"חיילי צהל לא מפחדים מאף אחד", כך אמר רה"מ בנימין נתניהו בתגובה לטענות השר נפתלי בנט לפיהן: "הלוחמים מפחדים יותר מהפרקליט הצבאי הראשי מאשר מיחיא סינוואר". קודם לכן הבהירו היועץ המשפטי לממשלה והאלוף במיל', ד"ר אביחי מנדלבליט, והרמטכ"ל גדי אייזנקוט כי אין שחר לדברי בנט. השר לשעבר אביגדור ליברמן טען כי דברי בנט הם "הפקרות ביטחונית". השר מצידו נותר איתן בעמדתו.

"כמי ששימש עצמו בתפקיד הפרקליט הצבאי הראשי משך שבע שנים, כולל במהלך מלחמת לבנון השניה ומבצע 'עופרת יצוקה', מבקש ד"ר מנדלבליט להדגיש כי עמידה בהוראות הדין, גם בשעת לחימה, היא מקור עוצמה לצה"ל, למפקדיו ולחייליו. קציני הפרקליטות הצבאית פועלים שכם אל שכם יחד עם המפקדים, למען המטרה המשותפת של השגת יעדי הלחימה", נמסר בהודעה מטעמו.

"הפרקליטות בראשות הפצ"ר אלוף שרון אפק פועלת ללא לאות על מנת להעמיד לרשות צה"ל את המעטפת המשפטית הדרושה להפעלת עוצמתו הצבאית בכדי להכריע את אויבנו, תוך עמידה בהוראות הדין. היועץ המשפטי לממשלה מגבה באופן מלא את מלאכתן החשובה המהווה חלק בלתי נפרד מהחוסן הלאומי של מדינת ישראל", נמסר.

היועמ"ש מנדלבליט. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

גם הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט מחה על דברי בנט. בפתח ישיבת פורום המטה הכללי אמר כי הוא "גאה בלוחמי צה״ל שעומדים על משמרתם, פועלים בנחישות ובמחויבות רבה בכל גזרות הלחימה ומגנים על תושבי מדינת ישראל".

לדבריו, "הפרקליטות הצבאית היא חלק מעוצמתו של צה״ל ומסייעת לו כתף אל כתף עם המפקדים והלוחמים לממש את יעודו המבצעי ולנצח במלחמה. האלוף שרון אפק ממלא תפקידו במקצועיות ובהצטיינות שזוכה להערכה בצה״ל ומחוצה לו. יש להשאיר את צה״ל מחוץ לכל ויכוח פוליטי".

הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מלשכת שר החינוך נמסר בתגובה כי "אין בכוונת בנט להתנצל על דבריו נגד הפרקליט הצבאי או לחזור בו. בנט עומד על דעתו שיש עודף משפטיזציה בצה"ל. הוא מאמין שאנחנו מחשקים את עצמנו בחישוקים משפטיים עודפים וזה פוגע במבצעיות ובלוחמים. הוא אומר את הדברים גם על בסיס הרבה הודעות שהוא מקבל מלוחמים בשטח"

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון