עמותת 'מסרבות', הממומנת על ידי גוף אמריקאי בשם "Refuser Solidarity Network" (הרשת הסולידריות עם הסרבנים), היא העומדת מאחורי מכתב השמיניסטים הסרבנים שנשלח לראש הממשלה ולצה"ל – כך חשף הבוקר העיתונאי בן-דרור ימיני ב'ידיעות אחרונות'. בעמותה אף מתגאים כי הם העומדים מאחורי העידוד הבלתי-חוקי לסרבנות גיוס ומצהירים בעמוד הפייסבוק שלהם כי "המכתב התארגן במסגרת רשת מסרבות". לדבריו של ימיני, העמותה כל כך קיצונית, עד שאפילו מנכ"ל 'הקרן לישראל חדשה' מסרב להעניק לה תמיכה.

"המכתב התארגן במסגרת רשת מסרבות". צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של עמותת "מסרבות"
"המכתב התארגן במסגרת רשת מסרבות". צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של עמותת "מסרבות"

 

על פי הפרסום, במכתבים דחופים ששיגר יו"ר ארגון 'מילואימניקים בחזית', עמית דרי, למשרד החוץ האמריקאי ולשגרירי שתי המדינות, קרא להם דרי לפעול להפסקת העברת הכספים לעמותת 'מסרבות' ולעצור את הפטור ממס המוענק לארגון Refuser Solidarity Network, שמעביר 300 אלף דולר לארבעת הארגונים הישראליים שמקדמים סרבנות בישראל. לדבריו של דרי, "לא עולה על דעתנו כי גוף ישראלי יממן סרבנות בצבא האמריקאי" ולא ייתכן שההיפך מתרחש באין מפריע. "הארגון הזה,שמושך בחוטים, פועל כנגד החוק הישראלי ועוד מקבל על זה הטבות מס וזכאי למעמד של עמותה בארה"ב".

עוד מציין ימיני, כי לא רק לממשל האמריקאי צריך לבוא בטענות, שכן בישראל, הפרקליטות נמנעת מנקיטת אמצעים מול העמותה הישראלית הקוראת לסירוב גיוס נגד החוק ומשרד התקשורת אף מממן את "הטלוויזיה החברתית" האחראית לקמפיין סביב המכתב ומשדרת מסרי סרבנות נוספים.

מנגד, בתגובה למכתב הסרבנים, כ-40 תלמידי שכבת י"ב במרכז התורני טכנולוגי נחלים שלחו מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, שר החינוך נפתלי בנט ולרמטכ"ל רא"ל גדי אייזנקוט בו הם הביעו תמיכה בגיוס לצבא וכתבו: "השתמטות זו מהמחויבות למדינה ומאידך מגורים בה באותה השעה מהווים צביעות ואי נכונות להשתתף בתרומה למדינה".

עוד הם כתבו, כי "בתור שמיניסטים הלומדים בבית ספר מקצועי המאפשר לנו לבחור באלטרנטיבות אחרות שלפעמים נראות נוחות יותר וטובות לנו באופן אישי, רובנו המוחלט החליט להתגייס לצבא ואף ליחידות מובחרות ביותר בהן אנו נעשה שימוש בידע המקצועי הרחב שרכשנו במהלך שנות התיכון".

"מזמינים את הסרבנים לבית ספרנו". חותמי המכתב הנגדי
"מזמינים את הסרבנים לבית ספרנו". חותמי המכתב הנגדי

 

את המכתב סיימו בהזמנה לסרבנים להגיע לשיח משותף: "אנו מזמינים את הסרבנים לבית ספרנו על מנת לשמוע את עמדתם ובתקווה לשנות את ההחלטה המעוותת הזו העלולה להשפיע על חיינו בפרט והחברה הישראלית בכלל".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20