נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושר ההגנה ג'יימס מאטיס היום בישיבת הקבינט. צילום: רויטרס
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. צילום: רויטרס

 

ממשל טראמפ שוקל תכנית להכרה רשמית בירושלים כבירת ישראל ולהעברת שגרירות ארה"ב אליה בעתיד, כך סיפרו פקידים בבית הלבן ל"וול סטריט ז'ורנל". הממשל הודיע במהלך השבוע לשגרירויות האמריקאיות מעבר לים על התכנית המתגבשת ועל הכרזה אפשרית, זאת על מנת שהשליחים האמריקאים יוכלו ליידע את הממשלות המארחות שלהם שיתכוננו למחאות אפשריות.

התכניות עדיין אינן סופיות, וארה"ב עדיין בוחנת את הסוגיה באמצעות שיקולים משפטיים ומדיניים נוספים, אך הודעה רשמית יכולה לצאת כבר בשבוע הבא, כך לדברי הפקידים. "הנשיא תמיד אמר שזה עניין של מתי, ולא אם", אמר דובר הבית הלבן כשנשאל על העברת השגרירות. "הנשיא עדיין שוקל אפשרויות ואין לנו מה להכריז בשלב זה".

שגרירות ארה"ב בתל-אביב. בקרוב בירושלים? צילום: מחלקת המדינה
שגרירות ארה"ב בתל-אביב. תעבור בירושלים? צילום: מחלקת המדינה

 

הפקידים סיפרו כי הממשל גיבש תכנית ארוכת טווח להעברת השגרירות האמריקאית לירושלים, שתצא לפועל בתקופת כהונתו השנייה של הנשיא טראמפ, באם ייבחר מחדש.

הפרסומים האחרונים על מעבר אפשרי של השגרירות מגיעים מעט לפני המועד האחרון בו צריך טראמפ להחליט האם לאפשר העברת השגרירות לפי החוק האמריקאי, או לחתום על ויתור נשיאותי כדי להשאיר אותה בתל אביב.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בביקור בכותל. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בביקור בכותל. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

בשלב זה לא ברור מה יחליט טראמפ בנוגע לשאלת הוויתור הנשיאותי על העברת השגרירות, אך גורמים רשמיים אמרו כי ישנה אפשרות להכרה רשמית של ארה"ב בירושלים כבירת ישראל כולל הכרזה על תכנית להעברת השגרירות, אך לדחות את העברתה בפועל במספר שנים. השגריר האמריקאי בישראל יוכל לעבוד מירושלים במקום בשגרירות האמריקאית בתל אביב.

בינתיים, גורמים בארה"ב חוששים כי כל מהלך אמריקאי של הכרזה על ירושלים כבירת ישראל עלול להיחשב כעלבון לפלסטינים, הרואים בירושלים המזרחית את בירתה של מדינה עתידית.

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס. צילום: רויטרס
סגן נשיא ארה"ב מייק פנס. צילום: רויטרס

 

כזכור, סגן נשיא ארה"ב מייק פנס הכריז השבוע כי רעיון העברת השגרירות האמריקאית לירושלים עדיין בחיים. פנס נאם לפני שלושה ימים במליאת האו"ם במהלך האירוע החגיגי שארגנה המשלחת הישראלית לציון שבעים לכ"ט בנובמבר. לדבריו, הנשיא טראמפ "שוקל ברצינות להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים".

פנס הדגיש את הברית האיתנה בין מדינתו לבין ישראל וציין כי היחס השלילי שקיבלה ישראל באו"ם הסתיים עם פעילותה של שגרירת ארה"ב בארגון, ניקי היילי. "לישראל יש זכות טבעית והיסטורית למדינה עצמאית. השואה הוכיחה שהעם היהודי לא יכול להתקיים בביטחון ללא עצמאות", אמר פנס, שזכה לתשואות הקהל. "תחת הנשיא טראמפ אני מבטיח לכם: אמריקה עומדת לצד ישראל משום שערכיה הם ערכינו, מטרתה היא מטרתנו ומלחמתה היא מלחמתנו. הנשיא הקדיש את פעילות הממשל כדי להעמיק את הקשר עם ישראל". סגן הנשיא צפוי להגיע לביקור בישראל במהלך החודש, ולבקר בירושלים.

 

 

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם