הבוקר (ב') הממשלה הצליחה לגבש רוב של 70 חברי כנסת על מנת להדיח את מהכנסת בסאל גטאס, חבר הכנסת החשוד בסיוע למחבלים. סיעת האופוזיציה "יש עתיד" הסכימה לתת גיבוי לקואליציה ולהצביע בעד הדחת חבר הכנסת החשוד.

על מנת להמשיך לשלב השני של ההדחה נדרשים 90 חברי כנסת שיביעו תמיכה. במקביל לתמיכת חברי סיעת "יש עתיד", חברי הקואליציה זקוקים לתמיכת סיעת "המחנה הציוני".
בשלב זה סיעת המחנה הציוני לא מצליחה לגבש דיעה אחידה. יואל חסון, איילת נחמיאס רבין, איתן ברושי ואיציק שמולי החליטו להעניק גיבוי לקואליציה. מנגד, סתיו שפיר, איל בן ראובן, יוסי יונה, קסניה סבטלובה ויו"ר הסיעה מירב מיכאלי צפויים להצביע נגד הדחתו של החשוד.

ככל הנראה, התנגדות סיעת "המחנה הציוני" תמנע מהממשלה להשיג רוב של 90 ח"כים ותשאיר את גטאס בכנסת. בראיון ל"מעריב" מירב מיכאלי אמרה: "רק לפני כחודש נאבקנו בכל הכח בחוק הלא-דמוקרטי של הדחת ח"כ ע"י ח"כים אחרים. התנגדותי העקרונית לחוק לא השתנתה. עדיין לא הוגש כתב אישום נגד גטאס ועדיין לא נערך לו שימוע כפי שנערך תמיד לכל איש ציבור לפני כתב אישום. אני קוראת לח"כ גטאס להתפטר מהכנסת ולא לאפשר את הפעלת החוק המסוכן הזה".

"מזלזלת בכנסת ובזכויות הפרלמנטריות שלה"סתיו שפיר. פלאש 90
סתיו שפיר. מתנגדת להדחתו של בסאל גטאס. פלאש 90

זאב אלקין, השר לענייני וירושלים ולהגנת הסביבה, נמנה בין היוזמים להדחתו של החשוד מהכנסת. בשלב זה, אלקין הצליח לגבש כ-60 חתימות של חברי כנסת על הדחתו של גטאס. למרות שהתנגדות "המחנה הציוני" צפויה להשאיר את גטאס בכנסת, השר אלקין לא מאבד תקווה. לאחר הצטרפות "יש עתיד" ליוזמה אלקין ישיג מעל ל-70 חתימות.  גורמים המקורבים לשר מסרו כי "במקרה כזה יהיו נצטרך להשיג 15-16 תומכים מהמחנה הציוני ואנו מקווים שניתן יהיה להשיג את תמיכתם".

"גל הסתה גזעני" – "מחבל שקרן ובכיין"

בסאל גטאס סבור כי המניע להליכים הפליליים נגדו מקורו ב"גל הסתה גזעני". במכתב שגטאס שלח לחברי הכנסת נאמר: "נעשה בי לינץ' ממשי ונגזר דיני בבית דין שדה מבלי שהוגש כתב אישום ומבלי שנערך לי שימוע כמתבקש בחוק. בימים הקרובים יהיו מאמצים להפעיל את חוק ההדחה נגדי ובמסגרת זו מן הסתם יופעלו עליך לחצים לתמוך בשימוש בחוק נואל, גזעני ואנטי דמוקרטי זה תוך שימוש ומינוף גל ההסתה הגזעני שהיה נגדי".

לעצור את המינוי. ח"כ אורן חזן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
אורן חזן. "מחבל שקרן ובכיין". צילום: פלאש 90

גטאס הוסיף, "אני מצפה מכל ח"כ הגון ומכל מי שהתנגד לחוק עצמו להתמיד בהתנגדותו ולא לתת יד לשימוש בחוק דרקוני שמהווה ללא קשר לעניין הספציפי שלי כרסום מסוכן ביותר ביסודות המשטר הדמוקרטי. אחזור בקרוב לפעילות בכנסת במגבלות החלטת ועדת האתיקה, ואמשיך להיאבק בכל הכוח לזכות בהליך משפטי הוגן ושוויוני וכמובן אנהל את מאבקי המשפטי בתיק כפי שצריך".


אורן חזן, חבר כנסת מסיעת הליכוד, הגיב בחריפות לדבריו של החשוד גטאס. חבר הכנסת חזן כתב בחשבון הטוויטר שלו: "למחבל הבכיין – קרעתי את מכתבך. שלא לצערי, בדיוק נגמר לי הנייר טואלט לנגב לך הדמעות. אז גטאס השקרן תעשה טובה לכולנו ותתפטר לכל הרוחות", אמר חזן.

 

אלעד שור

אלעד שור