השבוע קיבלנו הוכחה נוספת לקושי לנהל את המדינה המורכבת שלנו. ליצמן טיפס על עץ גבוה מדיי ושום סולם שמספקים לו, לא גורם לו לרדת חזרה לקרקע המציאות. ככה זה כשכלי התקשורת החרדים שולטים בך. ככל הנראה ביום ראשון, אם לא יחזור בו, הוא יגיש את התפטרותו מהממשלה. יהדות התורה תישאר בקואליציה. האם ייתכן שנראה את ח"כ דוד ביטן כשר הבריאות?

המאיים הסדרתי. ליצמן. צילום: פלאש 90
המאיים הסדרתי. ליצמן. צילום: פלאש 90

 

התקשורת מצליפה בקואליציה ללא רחם, רק בגלל מהלך פוליטי לגימיטי של החלפה זמנית של חבר כנסת שהחליט שהוא לא מכבד את דרישות תפקידו כחבר במפלגת השלטון. מו"ל של עיתון שמתיימר להיות אינטלקטואלי ומשפיע קורא לראש הממשלה ולכמה משריו "רוצחים בחליפות", בגלל הטיפול הבלתי מתפשר שלהם בסוגיית המסתננים הכואבת.

המשטרה חוקרת את ראש הממשלה על פרשת המתנות (שהיא זו שנותרה אחרי כל הכותרות הגדולות) ו"במקרה" ההדלפות מתוך החקירות הרגישות האלה דולפות בכל רגע נתון. חוק ההמלצות חוטף מכל הכיוונים, ואפילו לא ממש ברור למה.

המצב בסוריה השכנה מצפון לא ברור, איראן מנסה להתקרב לגבול עם ישראל, טראמפ מתעלם ופוטין מנצל את המומנטום כדי להחזיר את שליטתו במזרח התיכון, על אפו וחמתו של ראש הממשלה והאינטרסים הישראליים. חיזבאללה מאיים, חמאס מתחזק מחדש וזאת רק רשימה חלקית.

מנצל את המומנטום כדי להחזיר את שליטתו במזרח התיכון. פוטין. צילום: רויטרס
מנצל את המומנטום כדי להחזיר את שליטתו במזרח התיכון. פוטין. צילום: רויטרס

 

ובתוך כל הכאוס הזה, יש גם הישגים. בשבוע הבא יטוס ראש הממשלה לביקור מדיני בקניה. היחסים של ישראל עם מדינות מיבשות שונות, כן – גם מאפריקה, הם הזדמנות פז לפרגן לפעילות המוצלחת במישור המדיני. זה טוב לעסקים, לכלכלה ולפעילותה של ישראל מול אוייביה באו"ם, למשל.

בעוד שבועיים וחצי נתניהו שוב יעלה על מטוס 'אל על' והפעם בדרכו לפגישה עם הנשיא הצרפתי מקרון. אחר כך יגיע לבריסל, שם, בפעם הראשונה יארחו 52 שרי החוץ של האיחוד האירופי ראש ממשלה ישראלי. תוסיפו לזה נסיעות מתוכננות ליפן ולהודו, שהפכה לחברת אמת של ישראל, ותגלו ששוב ניסו להפחיד אותנו באיומי צונאמי מדיני, אבל המציאות מוכיחה אחרת.

שורה נוספת של הישגים יכולה הממשלה לרשום בתחום הכלכלי, גם בזכות נחישותו של שר האוצר כחלון ושיתוף הפעולה עם נתניהו שהולך וגובר בשנה החולפת. ייתכן ורה"מ צריך לזקוף את השקט בקואליציה דווקא לזכותו של אבי גבאי, שכן לפתע כחלון ונתניהו כבר כן.

נתניהו ורעייתו ממריאים לצרפת אתמול (ו'). צילום: קובי גדעון, לע"מ
ממשיך לכבוש את העולם. נתניהו ורעייתו ממריאים לצרפת ביולי. צילום: קובי גדעון, לע"מ

 

המפלגות החרדיות מבינות שזאת הממשלה הכי טובה שיוכלו לקבל. גם ליצמן קורא סקרים ומבין שלפיד מתחזק, וגם גבאי לא פראייר. אם נלך לבחירות על שטות כמו עבודות הרכבת בשבת – יכול להיות ששוב החרדים יתעוררו למציאות אחרת שבה חוק הגיוס יוצא לפועל; המרכולים, כמצוות בג"ץ, יפעלו בכל הארץ ועבודות בשבת יהפכו לשגרה, ולא רק במקרים חריגים של "פיקוח נפש".

ש"ס, עם או בלי עבודות, היא המפלגה האחרונה שצריכה עכשיו בחירות על הראש. הסקרים מראים התרסקות בקלפיות, המפלגה משוסעת ומפולגת, ולכן ראשיה יאחזו בשלטון כל זמן שהם רק יכולים. גם ביהדות התורה הדעות חלוקות, ומאוד יכול להיות שליצמן יהיה היחיד שיתפטר, לקול תשואות התקשורת החרדית. אבל הקואליציה תשמור על הרוב שלה ומנהלי הרכבת יוכלו לנשום לרווחה. גם הנהגים שייחסכו מהם פקקי ענק מיותרים.

נכון לשישי בבוקר, ליצמן בדרך לצאת מהממשלה. ביום ראשון נתניהו ינסה עוד לשדל אותו לחזור בו. החלטתו מצערת כי הוא ממלא את תפקידו כשר בריאות בצורה מעוררת הערכה. יהדות התורה בכל זאת תמצא דרך להישאר בקואליציה, ונתניהו ירשום שבוע נוסף עם הרבה כאבי ראש אבל עם קואליציה יציבה, שאף אחד ממרכיביה לא רוצה ללכת לבחירות – אפילו לא המאיים הסדרתי ליצמן.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20