במוצאי השבת הקרובה תתקיים הפגנה של אמנים, יחד עם ארגון השחקנים בישראל (שח"ם), נגד חוק הנאמנות בתרבות שמובילה הממשלה. התסריטאי והיוצר מני אסייג אומר בראיון ל'היום הזה' כי ארגון שח"ם "כופה על שחקנים להגיע להפגנה למרות שחלקם בכלל לא שלם עם זה". לדבריו, "הרבה מהשחקנים, מסתבר, שיוצאים עכשיו לאט-לאט, מאמינים בחוק הזה וחושבים שמי שיוצר חומר הסתה נגד ישראל, מתדלק את ה-BDS ופוגע במדינה ובצה"ל לא צריך לקבל מימון מכספי משלם המיסים".

"הם אוהבים להציג את זה כצנזורה, אבל ברור שזה לא צנזורה, לא הכניסו אף אחד לכלא. בסך הכל לא מוכנים שכסף של משלם המיסים יממן סרטים כמו ג'נין ג'נין וכו'", מוסיף אסייג. הוא גם "בז לאנשי האקדמיה לניתוק מהעם" וטוען כי הם מטילים על האמנים והיוצרים בישראל "שיטת מאפייה והפחדה". שיטה שתוצאתה, לטענתו, היא היא מצב בו בעוד אמנים שמתבטאים נגד ישראל זוכים לקבל תפקידים – "מי שיתמוך בשרה רגב, יזכרו לו את זה והוא ישלם מחירים. ככה זה עובד גם באקדמיה לטלוויזיה וקולנוע".

"מי שיתמוך ברגב ישלם מחירים". השרה רגב. צילום: רועי אלימה, פלאש 90

 

"אתם כ"כ מפחדים מפאשיזם – אל תהיו פאשיסטים בעצמכם"

יוצר הסדרה המצליחה 'שנות ה-80' לא חושש לצאת נגד מי שבעצם מספקים את הפרנסה בתעשייה בסופו של דבר. הוא ממשיך ואומר: "אני בדרך בלתי-אמצעית פונה עם היצירות שלי לעם ישראל שמוכיח את אהבתו", אך הוא פונה ומבקש משח"ם ומהאקדמיה: "אל תפגעו בשחקנים שבסה"כ הביעו דעה שונה משלכם, כי הדמוקרטיה היא נר לרגליכם, ואתם כ"כ מפחדים מפאשיזם – אל תהיו פאשיסטים בעצמכם ואל תגעו לרעה באלה שאמרו דעה אחרת. בי אתם יכולים לעשות מה שאתם רוצים, כי אתם לא מפחידים אותי".

"חוצפנים עלובים". הפוסט של אסייג

 

"רוצים להשמיץ את ישראל ביצירות הדפוקות שלכם? עשו זאת מכספכם ותתחפפו"

אסייג פרסם גם פוסט נסער עם הבשורה על קיום ההפגנה. "אני מני אסייג, תסריטאי טלוויזיה ובמה, מצהיר כאן בניגוד גמור לדעתם של רוב רובם של אנשי התעשייה כי אני תומך בחוק הנאמנות בתרבות!", כתב. לדבריו, הסיבה לתמיכתו היא כי "כספי משלם המיסים הישראלי לא נועדו לממן הצגות/מחזות/סרטים שמהללים מחבלים, משבחים שאהידים, משמיצים את צה"ל והמדינה ובזים ליהדות ולמסורת ישראל".

"רוצים להשמיץ את ישראל ביצירות הדפוקות שלכם?", פנה אל המוחים, "אז תעשו את זה מכספכם ותתחפפו לנו מהעיניים! חוצפנים עלובים!".

רונן דוידוב: "הפסקתי את חברותי בשח"ם כאקט מחאתי"

לפני יומיים הודיע השחקן והיוצר רונן דוידוב ('איפה אתה חי') כי הוא מפסיק את חברותו בארגון שח"ם כתגובה לקריאתו להפגנה. "אין לשח"ם את הזכות להביע דעה פוליטית כזו או אחרת בתור ארגון שאמור לדאוג לשחקנים בלבד! קל וחומר שלא מדובר בפגיעה בשחקנים, בערבים או יהודים בשמאלנים או בימנים. מדובר בשונאי ישראל. מה עובר עלייכם??", כתב בפוסט שהעלה עמוד הפייסבוק שלו.

הוא קרא לכל חבריו "היוצרים, האמנים, השחקנים, התסריטאים, הבמאים אוהבי מדינת ישראל" להצטרף אליו. "בגלל מחאות ועמדות מהסוג הזה חושבים שאנחנו האמנים שונאים את המדינה שאנו חיים בה, בואו נראה להם שהם טועים", כתב. "אני לא מבקש לצאת להפגין בעד החוק הלא מושלם הזה. אני קורא לשח"ם כארגון לא לקרוא לשחקנים לצאת ולהפגין נגדו. בואו נפגין למען המדינה ולא נגדה".