נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשא הערב (שלישי) את הנאום השנתי בפתיחת העצרת הכללית של האומות המאוחדות בניו יורק, וזאת על רקע המתיחות הגואה עם איראן והצעדים שממשלו מוביל במדיניות החוץ של ארה"ב.

צילום: רויטרס

 

"הכלכלה האמריקאית חזקה, בטוחה ועשירה יותר מאי פעם", פתח טראמפ ואמר, "אנו מכבדים את המדינות האחרות ואנו מבקשים מאחרים לכבד אותנו". הנשיא האמריקאי סקר את הישגי ממשלו בשנה החולפת, עם דגש על ההישגים הכלכליים האדירים, והמשיך עם פירוט מדיניות החוץ האגרסיבית שהוא מנהיג.

בתוך כך, הנשיא האמריקני הזכיר את המשא ומתן עם צפון קוריאה, וציין כי לו ולקים ג'ונג און היו שיחות מועילות מאוד. "לאורך השנים, יצרתי קשרים עם מנהיגים רבים ברחבי העולם, ובכלל זה מנהיג צפון קוריאה", הדגיש טראמפ, "מאז פגישתי בסינגפור עם נשיא צפון קוריאה, הוסר איום ביטחוני, הניסויים בירי טילים או ניסויים גרעיניים נעצרו וגופות חיילנו הגיבורים הוחזרו לארה"ב".

"ארה"ב תמשיך לפעול נגד התוקפנות האיראנית"

טראמפ המשיך והקדיש חלק מדבריו לסקירת הסוגייה המזרח תיכונית "ביקרתי בערב הסעודית ואיחוד האמירויות ויחד הסכמנו להילחם בטרור באיזור. אני גם שמח לבשר לכם שהטרוריסטים צמאי הדם של דעא"ש סולקו מעיראק. הטרגדיה המתמשכת בסוריה שוברת את הלב", הודה טרמאפ והזהיר, "תהיו בטוחים שארה"ב תגיב אם אסד יעשה שימוש בנשק כימי".

בכל הנוגע למשבא מול ממשלת האייתולות של איראן, אמר טראמפ "איראן זורעת תוהו ובוהו, הרס וחורבן וארה"ב תמשיך לפעול נגדה. זו הסיבה שהחלטתי להטיל על המדינה סנקציות כלכליות. אנחנו לא יכולים להרשות ממשל שזועק "מוות לארה"ב ומוות לישראל" או כזה שמאיים להשמיד את ישראל עם נשק גרעיני"

"אנחנו לא מאמינים בגלובליזם, אלא בפטריוטיזם ובזכותן של מדינות לנהל את ענינייהן הפנימים בעצמן", הוסיף טראמפ והכריז כי ארה"ב לא תוסיף לתרום מיליונים למוסדות בינלאומיים שונים בלי שמדינות אחרות שמסוגלות לתרום יותר יגדילו את תרומתן. בדבריו התייחס הנישא האמריקאי לפרישה של ארה"ב ממועצת זכויות האדם של האו"ם וההחלטה שלא להכיר בית הדין הבינלאומי בהאג.

מוקדם יותר צייץ טראמפ: "ארצנו חזקה ועשירה הרבה יותר משהייתה כשנכנסתי לתפקיד לפני פחות משנתיים. אנחנו גם הרבה יותר בטוחים!", והבהיר כי לא יפגוש בעצרת האו"ם הקרובה את נשיא איראן חסן רוחאני: "למרות בקשות מצד איראן".

בהמשך השבוע צפויים לשאת דברים גם מקרון, עבדאללה מלך ירדן, רוחאני, ארדואן ואחרים. ראש הממשלה בנימין נתניהו ואבו מאזן ישאו דברים בפני העצרת הכללית ביום חמישי.

לינור בר-אל

לינור בר-אל