חברי כנסת, שרים וכלי תקשורת נפלו בפח הדמוניזציה נגד המתיישבים. על שער ידיעות אחרונות אתמול נמרחה כותרת ענק: "מיליון לכל משפחה" וחברת הכנסת סתיו שפיר (המחנה הציוני) מיהרה להכריז בוועדת הכספים ומעל לכל במה אפשרית כי "הכסף של כולנו, שעבדנו כ"כ קשה בשבילו" נזרק "כדי להעביר מענק של 130 מליון שקלים ל-40 משפחות בעמונה".

מתוך שער עיתון 'ידיעות אחרונות' אתמול (ב'). צילום: פלאש 90
מתוך שער עיתון 'ידיעות אחרונות' אתמול (ב'). צילום: פלאש 90

 

מעבר לטרמינולוגיה המכעיסה, של "מענק" במקום פיצוי על ביתם שייחרב, מדובר פה בשקר וכזב. מין טעות נגררת שלא ברור מי התחיל, אבל ברור שאף אחד לא טרח לבדוק.

חופי עמוס מפרסם היום באתר 360 כתבה בה הוא מוכיח – הפיצוי לתושבי עמונה מכיל בסך הכל 200-300 אלף שקל לכל משפחה.

"מענק של 130 מליון שקלים ל-40 משפחות בעמונה". שפיר. צילום: פלאש 90
"מענק של 130 מליון שקלים ל-40 משפחות בעמונה". שפיר. צילום: פלאש 90

 

איך הגענו לסכומים האלו? כך מסבירים ב-nrg:

בהחלטת הממשלה כתוב שיוקצה סכום של 40 מיליון שקלים ל-40 משפחות. 40 מיליון לחלק ל-40 משפחות, הופה, הנה המיליון. אבל מה לעשות שצריך לקרוא את הכול. פשוט לקרוא. זה אפילו לא באותיות הקטנות. אז ככה: בעמונה יש 42 משפחות, אבל הפיצויים כוללים גם את תשע המשפחות מעפרה שבתיהן צפויים להיהרס בעוד חודשיים, כך שהסכום צריך להתחלק בין 51 משפחות. 40 מיליון לחלק ל-51 משפחות יוצא קצת יותר מ- 780,000 שקל. אבל התחשיב הזה לא נכון ורחוק מהמציאות כי הסכום לא יחולק שווה בין כל המשפחות. הפיצוי ייעשה לפי ערך הבתים שבהם התגוררו המשפחות.

בעוד שבעמונה מדובר על מבנים שאינם בתי קבע, תשעת הבתים בעפרה הם בתי אבן שערכם עולה על מיליון ושמונה מאות אלף שקל. כל משפחה מתוך התשע אמורה לקבל סכום השווה או קרוב לערך ביתה. בכסף הזה הן יצטרכו לרכוש בית חדש בעפרה, שככל הנראה יעלה להן סכום דומה. כך שגם הן לא הולכות "לעשות קופה". מיליון ושמונה מאות אלף שקל כפול תשע משפחות יוצא 16.2 מיליון שקל. אם נוריד 16.2 מיליון מה-40 מיליון שאיתם יצאנו לדרך נותרנו עם 23.8 מיליון שנשארו לתושבי עמונה.

רגע, זה לא סוף החשבון. בעמונה יש אמנם 42 משפחות, אבל לא כולן יקבלו פיצוי. פסק הדין שהורה על פינוי עמונה ניתן לפני שנתיים, ורק משפחות שהתגוררו בעמונה לפני מתן פסק הדין יפוצו, משפחות שעברו להתגורר בעמונה בשנתיים האחרונות לא זכאיות לפיצוי. אותו עיקרון חל גם כלפי תשעת הבתים בעפרה – פיצוי יוענק רק למשפחות שגרו בבתים לפני מתן פסק הדין שניתן לגביהן בחודש פברואר בשנה שעברה.

