"מן הראוי לתת הגנה למשטרה", כך אמר הבוקר (ב') היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט בוועדת לביקורת המדינה.

מנדלבליט התייחס בדיון בנושא 'מעמדם של שומרי הסף' לנאום רה"מ בו מתח נתניהו ביקורת על המלצות המשטרה להעמידו לדין בתיק 4000. "חוקרי המשטרה הם שומרי סף יסודיים מאוד, בטח בתיקים כאלה. צריך לתת למשטרה את כל הגיבוי. אני נותן גיבוי מלא באופן אישי וכמוסד נותן גיבוי מלא למשטרה", אמר.

"חומר החקירה של תיק 4000 הגיע לראשונה אליי ביום חמישי וצריך ללמוד אותו ולקבל החלטה. הציפייה שלכם שתוך יום, נקבל החלטה? ככה אתם מצפים שתתנהל המערכת? כולם עובדים בשיא הלחץ ובשיא המרץ. אקבל החלטה כמה שיותר מהר", הבהיר. "אני לא עובד עם סטופר. לא אחשוב כן בחירות או לא בחירות בנוגע לתיק. יש לי חובה מקצועית ולא פוליטית. שום דבר אחר לא רלוונטי".

רה"מ בנימין נתניהו, אמש. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מנדלבליט מחה על ההאשמות כי מינוי הצוות הנוסף נועד כדי למשוך זמן. "זה שיש חשדות, גם אותי מטריד. הרי אני באופן אישי החלטתי על כך שיש חשד לביצוע עבירה והוריתי על פתיחה בחקירה. לפעמים גם יש בקשות שאני לא מאשר כי הן לא הגיוניות. בדברים שיש עניין ציבורי ולא התיישנו, אני מורה לפתוח בחקירה".

"מינוי של המפכ"ל יוכרע בבית המשפט העליון"

על החלטת הוועדה למינוי בכירים שלא להמליץ על משה צ'יקו אדרי לתפקיד המפכ"ל והכוונה להעביר את ההחלטה על מינויו בממשלה אמר מנדלבליט: "דעתי שטוב שיש את הוועדה. חשוב שהיא תישמר. מותר לבקר כל גוף וכל החלטה. יש לממשלה סמכות לחלוק על הוועדה. אך המשקל שלה מאוד מאוד משמעותי. ועדה מאוד רצינית. מאוד מאוד חריג להפוך את ההמלצה של הוועדה".

לדבריו, "איך שלא יהיה, מינוי של המפכ"ל יוכרע בבית המשפט העליון".

משה (צ'יקו) אדרי. צילום: יונתן זינדל פלאש 90

 

הבוקר הופיעה המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בוועדת הכלכלה, זאת על אף הוראתה של שרת המשפטים איילת שקד כי זילבר לא תייצג את עמדת משרד המשפטים בוועדות הכנסת במושב הנוכחי בעקבות נאום פוליטי שנשאה. מנדלבליט הבהיר כי הופעתה של זילבר בוועדה היום התקיימה על דעתו ואמר: "אין שום עילה להדיח את דינה זילבר. היא נמצאת בוועדה בגללי. אני שלחתי אותה. עמדתנו חייבת להישמע".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20