מהפכה צהובה. מבעלי מכבי ת"א דיוויד פדרמן, שמעון מזרחי ושי רקנאטי. צילום: פלאש90

 

הכדורסל הישראלי כמרקחה. בימים האחרונים ליגת העל בכדורסל מתמודדת עם שלל אירועים שהם לכאורה מחוץ למגרש, אך עומדים להשפיע בצורה דרמטית על הקבוצות המעורבות.

מיד לאחר ההדחה של מכבי תל אביב מהמשך דרכה ביורוליג, יצאה הקבוצה בהודעה דרמטית מאין כמוה: בשנה הבאה יהיו למכבי תל אביב שתי קבוצות פעילות. קבוצה אחת תשחק בליגת העל ובה יהיו בעיקר ישראלים, בתוספת שלושה זרים. קבוצה נוספת תשחק ביורוליג ובה לא יהיה שיקול לשחקן ישראלי או זר, אלא השחקנים שישחקו בה יהיו הטובים ביותר שמכבי תמצא. במילים אחרות, ככל הנראה לא יהיה בה שחקן ישראלי (אלא אם עומרי כספי יפתיע את כולם).

רבות דשו במהלך המפתיע הזה כאשר היתרונות והחסרונות שלו ידועים: מצד אחד מכבי תשתחרר מהמגבלות שיש עליה בכל הנוגע לשחקן הישראלי ותוכל להעמיד סגל זר לגמרי שיתאמן כל השנה ביחד עם הרכב מגובש, ובנוסף הישראלים יזכו לדקות משחק רבות בליגה הישראלית, דבר שאולי ייתן דחיפה לשחקן הישראלי.

ניקולה ווייציץ. צילום: מכבי ת"א

 

מנגד אי אפשר להשתחרר מהמחשבה שמכבי בעצם מאותתת לעצמה ולאוהדי הכדורסל הישראלי: נמאס לנו, השחקן הישראלי לא שווה אירופה, בוא נקים קבוצה אחרת, פחות תחרותית, ניתן להם לרוץ בליגה ושיהיה להם בהצלחה.

רב הנסתר על הגלוי בכל המהלך הזה, ויש עוד שאלות בלתי פתורות: מאיפה מכבי ישיגו כל כך הרבה ישראלים סבירים או טובים? מאיפה הכסף לסגל כזה ענק? מה יקרה כשמכבי תסיים את דרכה באירופה – האם אז השחקנים הזרים יעזרו לקבוצה ב' לקחת אליפות בארץ? נראה ששאלה אחת שכבר הזכירו במעט לא מקבלת מספיק חשיבות.

יש במכבי גורם אחד שאחראי על כל הצד המקצועי וכבר ארבע שנים נכשל באופן טוטאלי. קוראים לו ניקולה וויציץ'. כל השחקנים התחלפו, מאמנים פוטרו, ועכשיו גם השיטה מתחלפת. לא הגיע הזמן שהאיש שעומד בראש המערכת המקצועית יסיק מסקנות ואם לא להתפטר או להיות מפוטר לפחות יסביר לציבור מה הוא עושה ואיך הוא מתכוון לפעול אחרת?

לבעלי מכבי התשובות, אך אי אפשר שלא להעלות את המחשבה שוויציץ' שם, לכאורה, מסיבות שאינן קשורות לכדורסל.

גלן רייס. צילום: מנהלת הליגה בכדורסל

 

הצרות בחולוניה

מוליכת הליגה ומחזיקת הגביע הטרייה, הודיעה השבוע, לאחר המשחק שלה מול גלבוע/גליל, על שחרורו של גלן רייס ג'וניור. ההודעה באה בעקבות אירוע מתגלגל שבו איים השחקן ואף הכה את שחקן הקבוצה גיא פניני.

שחרורו של השחקן הוא דרמטי אך חיוני. אין לעבור על מקרה כזה לסדר היום, גם אם מדובר בשחקן הכי טוב שלך וזה שאמור להוביל אותך לאליפות.

נהוג לומר שמי שהולך לישון עם כלבים שלא יתפלא שהוא קם עם פשפשים, אך זה לא יהיה הוגן לחשוב כך. בכל העולם נהוג לתת לשחקנים כאלו הזדמנויות לנהוג אחרת, בטח אם יש להם כשרון כמו של גלן רייס. הפועל חולון לקחה הימור גדול שנראה היה שיצליח לפחות עד סוף העונה (כבר הביא גביע) אך זה התפוצץ להם בפרצוף.

חולון תצטרך למצוא שחקן אחר שיוביל את הקבוצה המעולה שלהם לאליפות.

סוף עצוב. שמוליק ברנר. צילום: מכבי ראשל"צ

 

הפרידה מברנר

לאחר הפסד נוסף, ראשל"צ הודיעה על פיטוריו של המאמן שמוליק ברנר והחלפתו בצביקה שרף. מבחינה מקצועית אין ספק בכלל שברנר לא הצליח להביא השנה את הקבוצה למקומות שהיא צריכה להיות בהם. הוא אף כשל במשחקים רבים בניהול המשחק וראשון איבדה לא פעם משחקים שכבר היו לה בידיים. מנגד, ברנר שכבר חמש שנים נמצא במערכת, הוביל אותה לפיינל פור שנה שעברה ואף היה חלק מאליפות ההיסטורית, היה ראוי לאורך רוח יותר גדול. מכבי ראשון ממילא לא תהיה השנה אלופה או אפילו בפיינל פור והיה ראוי לתת לו את ההזדמנות לבנות את הקבוצה ואת עצמו. כעת, יהיה קשה לראות איזו קבוצה תסכים לתת לו את ההזדמנות. חבל.