רם כהן, מנהל בית הספר. צילום: תומר נויברג, פלאש 90
רם כהן, מנהל בית הספר. צילום: תומר נויברג, פלאש 90

 

בלעדי: מנהל בית הספר "תיכונט" בתל אביב, רם כהן, פרסם פוסט תמיכה מקומם בעאהד תמימי, המחבלת בת ה-17, שתועדה מכה חיילי צה"ל ותוקפת אותם. לאחרונה הוגש נגדה כתב אישום על התקיפה. וכך כותב כהן בדף הפייסבוק שלו: "עאהד תמימי היא גיבורה פלסטינית, תלמידה שכל מנהל היה רוצה בבית ספרו. נערה בעלת מודעות ומעורבות פוליטית, אקטיביסטית ומתוחכמת. נערה אמיצת לב העומדת מול שני גברים חמושים וסוטרת לאחד מהם סטירה המגיעה לכולנו".

חבר הכנסת אורן חזן הגיב לפני זמן קצר לפרסום וקרא לשר החינוך לפטר את כהן לאלתר: "מנהל בית ספר שמשווה בין מחבלת ארורה לגיבורת ישראל, כף רגלו לא צריכה לדרוך במוסד חינוכי ישראלי". בהמשך הפוסט, מצדיק מנהל בית הספר את ההשוואה שעשה יהונתן גפן בין תמימי לאנה פרנק: "צודק יהונתן גפן בהשוואתו את תמימי, גיבורת התרבות הפלסטינית, לגיבורת תרבות בעמים אחרים ואף אצלנו. כל עם מצמיח את הגיבורות שלו בדיוק כמו שאנחנו הצמחנו את צביה לובטקין ושרה גיבורת ניל"י. רוחה של עאהד תמימי לא תישבר בכלא השרון. היא תהפוך לסמל ומופת של המאבק הפלסטיני לעצמאות", מנבא כהן.

 תמימי בבית המשפט. צילום: הלל מאיר/TPS
תמימי בבית המשפט. צילום: הלל מאיר/TPS

בשיחה עם כתב ערוץ 20, לא חוזר בו כהן מהדברים הקשים שכתב בפוסט: "כל מנהל בית ספר היה רוצה ילדים אקטיביסטים, ילדים פעילים, ילדים דעתניים, ילדים שהם פעילים. כן, כל מנהל בית ספר רוצה וזה מה שאני מחנך את הילדים שלי גם בבית הספר שלנו להיות אקטיביסטיים, פעילים, מעורבים, יודעים לנצל את המדיה. בהחלט. אלה הילדים שאנחנו רוצים ואלה הילדים שבמערכת החינוך הפלסטינית היו רוצים לחנך".

כהן מוסיף: "עאהד תמימי היא פלסטינית שחיילים נכנסים לשטח הפרטי שלה. עאהד תמימי מסלקת אותם מביתה. המראה הזה כמו שראית וכתוב שם הוא צובט, הוא כואב, הוא מייסר. יחד עם זה אנחנו צריכים לזכור שמדינת ישראל יושבת בשטח כבוש שאין לה מה לעשות שם ועאהד תמימי בידיים חשופות מסלקת את הילדים מביתה. מה לעשות? זאת המציאות?"ח"כ אורן חזן הגיב לדבריו של מנהל בי"ס תיכונט ומסר: "מנהל בית ספר שמשווה בין מחבלת ארורה לגיבורת ישראל, כף רגלו לא צריכה לדרוך במוסד חינוכי ישראלי. אני מרחם על תלמידיו שמקבלים חינוך לקוי כל יום. אני קורא לשר החינוך לפטר את המנהל המנוול עוד היום. כל יום שהתלמידים מקבלים את פניו בבוקר מסכנים את חינוך ילדינו ועתיד כולנו".

ח"כ חזן במהלך דיון בכנסת. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ח"כ חזן במהלך דיון בכנסת. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

נציין כי זו לא הפעם הראשונה שכהן מעורר סערה. לפני כשנה סירב להשמיע את המנון התקווה בסיום טקס לזכרו של יצחק רבין, בגלל שלדבריו ההמנון פוגע ברגשות אוכלוסיית המורים הערבים. כהן אף הפר בעבר את הפר את תזכיר שר החינוך והזמין את שוברים שתיקה להרצאה בבית ספרו וכן קיים בו כנס של עמותת השמאל הקיצוני 'האגודה לזכויות האזרח'.

ההקלטות והפרטים המלאים ישודרו הערב בשעה 21:00 בתוכנית לפני כולם

הפוסט שפרסם רם כהן. צילום מסך: פייסבוק
הפוסט שפרסם רם כהן. צילום מסך: פייסבוק
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20