מכתב שיצא מלשכתו של מזכיר המדינה האמריקאי רקס טילרסון, מתנער מבקשה שהגישו ארבעה חברי קונגרס לקידום ופיתוח התעשייה הישראלית ביהודה ושומרון – אך מודה כי פיתוח ההתנחלויות היא לא המכשול העיקרי לשלום.

נשיא ארה"ב טראמפ ולצידו מזכיר המדינה טילרסון, שר ההגנה מטיס. מאחור היועצים ג'ארד קושנר. צילום: רויטרס

בלשכתו של טילרסון נטען כי ממשל טראמפ פועל בתיאום עם גורמים שונים, כולל הפלסטינים, במטרה להגביר את הסחר ולסייע לכלכלה המקומית, ופיתוח נוסף בהתנחלויות עלול לייצר מכשול להשגת הסכם שלום שיסיים את הסכסוך בין ישראל לפלסטינים.

ההודעה התקבלה בעקבות מכתב ששלחו לפני מספר שבועות ארבעה חברי קונגרס, ובראשם נציג מדינת קולרדו דאג למבורן, למזכיר המדינה האמריקאי רקס טילרסון, ובו הם מתארים את יתרונות התעשייה ביהודה ושומרון ודורשים לקדם הקמת מפעלים ואזורי תעשייה חדשים ביהודה ושומרון ולא להקפיא את האזור, במטרה לאפשר פיתוח כלכלי שיספק פרנסה הן לישראלים והן לפלשתינים.

עובדים פלסטינים באזור התעשייה ברקן שבשומרון. צילום: פלאש 90

 

הפנייה אל ממשל טראמפ היא פרי יוזמתו של ארז צדוק, כלכלן תושב אלקנה, אשר נפגש עם אותם חברי הקונגרס בארה"ב והציג בפניהם תכנית כלכלית שחיבר בשם 'תעשייה וקיימות ביהודה ושומרון'.

"תודה על מכתבך בנושא מדיניות הממשל לגבי פיתוח מפעלים ואזורי תעשייה בגדה המערבית", נמסר מלשכת טילרסון במכתב לחבר הקונגרס דאג למבורן. "אנחנו ממשיכים לעבוד עם ישראל, הפלשתינים ואחרים כדי להפחית מכשולים ולהגביר את המסחר בין ישראל, הגדה המערבית ושכנים באזור לצורך שיפור הכלכלה המקומית".

עובדים במפעל השמן של משק אחיה ביישוב שילה. צילום: שבי ברנס, פלאש 90

 

עוד כתב מסר המדינה, כי "הנשיא טראמפ מחויב להשיג הסכם שלום יציב בין ישראל לפלסטינים, והוא אופטימי לגבי סיכויי השגת השלום. למרות שזו לא המגבלה העיקרית לשלום, הנשיא אמר שפעילות בלתי מרוסנת בהתנחלויות לא תעזור לתהליך. בזמן שהממשל ממשיך לחפש את הנוסחה הטובה ביותר להסכם שלום כולל, שיסיים את הקונפליקט הישראלי-הפלסטיני, הנשיא קרא לשני הצדדים להימנע מפעולות שעלולות לחבל במטרה".

המכתב שנשלח מלשכתו של טילרסון

 

צדוק מסר בתגובה כי "המכתב שנשלח לחבר הקונגרס דאג למבורן משקף למעשה את העובדה שממשל טראמפ טרם גיבש את עמדתו לגבי עתיד יהודה ושומרון. מזכיר המדינה מדבר במכתב על אופטימיות הממשל באשר לסיכויי הסכם שלום בין ישראל לפלשתינים, אבל לא מזכיר כלל את פתרון שתי המדינות. מזכיר המדינה לא פוסל בנייה בהתנחלויות, טוען שבנייה לא מרוסנת בהתנחלויות תפריע לתהליך אבל גם זה לא המגבלה העיקרית לשלום".

לדבריו, "המכתב בהחלט משקף את הפער העצום מממשל אובמה העוין, וגם את ההזדמנות של ישראל לנצל את התקופה הזאת, לשכנע את הממשל לרדת מפתרון שתי המדינות ולבנות את הארץ שלנו, כולל תעשייה משגשגת וישובים חדשים ביהודה ושומרון"

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות