אתר בנייה בטבריה, דצמבר 2017. צילום: דוד כהן, פלאש 90
אתר בנייה בטבריה, דצמבר 2017. צילום: דוד כהן, פלאש 90
אם הייתם מרותקים לביקורו בישראל של סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, בוודאי לא שמתם לב לידיעה על מינוי יו"ר חדש למטה הדיור. זאב בילסקי, ראש עיריית רעננה, יעזוב את תפקידו המוניציפלי לטובת המלחמה של משה כחלון במחירי הדיור בישראל. אנחנו כמובן מאחלים לבילסקי הצלחה בתפקידו החדש, כמו גם ליו"ר מטה הדיור הנוכחי, אביגדור יצחקי, שעתיד לנחות בכורסא הרכה והמפנקת בתפקידו הבא – יו"ר מפעל הפיס.
הוא מבחינתו כבר זכה בפיס, מה שלא ניתן לומר על כל מי שרוצה לרכוש דירה בישראל וידו אינה משגת עקב בועת הנדל"ן שהתנפחה בישראל בשנים האחרונות. כך או כך, בבנק ישראל נזכרו לפתע שיש בועה במחירי הנדל"ן בישראל, וכעת הם מזהירים שירידה חדה ומהירה במחירי הדיור מהווה גורם סיכון עיקרי ליציבות הפיננסית במשק. במילים אחרות ופחות מקצועיות: חברים, היזהרו!
אם תחול צניחה במחירי הנדל"ן בישראל, כפי שאולי כחלון ובילסקי היו רוצים לראות, עלול להיגרם זעזוע במשק, בעיקר בגלל המשכנתאות שנטלו רוכשי דירות בשנים האחרונות במחירים גבוהים – כך מזהיר בנק ישראל. אכן, מילים כדורבנות. אבל לא כל כך ברור את מי בנק ישראל מנסה להזהיר. אולי את כחלון? או שאולי בבנק ישראל אומרים לכחלון שכדאי שייזהר במאמצים שלו להוריד את המחירים, כי ירידה חדה מדי עלולה להוביל למשבר במשק?
ובכלל, איך זה שבנק ישראל מתעלם מחלקו בניפוח המחירים בשוק הנדל"ן? בבנק ישראל שכחו איך לאורך העשור האחרון שמרו על ריבית נמוכה מאוד, קרובה לאפס, ועל ידי כך עודדו לווים לקחת הלוואות לרכישת דירות, במקרים רבים גם דירות להשקעה? האם לבנק ישראל עצמו אין חלק בניפוח בועת הנדל"ן שהוא עכשיו כל כך מזהיר מהשלכותיה על כלל המשק?
התשובות לכל השאלות הללו פשוטה ביותר: בנק ישראל הוציא דו"ח כסת"ח, שבו הוא לכאורה מזהיר, ושלא יאמרו אחר כך שהוא לא ראה את הנולד. לקיחת אחריות, לפחות חלקית, על הבועה שנוצרה כאן במחירי הדירות? לא אנחנו. תפנו בבקשה לכתובת אחרת.
אתר בנייה בצפת, ינואר 2018. צילום: דוד כהן, פלאש 90
אתר בנייה בצפת, ינואר 2018. צילום: דוד כהן, פלאש 90