מודי מקבל בטקס חגיגי את רוחאני. צילום: רויטרס

 

חודש אחרי החיבוקים עם נתניהו ושבוע אחרי ביקורו ברמאללה שם עלה לקבר ערפאת, ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי קיבל בחום את הנשיא האיראני חסן רוחאני שהגיע לניו דלהי לביקור בן שלושה ימים בהודו, לכבודו ערך טקס מפואר. מודי במסיבת העיתונאים: "זהו ביקור ראשון של נשיא איראני מזה 10 שנים, זה מעמיק ומחזק את היחסים". ראש הממשלה ההודי הוסיף כי מאז כניסתו של רוחאני לתפקיד הנשיא של משמרות המהפכה התחממו היחסים בין שתי המדינות.

בעקבות כוונתה של ארה"ב לשנות את הסכם הגרעין ואף לפרוש ממנו, אמר רוחאני כי איראן תקיים את כל התחייבויותיה בכל הקשור להסכם תוך שהוא מצהיר כי "איראן נחושה להילחם בטרור ובקיצוניים". שני המנהיגים שהפגינו חום רב חתמו על למעלה מ-15 הסכמי סחר ושיתופי פעולה אסטרטגיים, לרבות אישור חכירה לשליטה של הודו על נמל ג'בהאר בדרום מזרח איראן, תמורת סכום של כ-85 מיליון דולר, במטרה לקדם את המסחר בין המדינות.

ראש ממשלת הודו מודי בקבלת פנים חמה לנשיא איראן רוחאני. צילום: רויטרס

 

"הגיע הזמן לפעול נגד איראן"

במהלך ועידת הביטחון במינכן אמר היועץ לביטחון לאומי של הנשיא טראמפ, הרברט מקמאסטר, כי "הגיע הזמן לפעול נגד איראן", והסביר: "הרשת שבונה ומחמשת את איראן במזה"ת הופכת לעוצמתית יותר ויותר". מקמאסטר אמר כי הגיע הזמן "לתקן את החורים" בהסכם עם משמרות המהפכה, להילחם בתכנית האיראנית לפיתוח טילים, כמו גם בשלוחותיה במזה"ת וקרא למדינות שמשקיעות באיראן, כמו יפן, גרמניה, רוסיה וסין, להפסיק לסחור עם טהרן. לדבריו מדובר בהעברת כספים המופנית לקידום הטרור.

היועץ לביטחון לאומי התייחס גם למשטר אסד בסוריה, ואמר כי הוא ממשיך בהפעלת נשק כימי נגד אוכלוסיה אזרחית, ולכן הגיע הזמן שהוא ישלם על מעשיו. בנוסף, מקמאסטר דרש מהקהילה הבינלאומית להכיר בחיזבאללה כארגון טרור.

והיועץ לביטחון לאומי הרברט ריימונד מקמאסטר לצד טקאמפ. צילום: רויטרס

 

"איראן מנסה להחליש את העולם הערבי באמצעות הקמת וחיזוק מיליציות פרו איראניות שמופעלות נגד ממשלות שעומדות נגד האינטרסים האיראניים. מאוד מדאיג שרשת המיליציות הזו הופכת ליעילה יותר ובעלת יכולת הרסנית יותר. ההשקעות באיראן? נעשה בהן שימוש לבצע יותר רציחות במזה"ת", כך מקמאסטר.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם