סמנכ"לית בית הנשיא לשעבר ומי שהיתה יד ימינו של שמעון פרס לאורך שנים, יונה ברטל, התראיינה ל'לפני כולם' ושיתפה ברגשותיה.

שנה למותו של פרס, הגעגוע גובר?

"הגעגוע קיים כל הזמן, אני מתגעגעת אליו כל יום, כל היום. הוא חסר כל כך, לי באופן אישי ואני מניחה גם לאומי אבל קשה, הוא חסר מאוד".

מה הדבר שהכי חסר לך היום?

"האמת? הכל, כי אחרי 21 שנה שהיינו באמת מאוד אינטנסיבי בארץ, בעולם, 24/7 רצים קדימה.. להתחיל איתו את הבוקר, לעבור איתו את העיתונים, לאכול איתו ארוחת בוקר, להמשיך איתו למשרד, להכין את הפגישות, לעבור על הנושאים על סדר היום, לנסוע בעולם, לקבל שגרירים. מה שהכי מפריע לי זה שלפעמים קורה משהו במדינה ואני רצה לטלפון כדי להתקשר ולשמוע מה הוא היה חושב על זה וזה ממש חסר לי, ממש".

אנחנו שומעים הקלטה מרגשת בה נשמע פרס מתחקר את החטופים ממבצע אנטבה עם נחיתתם, הוא דיבר איתכם על התקופה הזאת?

"התקופה הזאת הסעירה אותו כל חייו, הוא לא הפסיק לדבר עליה. הוא הרגיש כל כך בר מזל שהוא הצליח לעשות את המבצע הנהדר הזה, למרות כל הקשיים, הסכנות והאנשים שהתנגדו, הוא הרגיש כל כך בר מזל להצליח ולהביא את האנשים הביתה, ואחר כך הוא היה קשור מאוד לאנשים שהיו בארץ, למשפחות שלהם. גם היום אנחנו מאוד מכבדים את העניין הזה, את המסורת הזאת. גם היום באזכרה הושבנו אותם בדיוק מול הקבר שלו. סורין הרשקו וכל האחרים. זה היה מאוד חשוב".

כ"כ הרבה אישים מכל העולם מכבדים אותו. מה לדעתך פרס היה אומר על הנאומים ששמענו במהלך היום?

"ביומיים האלה שקיסינג'ר דיבר עליו בצורה מדהימה, וטוני בלייר חלק לו שבחים ופרס לעיני כולם את מערכת היחסים המיוחדת שלהם. אני בטוחה שהוא הסתכל מלמעלה מחויך ואמר: 'וואלה, איזה יופי, אני שמח'. כל כך שמחתי לשמוע שכולם הזכירו שהוא הציל ילדים, משפחות, שהדבר הכי חשוב שהיה לו זה להושיט יד לכל אדם – ערבי, יהודי, מהאזור שלנו, מבחוץ, כשהיו צרות בינלאומיות הוא תמיד הרים טלפונים. הוא היה כתובת הומניטרית לענייני הארץ, המזרח התיכון והעולם, וזה באמת מה שהיה חשוב לו יותר מכל".

לפני כולם

לפני כולם