שירות הבטחון הכללי (שב"כ) והיחידה לפשיעה לאומנית במחוז ש"י, הגיעו הבוקר (ה') לבית משפט השלום בראשון לציון עם בקשת לשחרור למעצר בית בתנאים מגבילים של ארבעה מתוך חמשת הקטינים העצורים בשב"כ. מעצרו של הקטין הנוסף הוארך ב-6 ימים.

כזכור לטענת עורכי הדין, הקטינים – תלמידי הישיבה ברחלים שנחשדו ברצח עיישה אל ראבי שנהרגה מידויי אבנים על רכבה בחודש אוקטובר – עברו חקירות קשות כולל איומים, אלימות והטרדות. במשך ימים נמנע מהצעירים ייצוג משפטי של עורך דין.

לדברי השב"כ "כל מהלכי החקירה בוצעו תחת פיקוח שיפוטי הדוק מצד הפרקליטות ובתי המשפט" וכן "במהלך החקירה זכו הנחקרים לכלל התנאים המתחייבים בחוק בהתאם לגילם ולאמונתם". הראיות והממצאים הועברו לבחינת פרקליטות מוז מרכז.

עוד נמסר משב"כ כי "מאז ביצוע המעצרים התנהל מאמץ יזום ומתמשך של גורמים בעלי אינטרס, שנועד לשבש את מהלכי החקירה, לרבות הפצת מידע כוזב ביחס להתנהלות החקירה, תוך הכפשת שירות הביטחון הכללי ועובדיו. שירות הביטחון הכללי מדגיש כי הארגון לא יירתע וימשיך לפעול בנחישות כנגד כל גורם המעורב בפעילות טרור באשר היא".

מחאה מול ביהמ"ש בראשון לציון במחאה על מעצר אחד הקטינים בפרשה. צילום: פלאש 90

 

עו"ד חי הבר מארגון חוננו: "לצערנו כצפוי הודיע עכשיו השב״כ לבית המשפט כי הוא מבקש לשחרר ממעצר את כל החשודים למעט אחד. אנו כמובן שמחים על כך אבל נדרוש כי יבוצע תחקיר הכיצד הגיע השב״כ למצב כזה בו חוקר בחקירות כה קשות חפים משפע תוך התעלמות מוחלטת מזעקתם וזעק המשפחות ועו״ד. שוב השב"כ גרם נזק נפשי לנערים חפים מפשע".

עו"ד בן גביר מסר: "מהרגע הראשון טענתי שהחשד אינו רציני ומרגע שראיתי את הספינים של השב"כ ושמעתי על ההדלפות המגמתיות, היה ברור שהמעצר נבע בעיקר משיקולים של יחסי ציבור לשב"כ. אינני מבין כיצד הפרקליטות איפשרה את המעצרים, כאשר היה ברור מלכתחילה כי אין חומר של ממש הקושר את החשודים ובתוכם מרשי למעורבות במעשה. מרשי שהה 12 ימים בחקירה קשה שגרמה לו לטראומה, וכעת נשאלת שאלה אחת: מי יפצה אותו על אותה הטראומה? אני מצפה מחוקרי השב"כ לערוך חשבון נפש, ואני מעריך כי כל העצורים בפרשה ישוחררו גם הם תוך זמן קצר".

המשטרה פשטה על ישיבת רחלים וחילקה צווים לעשרות תלמידים

כזכור, אמש כוחות המשטרה חילקו צווי זימון לחקירה לעשרות מתלמידי ישיבת 'פרי הארץ' ברחלים תוך שהם "זורקים" את הצווים בפומבי על אחד השולחנות ומפרים את זכות הנערים לפרטיות.

עו"ד אמיר ברכה במכתב בהול לימ"ר ש"י בו הבהיר כי הקטינים לא יתייצבו לחקירה, זאת בעקבות "התנהלות אשר איננה חוקית, אגרסיבית ולא ראויה וזאת בלשון המעטה – קל וחומר כשהמדובר הינו במוסד לימודי ובקטינים". עוד הוסיף ברכה: "צר לנו כי משטרת ישראל דורסת באופן כה גס זכויות אזרחים בכלל וקטינים בפרט".

צווי המעצר שחולקו לתלמידי הישיבה ברחלים

 

הורים הנערים פנו במכתב לנשיא

בתוך כך, מוקדם יותר פנו הורי הקטינים העצורים לנשיא המדינה וביקשו להיפגש עמו ולהציג את תחושותיהם, זאת בעקבות דבריו כי "בימים אלה עומד השב"כ בקו האש. אין דמוקרטיה ללא ביקורת, אבל עלינו להישמר ממתקפה חסרת אחריות על האנשים שתפקידם להגן על ביטחון ישראל מאיומים".

"אנו פונים אליך מלב אל לב" פתחו הורי הנערים את מכתבם אל נשיא המדינה. "בימים אלו בנינו עוברים חקירות קשות , בהם משתמשים כנגדם באמצעים אלימים האמורים להיות שמורים לחקירתם של טרוריסטים מסוכנים".

הורי אחד הקטינים העצורים בהפגנה מול בית ראש הממשלה במחאה על מעצר הנערים. צילום: יצחק קלמן/TPS

 

"אנו ובנינו היקרים איננו מחבלים. כולנו משפחות נורמליות וממלכתיות, המחנכות לנאמנות למדינה ולמוסדותיה, לשמירת החוק, לשרות בצבא, להתנדבות ולנתינה. בנינו היקרים הינם נערים נורמטיביים, הלומדים בישיבה, ואת זמנם הפנוי בתחביבים שונים ככל נער רגיל. כולנו נגד טרור ואלימות בכל צורותיה, ושמחים בתמיכתך מערכות הביטחון המגינות עלינו", הבהירו המשפחות.

"אולם כאן אנו סובלים מהתעמרות קשה מצד גורמים במחלקה היהודית בשב"כ, אשר סימנו את ילדינו כאשמים במעשה שאינם קשורים אליו כלל. המחלקה היהודית מתעלמת מהאליבי המוצק שיש לילדים, איננה מעלה בחקירתם כל הוכחה לאשמתם, ובינתיים עלולים להיגרם להם נזקים נפשיים קשים. במקביל מנהלת המחלקה היהודית מתקפת הסברה מרושעת ומסולפת כנגד ילדינו וכנגד המוסד החינוכי בו הם לומדים".

"אנו חשים כי לצערנו אין כאן רצון אמיתי לחקר האמת. שמירה על זכויות הנחקרים, ובוודאי קטינים, הינה מיסודות הדמוקרטיה. בטוחים אנו כי גם אתה שותף לעמדתנו זו.מי יגן על ילדינו? גם לקולנו יש זכות להישמע", לשון המכתב.

טל מאיר ואילת כהנא

טל מאיר ואילת כהנא