מנהיגי המגזר הערבי וראשי הרשויות הערביות סירבו לגנות את הפיגוע בהר הבית ביום שישי, כפי שדרש מהם שר הפנים אריה דרעי. בעקבות כך, מנהל בית ספר בטמרה, נאיל זועבי, יצא נגד הבדלנות של מפלגת 'הרשימה המשותפת'. "מתקפת הטרור הרצחנית בהר הבית נבלמה על ידי שוטרי ישראל האמיצים שמנעו בגופם אסון כבד אף יותר", הבהיר זועבי, "לא ניתן לגורמים רצחניים המחללים את שם האל לגרור אותנו ללחימה עקובה מדם ונטפל ביד קשה בכל זרועות הטרור ובמבצעיו".

"זוהי שעתה של המנהיגות הערבית בישראל"

לדבריו, "אנו חבים חוב חיים לבנים שאיבדנו. ליבנו עם המשפחות השכולות בשעות הקשות האלו ואנו נושאים תפילות להחלמתם של הפצועים. מדינת ישראל תגן ביד חזקה על ריבונותה ועל אזרחיה ולא תתן לאף גורם להתסיס את האזור ולדרדר אותו למלחמת דמים". זועבי קרא למנהיגות הערבית לעשות מעשה ואמר כי "זוהי שעתה של המנהיגות הערבית בישראל ואף מחוצה לה להביע עמדה ברורה נגד מתקפה נפשעת זו. אני קורא להם לקום ולגנות רצח אכזרי שכזה. הרי זה המינימום שהם יכולים לעשות".

מנהל בית הספר הערבי סיכם ואמר כי "המעשה הנבזי והנפשע אמור לזעזע ולקומם כל בן אנוש. ‏צריך לגנות רצח בדם קר. רצח שמוביל לטראומה. מי שפגע – פגע בנו".

דברים דומים אמר היום נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. "השתיקה והתגובות הרפות של חלק מהמנהיגות הפוליטית הערבית מקוממות", הכריז ריבלין והוסיך כי "טרור חייב להיות מוקע ללא תנאי וללא התפתלויות. מי שאינו מוקיע טרור, משתף איתו פעולה".

השר דרעי לראשי הרשויות הערביות: גנו את הרצח בי-ם

שר הפנים אריה דרעי ביקש מראש עיריית סכנין ויו"ר פורום ראשי הרשויות הערביים מאזן גנאים, לפרסם הודעת גינוי בשם ראשי הרשויות במגזר על לרצח השוטרים הבוקר בירושלים, אך הודעת הגינוי טרם פורסמה.

שר הפנים אריה דרעי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שר הפנים אריה דרעי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

לדבריו של השר דרעי, "מיד לאחר שפורסם כי המחבלים הם ערבים ישראליים תושבי אום אל פאחם, העברתי דרישה לגנאים לפרסם הודעת גינוי חריפה. לצערי, עברו כבר שעות והודעה כזאת טרם פורסמה. ראשי הרשויות הערבים יודעים לדרוש מהממשלה להשקיע ביישובי המגזר הערבי ולהשוות את תנאיהם ליישובים היהודיים. הם גם אומרים, ובצדק, שהם אזרחי המדינה ומגיע להם את אותם תנאים. אבל אי אפשר שיהיו להם רק זכויות, ללא חובות. והחובה שלהם היום היא לגנות בחריפות את מבצעי פיגוע הדמים הבוקר בירושלים״.

הח"כים הערבים אחמד טיבי ואוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת) אמרו בתגובה לפיגוע כי "המאבק שלנו הוא מאבק לא אלים, גם נגד הכיבוש וגם נגד אפלייתם של האזרחים הערבים בישראל". גם ח"כ איימן עודה ועיסוואי פריג' גינו את השימוש בנשק.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20