נשארים עם יותר זרים. קיארטנסון ממכבי ת"א ודוס סנטוס ממכבי חיפה. צילום: מכבי ת"א

 

כצפוי, גם בעונה הבאה כל קבוצה בליגת העל תהיה רשאית להחתים 6 זרים כאשר על המגרש בו זמנית יורשו לשחק רק 5 זרים. מנהלת הליגות החליטה היום (ה') להמליץ להנהלת ההתאחדות לכדורגל להשאיר את תקנון הזרים בדיוק כמו בעונה הנוכחית. מכבי תל אביב ניסתה לגייס רוב ללא הצלחה ששישה זרים ישחקו בו זמנית במשחק. למרות הביקורת הציבורית שכללה לא מעט עליהום על רמת הזרים שמגיעים לארץ ועל הפגיעה ביכולת של השחקנים הישראלים הצעירים להתפתח, היה ברור שמנהלת הליגות לא תקבל החלטה אחרת שהועלתה – לצמצם את מספר הזרים לארבעה או חמישה.

הסיפור הגדול שיוצא מהישיבה היום של בעלי-נציגי הקבוצות במנהלת שדנו בסוגיית מכסת הזרים לעונה הבאה הוא המחלוקת בין הקבוצות הקטנות לגדולות בנוגע לשיטת הבונוסים. על פי הרעיון שעלה, קבוצה שתשתף פחות זרים תתוגמל ב-300 אלף שקל בעונה. לראשונה בעידן המנהלת, היתה חלוקה משמעותית של הכוחות בין האינטרסים של הקבוצות הגדולות לקטנות. ארבע הגדולות, מכבי תל אביב, בית"ר ירושלים, מכבי חיפה והפועל באר שבע התנגדו לשיטת התמריצים, גם הפועל חיפה התנגדה. הקבוצות טענו כי כל קבוצה תחתים כמה זרים שהיא רוצה מבלי שתקבל תמריץ כספי. בסופו של דבר הקבוצות הגדולות כשלו במשימה ורוב הקבוצות הקטנות הצביעו בעד התמריץ. הקבוצות הגדולות שבכל מקרה רוצות להחתים שישה זרים איכותיים גם כדי להתמודד במפעלים האירופיים לא הסכימו שקבוצות יקבלו בונוס מהתקציב של כל הקבוצות.

ארז כלפון לאחר מינויו ליו"ר המנהלת. צילום: מנהלת הליגות לכדורגל

 

מהיום יש גם יו״ר חדש למנהלת הליגות – ארז כלפון, שאושר היום רשמית בישיבה. חלפון אמר: "לבקשת ראשי הקבוצות, החלטתי להירתם למשימה הלאומית ולהוביל את מנהלת הליגות לכדורגל בישראל בשנים הבאות. עבורי כדורגל הוא לא רק ספורט, הוא גשר בין עולמות, הוא כלי שמחבר בין פריפריה למרכז ובין יהודים לערבים. ספורט בכלל וכדורגל בפרט זהו כלי בלתי רגיל להקניית ערכים מגיל צעיר וחינוך למצוינות. כדורגל הוא מהמקומות הבודדים בהם לכולם יש הזדמנות שווה, טובי השחקנים בעולם הגיעו מהשכבות החלשות ועלו לגדולות".

היו"ר היוצא אורן חסון: "הייתה זו חוויה עסקית מאתגרת, מעניינת ומהנה ואני חש תחושת סיפוק על כברת הדרך שבאה לידי ביטוי בהצלחה הכלכלית, בקידום התשתיות, בשיפור חווית הצפיה – במגרש ובטלוויזיה – וביצירת דפוסי ניהול מוקפדים בדרך של שקיפות. לאחר שהונחו היסודות לקידום הכדורגל הישראלי אין לי ספק כי ארז כלפון, ביחד עם המנכ"ל ניקולס לב, ימשיכו להצעיד את המנהלת קדימה ויעמדו בפני המשימות והאתגרים הלא פשוטים בדרך לשיפור פני הכדורגל המקצועני בישראל".

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20