בפאנל שנערך אתמול (ג') בישיבת "אור ברוך", התייחס יו"ר 'דגל התורה' ח"כ משה גפני לעמדתו התומכת במסירת שטחי ארץ ישראל במסגרת הסכם מדיני עם הערבים. גפני הסביר כי דעתו בעניין היא כשל מייסד 'דגל התורה' – הרב שך ושל ממשיכי דרכו. גפני אף חשף באותה ההזדמנות מכתב ששלח הרב שך ב-77' לראש הממשלה דאז מנחם בגין, שלדבריו לא פורסם מעולם. הרב כתב כי "אין צורך להתחשב בהתנחלויות, ויתור למען השלום אינו ויתור, ומותר לפי ההלכה לפנות יישובים ולהחזירם לערבים, כי הכל יחזור בחזרה בבוא העת". כך דווח באתר 'כיכר השבת'. גפני התייחס בדבריו גם לסוגיית 'חוק ירושלים' ואמר כי "חוק ירושלים הוא חוק מיותר שכל כולו נועד להביך את ראש הממשלה ולהתגרות בכל אומות העולם, הכל כי שולי מועלם רוצה", זאת בניגוד לעמדתו של שר הבריאות יעקב ליצמן שביקש לקדם את החוק.

הרב שך. צילום: ויקיפדיה
הרב שך זצ"ל, "שנאת האומות לעם ישראל היא שנאת קבע". צילום: ויקיפדיה

הרב שך הדגיש במכתבו כי קיום עם ישראל שונה מכל האומות "ולא דרכם דרכנו, ומה שטוב אצלם לא טוב אצלנו, והם ניזונים וקיימים רק בזכות ברכת יצחק אבינו 'ועל חרבך תחיה' וזאת לא דרכנו". הרב התייחס לדברי חז"ל שאסרו על עם ישראל "למרוד באומות העולם", והדגיש שחז"ל "ידעו ששנאת האומות לעם ישראל היא שנאת עולם וקבועה היא בלבם, ואין להתגרות בהם אף בזמן שהצדק איתנו, כי זה יוסיף שנאה על שנאה".

עוד כתב לבגין: "אל יחשוב שהשואה שעברה עלינו הייתה אך ורק בגלל שלא הייתה לנו מדינה, לא כן הדבר, אין במדינה בטיחות לקיומנו, ואף אם יהיה לנו כאן חמישה מליון ויותר, ח״ו כשיהיה מלחמה בין המעצמות הגדולות איזה ערך יהיה לכל זה".

מנחם בגין ז"ל
מנחם בגין ז"ל

"ומזה יש להבין", מציין הרב שך, "שגם מה שחז"ל אסרו עלינו שלא למרוד באומות העולם ושלא לעלות בחומה, זה אך ורק שדרשו טובתו של עמנו, כי הם ברוח קודשם ידעו ששנאת האומות לעם ישראל היא שנאת עולם וקבועה היא בלבם, ואין להתגרות בהם אף בזמן שהצדק איתנו, כי זה יוסיף שנאה על שנאה, ואל יחשוב שהשואה שעברה עלינו היתה אך ורק בגלל שלא היתה לנו מדינה, לא כן הדבר, אין במדינה בטיחות לקיומנו, ואף אם יהיה לנו כאן חמישה מליון ויותר, ח״ו כשיהיה מלחמה בין המעצמות הגדולות איזה ערך יהיה לכל זה".

הרב הדגיש כי לדעת לא כדאי "לעמוד על עניין ההתנחלויות, וברצוני שכבודו ידע, שוויתור שייעשה רק למען השלום, איננו ויתור, וכאשר ה' ירחם עלינו ויגיע זמן הפקודה הכל יוחזר לנו. ואינני מהסס לקבוע שלפי ההלכה אין כל מניעה לוותר על חלק מארץ ישראל למען השלום, ולפי ההיסטוריה סבלנו יותר במדינות אירופה מאשר במדינות הערביות".

משה גפני. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ח"כ משה גפני. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בדבריו הפציר הרב שך בבגין "להתרומם מעל לרגשות"."ברור שקשה לוותר בניגוד לרגש", כתב, "במיוחד כאשר רגש זה לכאורה הוא רגש דתי, אבל חובתו של איש אחראי אשר מכריע בעניין פיקוח נפש, להתרומם מעל לרגשות ולכלכל את מעשיו רק לפי השכל הישר וזה השכל המבוסס על דעת תורה".

כזכור, ח"כ גפני עורר סביבו סערה וביקורת במהלך חודש יוני כשהתבטא בוועידת 'הארץ' נגד "החקיקה הימנית" שמובילה הממשלה, "אני לא אוהב את החקיקה שהממשלה הזו מביאה בכל מיני נושאים ימניים. ממש לא אוהב. אם הייתי יכול הייתי מצביע נגד". אמר. חה"כ גם אמר באותו המעמד כי"השמאל יותר אינטליגנטי, יותר מאשר הימין", ובסוגיית התהליך המדיני אמר: "אני כנראה קרוב לשמאל".
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20