אחרי הלינץ' שביצעו היום מחבלים פלסטניים בקבוצת הילדים שיצאו לטיול בר-המצווה סמוך למגדלים, תושבי הסביבה תכננו להגיע מחר (ו') למקום האירעו, יחד עם הילדים, ולהמשיך את "הטיול שנקטע בידי הפורעים". אולם, לבקשת הצבא התושבים החליטו לבטל את הטיול.

התקרית ליד מגדלים. צילום: TPS
התקרית ליד מגדלים. צילום: TPS

מדובר היה ביוזמה משותפת של הורי הילדים, מיישובי הסביבה, ושל היישוב יצהר אשר לטענתם, מטרת הטיול היא להביע אמירה לפיה "אנו ממשיכים לטייל בשומרון ללא מורא – ארץ ישראל כולה שלנו, לא נשלים עם ההפקרות הביטחונית ותקיפת מטיילים".

הנפגעים הישראלים בתקרית
הנפגעים הישראלים בתקרית

 

כזכור, במהלך הטיול, התפתחה הפרת סדר של עשרות פלסטינים סמוך לכפר, במהלכה התבצע ירי של אחד המטיילים לעבר מפרי הסדר למטרת הגנה עצמית. כתוצאה מהירי אחד המחבלים נהרג, על אף מאמצי ההחייאה של כוחותינו. בתקרית נחטף נשק, מה שגרם להעלאת רמת הכוננות במרחב שילה. שני ההורים שליוו את ילדי טיול ונפצעו באורח קל כתוצאה מהפרת הסדר פונו לבית חולים בילינסון ולפני זמן קצר השתחררו לאחר שעברו סדרת בדיקות וטיפולים. עם יציאתם מבית החולים, עשו השניים את דרכם לתחנת המשטרה בכדי להגיש תלונה כנגד הפורעים הערבים, מלווים בעורכי דין ממחלקת נפגעי עבירה בארגון 'חוננו' ובראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן.

הפצועים שוחררו והגישו תלונה במשטרה. צילום: ארגון 'חוננו'
הפצועים שוחררו והגישו תלונה במשטרה. צילום: ארגון 'חוננו'

 

"צר לי שזה המצב כשקבוצת תלמידים מבקשת לסייר באיזור. אני מחזק את ידי ההורים המלווים שגילו תושייה והגנו על חיי התלמידים בפעולה נחושה מול הפורעים", מסר הערב יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון.

בטיול, אשר עבר בתוואי שאושר ע"י הצבא בסמוך לכביש אלון, השתתפו כ-25 ילדים ושני מבוגרים אשר ליוו את הקבוצה. לפי דיווחים המגיעים מהשטח, הפורעים השליכו במשך דקות ארוכות אבנים וסלעים לעבר הילדים, קבוצת הילדים נאלצה להידחק אל עבר המדרון והמצוקים עד לסכנת חיים של ממש, גם מהסלעים שהושלכו לעברם וגם מהמדרון והצוקים במקום.

תיעוד התקרית סמוך לקוסרה
תיעוד מהתקרית סמוך לקוסרה

 

בשלב מסוים הצליחו הפורעים להגיע אל אחד המאבטחים תוך שהם תוקפים אותו וחוטפים את נשקו. המאבטח נפצע מאבנים בפניו ומקבל טיפול רפואי בשעה זו. בנוסף, מוסרת סוכנות הידיעות TPS, נגנבו על ידי הפורעים מכשירי פלאפון וארנקים מהקבוצה. כמו כן, במהלך שהות הקבוצה בתוך המערה, ריססו הערבים גז מדמיע לתוך המערה.

פלייר הטיול
פלייר הטיול
טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות