הלנת שכר בקרית גת. שבעים מנקי רחובות טרם קיבלו שכר עבור עבודתם בחודש אוגוסט, כך פורסם באתר Nrg. בעיריית קרית גת ובחברת כח האדם 'פורד מערכות מוניציפליות' מגלגלים אחריות זו על זו. מרבית העובדים הם עולים מבריה"מ לשעבר ומאתיופיה והם בני גיל זהב. נציין כי העובדים נדרשים להתייצב לעבודה כרגיל.

מלינים את שכרם של מנקי הרחובות. אילוסטרציה. צילום: פלאש 90
מלינים את שכרם של מנקי הרחובות. אילוסטרציה. צילום: פלאש 90

עד עתה דיווחו העובדים למנהל האישי את שעות העבודה שהועברו לחברת פורד, אך בעיה שמקורה בדו"חות מונעת את העברת המשכורות לעובדים.  בחברת 'פורד' דרשו מהעובדים להעביר את כרטיסי העובד לאדם מטעם החברה הכלכלית בעירייה, אך זה הבהיר כי כלל אינו מטפל בנושא. ראש העיר התנער, הפניה להסתדרות העובדים הכללית לא הניבה דבר וגם לא פניית עו"ד שניסה לאסוף את פרטי העובדים.

"המנהל האחראי לא ידע מה להגיד כשיידענו אותם שהעובדים לא קיבלו משכורות, ובשלב מסוים הפסיק לענות. הגענו פיזית לעירייה במטרה לדבר עם ראש העיר אבירם דהרי, כדי להבין למה לא הועברו המשכורות ל'פורד'. ראש העיר יצא מישיבה ואמר שתוך רבע שעה נקבל תשובה, ובמקום זאת הביאו לנו משטרה. לא עשינו כלום, מדובר היה בחמישים קשישים שרובם לא מבינים בכלל עברית", סיפרה ל-Nrg ילנה ריאבוחה, שאביה ולדימיר בובנקו (70) מועסק בחברה כשבע שנים.

"זה גלגל שאי אפשר לשבור. הם אנשים בני 80-70 שלא יודעים מה לעשות בכלל. הם פוחדים להיות מפוטרים, אבל מצד שני הם לא רוצים גם לא לעבוד ולא לקבל כסף. הם מקבלים שכר ממוצע של 2,500-2,000 שקל, הם רק צריכים משהו למזון. אני חושבת שמשתמשים בהם לצרכי הגופים על ידי אי תשלום משכורות", הוסיפה ריאבוחה.

דנה יונגלסון שאביה יוסף חייקין  (70) עובד אף הוא מועסק ע"י פורד אמרה כי "הכל נורא סבוך. מדובר פה באנשים שלא יכולים להילחם על עצמם, שהזיעו את זיעת אפם בשיא החום של אוגוסט עבור שכר מינימאלי. הם לא פושטים יד ועובדים מאוד קשה". הבת ציינה כי אביה "עבד החודש 131 שעות, החליף אנשים בחופשות והיה שב הביתה כל יום רטוב מזיעה. זו עוגמת נפש בלתי נתפסת".

תגובת חברת 'פורד מערכות מוניציפאליות': "העובדים מועסקים עבור החברה הכלכלית קריית גת לצורך ביצוע עבודות ניקיון בשירות עיריית קריית גת. לצערנו, בשל טענות מצד החברה הכלכלית על היעדרות עובדים רבים מעבודתם, חל עיכוב בתשלום שכר העובדים. אנו עושים כל מאמץ כדי להבטיח שעובדים שעבדו במהלך חודש אוגוסט, יקבלו את שכרם מוקדם ככל הניתן".

החברה הכללית קריית גת מסרה בתגובה: "חברת 'פורד' מספקת לחברה הכלכלית בקריית גת, במסגרת התקשרות מכרז, שירותי נקיון רחוב מושלמים. דוחות הביצוע של חודש אוגוסט טרם הועברו לחכ"ל ומשכך לא יכולה החכ"ל לאשר ביצוע העבודה. לכשיוגשו הדוחות, הן ייבחנו ויאושרו על ידי החכ"ל יועברו התשלומים לחברה במלואם. הנהלת החברה הכלכלית מאיצה בחברת 'פורד' להגיש את הדוחות ולשלם את שכר העובדים מהר ככל שניתן".

בעירייה מסרו כי במהלך ניסונות ההידברות עם ראש העיר הגיעו למקום אנשי אגף הביטחון בעירייה ולא שוטרים.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20