הזעם הציבורי על התנהלות מנהלי חברת "טבע" והדרישה לגבות תשלום על הטבות המס להן זכתה החברה זוכה היום להתייחסות ראשונה מצידו של מנהל רשות המסים, משה אשר. בכנס מצודת דוד של לשכת רואי החשבון, התייחס מנהל רשות המיסים למשבר הפיטורים בטבע ואמר כי "מדובר באירוע כואב ומצער. למרות שהמשק בתעסוקה מלאה והפרמטרים מצוינים". בתשובה לשאלה לגבי שינויים בחוק עידוד השקעות הון אמר כי "זוהי סוגיה בעייתית".

משה אשר. צילום: שלומי יוסף
משה אשר. צילום: שלומי יוסף

"מפעל  שנסגר בקריית שמונה, כאשר אין בפריפריה הרחוקה מקורות תעסוקה חליפיים זמינים זה מאוד בעייתי. האמת – זה לא מגיע למדינה, טבע הפסידו בעסקה כושלת במקום אחר בעולם, וגם בישראל משלמים את המחיר. זה קודם כואב לעובדים שחלקם משתכרים שכר מינימום, ועל זה יש להוסיף את המשק המשני שסובב את החברה שגם נפגע.

הפגנת עובדי טבע. צילום: באסם אוודת, פלאש 90
הפגנת עובדי טבע. צילום: באסם אוודת, פלאש 90

בהתייחס לאפשרות לשנות את החוק  לעידוד השקעות הון אמר אשר: "היום כשרוצים לקבל יציבות בהטבות או מענקים אז צריך לבוא עם תוכנית עסקית בין היתר תעסוקה. בחוק עידוד השקעות הון הרגיל אין התחייבות כזו. נתנו שיעורי מס נמוכים כדי להתחרות בעולם. וזו הסיבה שנתנו שיעור מס נמוך. אם קבלת מענקים אתה מחויב ואם לא אתה מחויב להחזיר את המענקים. טבע הייתה בצד ההכנסות, פשוט היא הייתה גדולה, אז יש לה יותר רווחים ולכן הטבות גדולות יותר".

נשיא לשכת רואי החשבון יזהר קנה התייחס למשבר בטבע ואמר: "המקרה של טבע הוא פיגוע המוני בעובדים ,בכספי הציבור,  בבורסה,  ובכלכלה הישראלית -שנולד מכשל  ניהולי ברור. צער עצום על העובדים, פגיעה אנושה להרבה משפחות אבל יש גם גלי הדף. הפגיעה בהכנסה יכולה להגיע עד למכפיל של 3 או 4 , חברות הליסינג יפטרו עובדים,  חברות הקייטרינג, וכל קבלני המשנה- יכול להגיע עד 10,000 עובדים. אי אפשר להתעלם מכך שטבע זכתה לתמיכה המדינה , בדיונים עם שר האוצר סביב עודפי הגבייה למדנו שיש או כסף או הפחתת הכנסות או הגדלת הוצאות ואין ספק שטבע זכתה גם מזה וגם מזה בסכומים מוד גבוהים. היום בדיעבד חייבים לשנות את המחשבה והחקיקה בגלל העובדים. לא יכול להיות שחברה תקבל מיליונים מהמדינה כאשר הדבר החשוב הוא התעסוקה ולחברה אין מחויבות לכך".

 רו"ח עו"ד ג'ק בלנגה, יו"ר ועדת המיסים בלשכת רואי החשבון התייחס לסוגיה ואמר כי תגובת משרד האוצר והכלכלה צריכה להיות חריפה יותר  ועליהם לשקול לבטל את ההטבות המפליגות שניתנות לחברות הבינלאומיות הפועלות בישראל. זו  אמנם חכמה שבדיעבד, אבל החכמה היא  להיעזר בה קדימה – בחקיקה צריך לשלב גם את הנושא של התעסוקה. המדינה לא אשמה במה שקרה אך היא נדרשת לטפל בתוצאה".