חוק ההסדרה יובא מחר (ב') להצבעה בכנסת, לאחר שראש הסגל של נתניהו, יואב הורביץ, אמר כי ראש הממשלה הורה ליו"ר הקואליציה, דוד ביטן, להביא את החוק לאישור המליאה.

במקביל, הודיע הערב היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי לא יגן על מתווה עמונה בבג"ץ אם תושבי עמונה לא יחזרו בהם מהודעתם כי הם מסרבים להתפנות בדרכי שלום, כפי שהבטיחו בתחילה. אם יחזרו בהם – אמר מנדלבליט – הם יזכו לתמיכתו.

חשש לשיבוש. היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90
חשש לשיבוש. היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90

 

ראשי ההתיישבות עפרה נפגשו הלילה עם הורביץ, ראש הסגל של רה"מ, ומזכיר הממשלה צחי ברוורמן. לתושבים נאמר כי חוק ההסדרה יאושר בקריאה שנייה ושלישית, לאחר שעבר בקריאה ראשונה. אנשיו של ראש הממשלה מסרו כי הסדרת ההתיישבות היהודית בעופרה בפרט וביהודה בשומרון בכלל נמצאת בראש סדר העדיפויות של נתניהו.

אולם, יש לציין כי בשלב זה טרם נמצא פתרון להסדרת ההתיישבות בעמונה ולא מדובר בנוסח שימנע את פינוי הבתים. לדברי נתניהו, "החוק נועד להסדיר את ההתיישבות ביהודה ושומרון אחת ולתמיד ולמנוע ניסיונות לפגוע בהתיישבות".

במקביל להצבעה בכנסת, תיערך היום עצרת מחאה מול משרד ראש הממשלה. בעצרת ישתתפו תושבי עמונה ועפרה, רבנים וראשי רשויות מיהודה ושומרון וראש מרכז ישיבות 'בני עקיבא' הרב חיים דרוקמן. המוחים יקראו לממשלה למצוא פתרון גם לתושבי עמונה בתוך החוק.

לקראת ההצבעה, אומרת חברת הכנסת שולי מועלם רפאלי, מי שיזמה את החוק, כי "גורלם של אלפי בתים לא יהיה תלוי עוד בגחמות ארגוני השמאל. צירוף הזדמנויות של ממשלת ימין מובהקת וממשל אמריקאי אוהד, מחייבים אותנו למען חיזוק הריבונות בארץ".

לדבריה, "לאורך כל תהליך קידום החוק אמרתי שהוא יעבור בקריאה שלישית. מנגד רבים בתקשורת ובמערכת הפוליטית טענו שאין סיכוי ואף האשימו בפופוליזם. גם כעת אני אומרת בפה מלא – חוק ההסדרה יאושר בקריאה שלישית".

שבועיים לפינוי ואין פתרון באופק. עמונה. צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90
שבועיים לפינוי ואין פתרון באופק. עמונה. צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

 

לטענת יו"ר מטה המאבק להסדרת עמונה, עו"ד אביחי בוארון, המדינה הפרה את מתווה ההסדרה עליו חתמה כאשר שבועיים לפני תאריך היעד שקבע בית המשפט העליון לא נמצא פתרון חלופי לתושבים שצפויים להתפנות מבתיהם.

כזכור, בחודש שעבר אישרה הממשלה את המתווה להעתקת היישוב עמונה למקום סמוך בהר. לפי המתווה, סוכם כי רוב המשפחות ביישוב יישארו בתחומי עמונה, אך יזוזו לחלקה סמוכה על סמך נכסי הפקדים.

"לא נותר לנו אלא להודיע על חידוש המאבק למנוע את הריסת היישוב עמונה", אמר בוארון. "36 ימים לאחר החתימה על ההסכם ו-14 ימים לפני המועד לפינוי עמונה, בניגוד למה שנאמר בהסכם, נכון לעכשיו לא החלו העבודות. הדרג המדיני כשל במימוש ההסכם הזה ולא עמד בהתחייבויות שלו".

בוארון ציין כי "לפני כמה שבועות התכנסנו פה כמה אלפי אנשים, כדי למנוע את פינוי עמונה. רגע לפני שזה קרה נקראנו לראש הממשלה ונתבקשנו על ידו, לאחר שהוא ושר החינוך נפתלי בנט הבטיחו לנו שבעמונה ייבנו 522 מבנים, לחתום על הסכם למתווה לפתרון ליישוב עמונה ולהסדרת היישוב על ההר".

"עפרה דורשת להיות חוקית". צילום: פלאש 90
"עפרה דורשת להיות חוקית". צילום: פלאש 90
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20