ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הערב (א') הצהרה לתקשורת בה הודיע על החלטתו לנסות למנוע ככל האפשר הקדמה של הבחירות ולהשאיר את הממשלה הנוכחית הצרה על כנה. "אני נכנס לתפקיד שר הביטחון", אמר. הוא הוסיף כי "אסור להפיל ממשלת ימין במצב בטחוני רגיש כמו עכשיו", אולם מנה את הישיגיו לאורך כהונתו, במה שהיה נשמע כנאום בחירות. כך או כך, בימים הקרובים יחליט רה"מ על מינוי שרים.

"בנושא הביטחון קיבלתי החלטות קשות. חלקן קשות מאוד, שאני נושא במלוא האחריות. וכשמקבלים החלטות כאלה, עוסקים בעניינים של חיים ומוות. בעניינים שאפילו נוגעים בעצם קיום המדינה. ובעניינים האלה אין מקום לפוליטיקה. אין מקום לשיקולים אישיים", אמר.

ראש הממשלה בהצהרה לתקשורת מהקרייה. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

"אל תפילו את הממשלה הזו"

"אנחנו באחת התקופות הביטחוניות המורכבות ביותר. בתקופה כזו לא מפילים ממשלה ולא הולכים לבחירות. זה חוסר אחריות. אנחנו בעיצומה של המערכה, ובאמצע המערכה לא נוטשים ולא משחקים בפוליטיקה. ביטחון המדינה הוא מעבר לזה. אני עושה כל מאמץ למנוע בחירות מוקדמות. זה הזמן לגלות אחריות – אמרתי לשרי הקואליציה: אל תפילו את הממשלה הזו, ובייחוד לא בעיתוי ביטחוני רגיש זה".

"אני נכנס היום בפעם הראשונה לתפקיד שר הביטחון, ואני עושה את זה כשיש ביקורת ביחס למדיניות הביטחון של ישראל. חלק גדול מהביקורת נובע מכך שמסיבות מובנות לא ניתן להציג את הדברים המלאים שרואים הרמטכ"ל ואלופי צה"ל וראש השב"כ וראש המוסד, וגם אני".

הכרזתו של רה"מ מגיעה לאחר פגישתו עם שר האוצר משה כחלון, אשר הסתיימה חצי שעה קודם לכן ללא תוצאות. השניים סיכמו כי יפגשו שוב בהמשך. מחר בבוקר צפויים השרים נפתלי בנט ואיילת שקד למסור גם הם הצהרה לתקשורת.

ראש הממשלה נתניהו עם שר האוצר כחלון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ראש הממשלה נתניהו עם שר האוצר כחלון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

רה"מ נתניהו, שלקח לידיו את תיק הביטחון, נמנע הבוקר מחידוש מינויו של הרב אלי בן דהן (הבית היהודי) לסגן שרו. רק לאחר שהבית היהודי הציב אולטימטום – "לא נצביע עם הקואליציה עד להחזרת בן דהן לתפקידו" – נעתר הערב נתניהו להשאירו בתפקידו.

שר הביטחון אביגדור ליברמן וסגנו אלי בן דהן. צילום: פלאש 90

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הסכים לכאוהר עם רה"מ ואמר כי "ביטחון ישראל הוא באמת הדבר החשוב ביותר, עירבוב של פוליטיקה ובטחון הביא לפגיעה בביטחון תושבי הדרום". אך לדבריו, "בדיוק בגלל זה ישראל צריכה ללכת לבחירות מיידיות. אפשר להחליף את הממשלה הזאת בממשלה שתדאג באמת ליבטחון, ומאמינה באמת שאפשר לשנות".

"תנו לביבי לעבוד"

שרת התרבות מירי רגב (הליכוד) מיהרה להגיב להצהרת רה"מ ומסרה כי "ראש הממשלה דיבר מתוך דם ליבו. כך נראה מנהיג אחראי ואכפתי שביטחון מדינת ישראל ואזרחיה עומד לנגד עיניו ולא פוליטיקה. זה אכן חוסר אחריות מצד חברים בקואליציה להפיל ממשלת ימין כל כך טובה. אני מקווה שההיגיון ינצח ולא האגו".

גם השרה גילה גמליאל (הליכוד) הביעה תמיכה בדברי רה"מ הערב ואמרה כי הוא "אמר הערב דברים ברורים. בטחון המדינה מחייב שהממשלה תכהן עד נובמבר. אני מאמינה שהשרים בנט וכחלון ‎יבינו זאת ויחדלו עם האיומים המיותרים. תנו לביבי לעבוד".

שר המדע אופיר אקוניס (הליכוד) אמר הערב כי "ראש הממשלה היטיב לבטא את הצורך בהמשך קיום הממשלה בעת הזאת". אקוניס מטיל את האחריות ל"משבר המיותר הזה" כל כתפי כחלון ובנט, משבר, אותו לדבריו, "אפשר לפתור במהירות באמצעות החלטה אחראית על השארותם בממשלה עד סיום הכהונה לפי חוק בנובמבר 2019".

זנדברג": "חוסר האחריות האמיתי הוא לתת לנתניהו להמשיך בתפקידו אחרי שהפך את הקיטוב וההסתה לתוכנית עבודה"

מנגד, אומרת יו"ר 'מרצ', ח"כ תמר זנדברג, בתגובה לנאום נתניהו כי "הצביעות של נתניהו בעודו מדבר על חשיבות תיק הביטחון זועקת לשמיים. זהו אותו נתניהו שרק לפני שנתיים מינה לתפקיד הרגיש הזה אדם ציני חסר ניסיון ואחריות רק בשל שיקולים של שרידות פוליטית וגם כעת משחק בתיק הזה לצורכי תעמולת בחירות. חוסר האחריות האמיתי הוא לתת לנתניהו להמשיך בתפקידו כראש ממשלה אחרי שהפך כל פרט בחיינו לסחר מכר פוליטי והפך את הקיטוב וההסתה לתוכנית עבודה".

ח"כ תמר זנדברג. צילום: פלאש 90

 

מוקדם יותר היום אמרה שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) כי "אם הולכים לבחירות – זה צריך להיעשות במהירות האפשרית". לדבריה, "אני מאמינה שנתניהו ימשיך להיות ראש הממשלה גם אחרי הבחירות, ומקווה שהבית היהודי תהיה המפלגה החזקה ביותר לצדו, כמפלגת ימין אידיאולוגית. אבל זה תלוי במספר המנדטים שנקבל".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20