה לנוסעים במערך זה.  הדרישה למיגון באה בעקבות הנחיות פיקוד המרכז עקב איומי ירי, זריקות אבנים ובקבוקי תבערה שהתגברו בשנים האחרונות. בעקבות הפקודות, מחוייבים חברות ההסעות והתחבורה הציבורית למגן את האוטובוסים הנוסעים בכבישי יו"ש, אך כאמור מצב האוטובוסים נמצא במחסור חסר תקדים.

כוחות הכיבוי מכבים את האוטובוס הבוער
כוחות הכיבוי מכבים את האוטובוס הבוער
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20