הסיפור של יוסף (ג'ו) אלון יכול היה בקלות להפוך לדרמת מתח משובחת: ילד יהודי ששרד את שואת יהודי צ'כוסלובקיה עם אחיו, עלה לארץ, התגייס לצה"ל, הוכשר כטייס קרב, שימש כמפקד טייסת המיראז'ים הראשונה של חיל האוויר, הקים את בסיס חצרים בנגב, פיקד עליו, ונרצח בארה"ב – יום לפני שהיה אמור לחזור משליחות לארץ.

ג'ו אלון הי"ד. צילום: דובר צה"ל

 

בשנת 1970 מונה לנספח האווירי של צה"ל בארצות הברית ועבר לגור במרילנד עם אשתו ושלושת בנותיו.

ביום ראשון, א' בתמוז תשל"ג (1 ביולי 1973), מעט אחרי חצות, חזרו ג'ו ואשתו דבורה לביתם ממסיבת פרידה שנערכה לכבודה של אחת הדיפלומטיות בשגרירות ישראל. דבורה עוד הספיקה להיכנס לבית, לפני ששמעה ירי מכיוון החנייה. ג'ו נורה 3 פעמים מטווח קצר על ידי מתנקשים אלמונים, שנמלטו מהמקום במהירות. הוא נפטר זמן קצר לאחר מכן בבית החולים. בן 44 במותו.

החשד המיידי נפל על ארגון הטרור הערבי 'ספטמבר השחור', שהוביל שנה קודם לכן את טבח 11 הספורטאים הישראלים במינכן. מדינת ישראל, מצידה, הכריזה אז על מבצע 'זעם האל' לחיסול תשתית הטרור של הארגון, ונתנה את האות לפתיחתה של מלחמת התשה חוצת גבולות וימים, שגבתה מחירים כבדים משני הצדדים.

חקירה של ה-FBI העלתה כי אל"מ ג'ו אלון נרצח כנקמה על חיסולו של הארכי-מחבל ואאל עאדל זועייתר, שנורה חודשים קודם לכן על ידי סוכני מוסד ברומא. חוקרי היחידה אף טרחו וציינו את העובדה שרוצחו של אלון הצליח לעזוב את המקום מבלי לעורר חשד – ככל הנראה בנסיעה איטית – מה שהוביל להערכה כי מדובר בשכיר חרב מקומי, שפעל בשירות גורמים ערבים.

אלא שמסקנות ה-FBI לא סיפקו תשובות לכל השאלות, בעיקר לנוכח העובדה שהרוצח לא נתפס ואף ארגון טרור לא מיהר לקחת אחריות. כמו כן הועלו טענות על חקירה רשלנית וראיות שאבדו בדרך. יתרה מכך, באופן תמוה לא הוגברה האבטחה סביב בתיהם של נציגים ישראלים רשמיים בארה"ב, וממשלת ישראל של גולדה מאיר לא ביקשה לקחת חלק בחקירה.

מכאן, החלו להתפתח תיאוריות קשר נוספות, שאחת מהן – עקשנית במיוחד שאף היכתה גלים בציבוריות הישראלית לאורך השנים – גרסה כי אלון היה סוכן מוסד שנחשף בטעות לקנוניה אמריקאית-מצרית-ישראלית, לפיה אנואר סאדאת, נשיא מצרים, שר החוץ האמריקני הנרי קיסינג'ר ושר הביטחון הישראלי משה דיין, רקמו ביניהם באותה שנה מהלך מדיני סודי שעיקרו מלחמה יזומה בין ישראל למצרים, שבמהלכה ישראל תאפשר למצרים לנצח באופן חלקי ועם מספר קורבנות נמוך, וכל זאת על מנת לאפשר לסאדאת להוביל מול ישראל מהלך מדיני של שלום, מתוך מקום חזק בדעת הקהל הערבית.

אלון, כך לפי התיאוריה, גילה את דבר המזימה, וחוסל על ידי סוכנים אמריקאים לפני שהספיק להתריע עליה. שלושה חודשים לאחר מכן פרצה מלחמת יום כיפור.

מופרך ככל שישמע, אשתו של אלון, דבורה, ושלושת בנותיו שותפות אף הן לתיאוריה הזו. בשנת 2011, שודר בערוץ הראשון סרטה הדוקומנטרי של ליאורה עמיר-ברמץ על תעלומת ג'ו אלון – "מי רצח את אבא?" – שחיזק את טענת קנוניית השלום, מתוך רצון "לאפשר למצרים לשקם כבודם באמצעות הישג צבאי מוגבל בסיני", כך לפי ההיסטוריון הצבאי אורי מילשטיין.

 

באותה שנה אף התפרסם הספר "מי רצח את ג'ו אלון?" מאת מומחה טרור אמריקאי בעל שם עולמי בשם פרד ברטון, שקבע כי ג'ו נרצח על ידי ערבי בשם חסן עלי שנמלט לאחר מכן לברזיל, וחוסל על ידי המוסד ב-2010. טענה אחרת שנבדקה והופרכה הייתה כי שגריר כווית בארה"ב עמד מאחורי ההתנקשות.

ב-2017, 44 שנה לאחר הרצח, החליט הממשל האמריקאי – תחת שרביטו של הנשיא טראמפ – לנסות ולפצח את תעלומת הירצחו של אלון ותיק החקירה נפתח שוב. האם התעלומה תבוא על פתרונה? – ימים יגידו.

הכניסה למרכז המבקרים "מרכז ג'ו אלון" ביער להב שבנגב. צילום: באדיבות ויקימדיה: אליוט מהנגב

 

לזכרו של ג'ו אלון ניטע יער ליד קיבוץ להב בנגב, מתרומות חבריו, ובקיבוץ להב הוקם 'מרכז ג'ו אלון' מרכז לימודי אזורי.. בבאר-שבע נקרא רחוב על שמו ובקיבוץ להב הוקם לזכרו מרכז לימודי אזורי. כמו כן נקראת הדרך מבאר שבע לבסיס חיל האוויר חצרים על שמו.

יהי זכרו ברוך!

 

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל