מסיבת העיתונאים שקיימה בית״ר ירושלים אתמול (א') הציגה תמונה נדירה שלא רואים בכל יום, בטח לא בכדורגל הישראלי. על הבמה היו שלושה: אלי אוחנה, יוסי בניון ושרון מימר. מחזיק זכויות הניהול שהפך לאיש החזק במועדון, הרכש החדש שכבר הפך ליקיר האוהדים והמאמן שהוביל את הקבוצה למקום השלישי והמכובד.

צריך היה להיות במסיבת העיתונאים כדי לראות מקרוב את שפת הגוף של אוחנה, בניון ובמיוחד מימר. מבט על פניהם של אוחנה ומימר מלמד איך שניהם ביחד, וכל אחד לחוד, עושה הכל כדי שהתמונה בה השלושה הצטלמו עם החולצה של בניון עם חיוך רחב למצלמה, יהיה גם חיוך אמיתי ולא מאולץ לעדשה. ההתנהלות של אוחנה בבית״ר ירושלים בעיקר בדברים שלא נראים בתקשורת או מהיציעים הם נדירים בעולם הכדורגל הישראלי. אלה הדברים שלא נראים, לא מצטלמים אבל דווקא הם עשויים להוביל להצלחה של הקבוצה בעונה הקרובה.

יוסי בניון אולי אוחנה ושרון מימר בהצגת הקשר בבית"ר ירושלים. צילום: משה בוקר/ערוץ 20
יוסי בניון אולי אוחנה ושרון מימר בהצגת הקשר בבית"ר ירושלים. צילום: משה בוקר/ערוץ 20

 

אחד הדברים המרכזיים שבלטו במסיבת העיתונאים היה התמונה המוזרה. הראשון, אוחנה, אחד השחקנים הגדולים בתולדות הכדורגל הישראלי, מי שהפך לסמל ומותג מהבולטים והפופולריים בספורט הישראלי, לצידו יוסי בניון, אחד השחקנים הגדולים בכל הזמנים בכדורגל הישראלי, מי שעשה את קריירה גדולה באירופה ושיחק במועדוני פאר תחת מאמנים גדולים באירופה, והשלישי, שרון מימר, שחקן בינוני מינוס, מאמן צעיר, אחד שקיבל את בית״ר ירושלים במתנה ונדמה לו עדיין שהוא לא התעורר מהחלום.

באופן טבעי, עשרות הצלמים התרכזו באוחנה ובבניון. מימר ישב לצידם עם הרבה סבלנות ורוגע. הוא ידע שהוא לא הכוכב המרכזי בהצגה, גם לא קרוב לזה. הדמות של מימר הייתה של ניצב בסרט. אלה שעושים את התפקידים החשובים אבל הם מחוץ לתמונה, מחוץ למשחק המרכזי. מי שמכיר את מימר יודע שהוא לא טיפוס חייכן, הוא לא מהמאמנים שזורקים בדיחות או הערות מצחיקות במפגש עם עיתונאים, הוא תמיד שומר על קשיחות ומראה רציני. בניגוד לאחרים הוא לא עושה זאת משחצנות וזלזול בסביבה אלא רק מביישנות.

יוסי בניון אולי אוחנה ושרון מימר בהצגת הקשר בבית"ר ירושלים. צילום: משה בוקר/ערוץ 20
יוסי בניון ואלי אוחנה ושרון מימר בהצגת הקשר בבית"ר ירושלים. צילום: משה בוקר/ערוץ 20

 

אלי אוחנה מכיר היטב את כללי המשחק. הוא היה על המגרש, על הקווים ואין ספור שעות באולפני הטלוויזיה. הוא יודע בדיוק על מה העיתונאים יסתכלו ולאן יחתרו, הוא מכיר כל זווית שהצלמים מחפשים כדי להביא משהו מיוחד. השילוב של החוכמה והניסיון בתקשורת יחד עם האישיות המיוחדת כל כך של אוחנה, גרמו למימר להשתחרר ולהרגיש הרבה יותר בנוח כמה דקות אחרי שמסיבת העיתונאים החלה.

״יהיו לכם שאלות בנוגע לנושא המקצועי, אתם רוצים לדעת מה קורה עם הרכש, מה מצב הקבוצה ואיזו קבוצה תהיה לנו, את כל השאלות הללו תפנו לשרון מימר. הוא המאמן, הוא אחראי על הנושא המקצועי והוא הכתובת לכל השאלות שלכם. בכל מה שקשור לנושא המקצועי על פיו יישק דבר״, אמר אוחנה לעיתונאים וגרם למאמן הצעיר אנחת רווחה גדולה. בכל זאת, הסיטואציה בה היה עמד מימר במסיבת העיתונאים לא הייתה פשוטה עבורו. לא בכל יום מגיע מאמן למסיבת עיתונאים כאשר הוא עומד בראש המערכת המקצועית והוא נמצא בצל של שני ענקים.