אבל הכסף לא מתחלק רק בין משפחות עמונה ותשע המשפחות מעפרה. גם היישוב עפרה יקבל נתח מסוים מהסכום מכיוון שגם הוא השקיע בקרקע. החלטת הממשלה קובעת שהיישוב עפרה יפוצה בסכום שטרם נקבע. כלומר יש להוריד סכום נוסף מ-23.8 המיליון שיישארו אחרי פיצוי המשפחות מעפרה. נניח שנשארנו עם סכום שנע בהערכה גסה סביב 20 מיליון שקל עבור 42 המשפחות מעמונה, זאת אומרת פחות מחצי מיליון שקל למשפחה.

כל החישובים הנ"ל הם כאמור הערכה גסה בלבד, מכיוון שהסכום והפירוט עדיין כלל לא נקבעו סופית. ואגב, לא כלולים בחישוב הזה גם תושבי "נתיב האבות" בגוש עציון שהעוגה צריכה להתחלק גם איתם כפי שהובטח להם.

בהצעת החלטת הממשלה המעודכנת נכתב כי "הכללים, התבחינים ולוחות הזמנים על פיהם יינתן הסיוע במסגרת התקציב האמור יגובשו בתוך 45 יום על ידי משרד ראש הממשלה ובהתייעצות עם המועצה ובתיאום עם משרדי המשפטים והאוצר".

משמע שייקח זמן עד שייקבעו הכללים והתחשיבים באשר לכמה תקבל כל משפחה ואיך הכסף יחולק בין 51 המשפחות (עמונה ותשעת הבתים) והיישוב עפרה.

סטחנים? הפטריוטים זועמים על ייצוג מתיישבי עמונה בתקשורת. מתוך 'הפטריוטים' יום ב'

תושבי עמונה: "תנו לנו להישאר בביתנו ונשמח לזרוק את המתווה הזה לפח"

גם תושבי עמונה מבקשים להגיב לטענות הסחטנות המופצות ומועלות בתקשורת. "ב-48 השעות האחרונות אנחנו עדים להתקפה מרושעת ושקרית של אנשי שמאל וחצאי עיתונאים, המנסים להציג אותנו, תושבי עמונה, כרודפי בצע ש"עשו קופה" בעקבות המתווה", הם אומרים.
"התלבטנו אם להגיב לפרסומים הנבזיים הללו, אך מכיוון שהשקר ממשיך להישמע בתקשורת וברשתות החברתיות החלטנו לעשות סדר: מהיום הראשון של המאבק לחצנו על הממשלה להעביר את חוק ההסדרה. העברת החוק בצורתו המלאה הייתה משאירה אותנו בביתנו ללא פיצוים וכמעט ללא הוצאות מצד המדינה. וגם עכשיו אנחנו אומרים – תנו לנו להישאר בביתנו ונשמח לזרוק את המתווה הזה לפח".

עוד הוסיפו התושבים, כי עדיין לא ידוע כמה כל משפחה תקבל מכיוון שהפרטים טרם נקבעו, "אך דבר אחד אנחנו יודעים: הכסף שתקבל כל משפחה ייקבע לפי ההפסד הכספי שייגרם לה מהפינוי. משפחות הישוב בנו בתים, לקחו משכנתא, פתחו מקומות עבודה, כרמים, בתי עסק – כל אלו יהרסו".

לדבריהם, "בעוד שנאלץ לחיות עם הכאב הנפשי שאנחנו וילדנו נחווה בזמן שנראה את הממשלה שלנו, ואת החיילים שלנו הורסים את ביתנו – הפיצוי שנקבל, ומוזר שאנחנו צריכים להסביר את זה, נועד לפצות ולכסות את ההפסד הממוני שנספוג".

התושבים פונים שוב לחברי הממשלה ב"דרישה ובקשה לתת לעמונה פתרון אמיתי וצודק, בלי פינוי ובלי פיצוי – לוותר על המתווה ולהסדיר סוף סוף את הישוב".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20