המכונית הפרטית היא חלק נפרד בלתי נפרד מחיי היומיום שלנו. יש כאלה שלא יכולים בלעדיה, יש כאלה שנמאס להם ממנה ועברו לתחבורה ציבורית ולאופניים חשמליות, אבל היא עדיין כלי התחבורה העיקרי של רובנו.

על מנת לעזור לכם להכיר את הכלי העיקרי שבו אנחנו מתניידים ושתוכלו לענות בקלות על חידון הטריוויה המאתגר של חברת ביטוח ישיר, אנחנו מציגים בפניכם עשרה  דברים שאולי לא ידעתם על המכונית שלכם:

1. המכונית הראשונה הושקה בשנת 1770 ע"י ניקולס קניו והיא שעטה במהירות מסחררת של 4-7 קמ"ש. השאר, היסטוריה.

shutterstock-%d7%a8%d7%9b%d7%91-%d7%95%d7%a1%d7%95%d7%a1%d7%99%d7%9d
רכב וסוסים, shutterstock

2. המכונית הישראלית הראשונה: פעם ידע כל ילד לדקלם ש'סוסיתא' היא פאר היצירה הישראלית. אז הרבה פאר לא היה שם, אלו היו מכוניות שהתבססו על מכלולים של פורד וטריומף עם גוף מפיברגלס. מפעלי סוסיתא יצרו מכוניות בין השנים 1959-1981, אז נסגרו שערי המפעל.

3. מכונית הספורט הישראלית הראשונה: בין השנים 1961-1965 יוצרה כאן בארץ מכונית הספורט הישראלית היחידה אי פעם. ה'סברה' הייתה למעשה שעטנז של חלקי מכוניות מכל העולם ויוצרה בעיקר עבור השוק האמריקאי הצמא למכוניות ספורט. מעט פחות מ-400 פרטים יוצרו בסך הכל, מה שהפך את הסברה לפריט אספנים יקר ערך.

סברה, יהודית גרעין-כל, פיקי וויקי
סברה, יהודית גרעין-כל, פיקי וויקי

4. קונצרן הרכב טויוטה משווק בישראל כ-16 דגמים, היצע מכובד יחסית ליצרנים מתחרים. עם זאת, החברה מייצרת במקביל כ-60 דגמים ברחבי העולם. הסיבה לכך היא כי חברת טויוטה מתאימה דגמים מסוימים לצרכים של אותו אזור או מדינה.

מכוניות בנמל
מכוניות בנמל

5. בוגאטי ויירון היא מכונית-על המיוצרת ע"י תאגיד פולקסווגן. למרות תג המחיר השערורייתי, כמיליון ורבע דולר לגרסת הבסיס, פולקסווגן מפסידה מכל מכירה של דגם זה. אבל הבוגאטי זכתה לכינוי "מכונית-על" לא בכדי: היא שברה את שיא המהירות למכונית סדרתית בשני מקרים שונים כשקבעה מהירויות של 407 ו-434.2 קמ"ש, מה שהכניס אותה לספר השיאים של גינס. כדי לקרר את כל העוצמה הזו נדרשים עשרה רדיאטורים, שמשולבים במנוע ה-W16 שלה.

via GIPHY

6. החברה בעלת הרווח הגבוה ביותר לרכב הנמכר היא פורשה, בעיקר עקב תג המחיר הגבוה המוצמד לרכבים שלהם.

via GIPHY

7. מותג הרכב הנפוץ ביותר באלבניה הינו לא אחר מאשר מרצדס. הסיבה לכך נעוצה במיסוי מקורי במיוחד המוטל אך ורק לפי שנת היצור ולא לפי מחיר הרכב או נפח מנוע, כנהוג בדרך כלל. האלבנים חוצים את הגבול, רוכשים מכוניות מרצדס מיד שניה או שלישית ומביאים אותם בחזרה לאלבניה שאף מעודדת יבוא רכב משומש. אלבניה גם מובילה במספר סוכנויות מרצדס לנפש.

via GIPHY
8. חברת למבורגיני החלה את דרכה ב-1963 ביצור טרקטורים עבור הצבא. פרוציו למבורגיני היה אספן של רכבי ספורט, ועקב תקלה באחת ממכוניות הפרארי שלו ביקש לפגוש את אנזו פרארי. משזה לא הסכים לעזור החליט לייצר בעצמו רכבי ספורט טובים יותר משל אנזו.

9. תהיתם כמה מהר נפתחת כרית אוויר? אז זה קורה במהירות של 40-50 אלפיות השנייה. בדיוק מספיק כדי לבלום את הגוף המתנועע במהירות בחלל הרכב.

via GIPHY
10. בשנות ה-60-70 תעשיית הרכב הבריטית הייתה גדולה ומשגשגת. לאט לאט, עקב ריבוי מוצרים ברמה ירודה, מפעלים החלו להיסגר. בשנת 1982, אסטון מרטין מכרה רק 30 רכבים ולפני מספר שנים, אפילו סמלי האריסטוקרטיה יגואר ולנדרובר עברו לחברת טאטא ההודית.

via GIPHY

בהצלחה בטריוויה

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20