יוסי בניון מוצג בבית"ר ירושלים. צילום: משה בוקר/ערוץ20
יוסי בניון מוצג בבית"ר ירושלים. צילום: משה בוקר/ערוץ20

 

אוחנה לא פראייר. הוא קלט את הסיטואציה בה הצלמים התנפלו בהתחלה עליו ועל בניון ושכל שאלות העיתונאים הופנו אליהם. אבל אוחנה דאג באלגנטיות, בלי שאף אחד ירגיש, לתת לכולם להבין שיש גם מאמן במשחק ולא ניצב. האמירה של אוחנה הובילה את העיתונאים להפנות למימר שאלות מקצועיות וכל הצלמים כיוונו את העדשה אליו. אוחנה אפילו קם והחליף מקומות עם מימר כדי שהמאמן יהיה קרוב יותר לערימת המיקרופונים. גם בניון עמוס הניסיון בסיטואציות כאלה קם והציע להחליף מקום עם מימר.

אחד הדברים העשויים לעזור למימר בעונה הקרובה כאשר הוא בצל של אוחנה ובניון, כשאלי טביב מרחף מלמעלה – זו האישיות של מימר. הפשטות והצניעות שלו, היכולת לקבל תכתיבים וליישר קו, האמינות שלו כלפי המועדון והמעסיק ובעיקר היכולת שלו להבין את המציאות ולהשלים איתה. אחרי שאוחנה ובניון סיימו לדבר ואוחנה העביר את הנושא המקצועי למימר, המאמן פתח ואמר בלי להתבייש: ״אני הייתי קצת אפור בקריירה, אבל תמיד עשיתי את המקסימום״. מימר אמר מה שאף מאמן אחר לא היה אמר בסיטואציה כזו. הוא לא נשאל על כך במסיבת העיתונאים גם לא ברמז. הוא פשוט ראה בעצמו את התמונה והאיר לכולם את המציאות.

יוסי בניון מוצג בבית"ר ירושלים עם אלי אוחנה ושרון מימר. צילום: משה בוקר/ערוץ20
יוסי בניון מוצג בבית"ר ירושלים עם אלי אוחנה ושרון מימר. צילום: משה בוקר/ערוץ20

 

במהלך כל השנים שהיה פרשן בערוץ הספורט ומגיש תכנית ספורט ברדיו ירושלים, אוחנה נאלץ לדבר הרבה גם על נושא מעמד המאמן בכדורגל הישראלי. הדבר הראשון שאוחנה עשה עם כניסתו לתפקיד היה לחזק את מימר ולאפשר לו לקבל את הכבוד הראוי למאמן. אוחנה החליט שמימר יוחתם על חוזה לעונה הבאה בלי הסעיף שאלי טביב כל כך אהב, חודש פיצוי במקרה של פיטורים. אוחנה התעקש וטביב הסכים. ״אם המערכת לא מכבדת את המאמן, השחקנים והאוהדים לא יכבדו אותו", אמר מחזיק זכויות הניהול לבעלים.

העובדה שאוחנה מזכיר בכל הזדמנות שהוא לא מנהל את מימר תורמת שני הצדדים. אוחנה לא זקוק לחיזוקים גם לא למחמאות. הוא נותן למאמן את הבמה כי יודע שמאמן בלי סמכויות ובלי כבוד לא יכול להצליח. מימר מצידו יודע שאוחנה הוא הסמכות המקצועית העליונה וטביב בעל הבית. ״כאשר כל אחד יודע מה מקומו ומה התפקיד שלו זה הכי טוב והכי בריא״, אמר אוחנה באחת השיחות שלו בבית וגן. ״ההצלחה היא של כולנו והכישלון הוא של כולנו. אנחנו קבוצה אחת, גוף אחד״, הוסיף. ניצחון אחד כבר יש לבית״ר ירושלים. כולם מיישרים קו ומאפסנים את האגו בלוקר. לפחות עד שמישהו מהם יפרוץ את המנעול.

יוסי בניון אולי אוחנה בהצגת הקשר בבית"ר ירושלים. צילום: משה בוקר/ערוץ 20
יוסי בניון ואלי אוחנה בהצגת הקשר בבית"ר ירושלים. צילום: משה בוקר/ערוץ 20
‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20