האם העובדה ששחקנים וצוות העובדים של מכבי נתניה לא מקבלים משכורת בצורה מסודרת זו העונה השנייה ברציפות תגרום להתאחדות לכדורגל לעשות את המעשה המתבקש ולשנות את התקנון? לא בטוח.

בעונה שעברה מכבי נתניה נקלעה לקשיים כספיים והמועדון לא שילם משכורות והשחקנים שבתו כמה פעמים. העונה הדבר חוזר על עצמו והמועדון מתנהל פחות טוב מחנות מכולת. בשנים האחרונות היו עוד כמה קבוצות שלא שילמו משכורות במועד. התופעה לא ייחודית רק לקבוצות הקטנות. גם בבית״ר ירושלים ובהפועל תל אביב נתקלו בבעיה בתזרים המזומנים. בהתאחדות לכדורגל יודעים מה הפתרון אולם מעדיפים להתמודד עם הבעיה בכל עונה. לדבריהם, עדיף להמשיך במתכונת הנוכחית בה בכל עונה תהיה קבוצה אחת שתהיה בקשיים והגל יעבור ולא לשנות התקנון ולהקשות על מרבית הקבוצות.

עופר אורליצקי, יו״ר הבקרה התקציבית, שילם השבוע מכיסו הפרטי חלק ממשכורות השחקנים והעובדים במכבי נתניה. אורליצקי, האחראי על אכיפת התשלומים של המועדונים העביר מחשבונו הפרטי 100 אלף שקל לטובת מכבי נתניה.

התקדים המסוכן הזה נגרם כתוצאה מהבטחות של גופים שונים (הטוטו, למשל) להעביר לנתניה כספים ועיקול שהוטל על המועדון שמנע מהגופים להעביר את הכספים. אורליצקי כבר העביר צ'קים לשחקנים ולספקים מחשבון הבקרה התקציבית ואם לא היה מוצא מימון לצ׳קים הללו חשבון הבקרה התקציבית היה הופך למוגבל.

השנה זו נתניה. איזו קבוצה תיפול בפעם הבאה?. (פייסבוק, מכבי נתניה)
השנה זו נתניה. איזו קבוצה תיפול בפעם הבאה?. (פייסבוק, מכבי נתניה)

טוב עשה אורליצקי שהחליט לסייע למועדון ולשלם מכספי הבקרה לשחקנים ולעובדים בנתניה וטוב עשה שהעדיף להשתמש בכספו הפרטי ובכך מנע הגבלה של חשבון הבקרה התקציבית. היו כאלה שמתחו ביקורת על המהלך של אורליצקי, אולם אלה לא מצאו פתרון אחר ולא העריכו את הנזק מול מול התועלת.

התקדים בהעברת כספים מחשבון פרטי של יו״ר הבקרה התקציבית כהלוואה עד להסרת העיקול פחות בעייתית מול הנזק של חשבון בנק מוגבל של הבקרה התקציבית. התקדים של הגבלת חשבון הרבה יותר גדול ובעייתי. אורליצקי פעל נכון. לא בטוח שאחרים היו פועלים כמוהו.

הבקרה בראשות אורליצקי סופגת אש מכל הכיוונים בעקבות המשברים הכספיים בקבוצות. רבים שואלים ובצדק מה תפקידה של הבקרה התקציבית אם עדיין יש מועדונים שלא עומדים בהתחייבויות שלהם. אם תפקיד הבקרה לתת אישור לתקציב הקבוצות אחרי שהסדירו בתחילת העונה את הערבויות לכספים הללו נשאלת השאלה ובצדק איך קורה שקבוצות לפעמים לא עומדות בהתחייבויות שלהן לשחקנים, לעובדים ולספקים.

כמו הבנקים

תקנון ההתאחדות לכדורגל בנוגע לבקרה התקציבית זהה להתנהלות הבנקים. הבנקים נותנים לחברות הלוואות של עשרות ומאות מיליוני שקלים ולוקחים ערבויות. הם משעבדים נכסים לטובת המימון אולם אף פעם הבנקים לא לוקחים שיעבוד על מלוא ההלוואה ולעיתים הנזק גדול יותר כאשר שווי הנכס יורד ואז לבנק יש בור גדול יותר. היתרון של הבנקים בניגוד לבקרה ולהתאחדות שיש להם כיסים עמוקים. הרווחים  יכולים לאפשר להם להתמודד עם נפילות גדולות של הטייקונים וחזינו בכמה כאלה בשנים האחרונות. הטענה בבנקים היא שאם יקשו במידה ניכרת במתן אשראי הם יחנקו את המשק הישראלי. וזו בדיוק התשובה שאורליצקי מקבל מעופר עיני, יו״ר ההתאחדות לכדורגל.

עיני. שומע, אך אינו פועל. צילום: פלאש 90
עיני. שומע, אך אינו פועל. צילום: פלאש 90

יו״ר הבקרה פנה פעמים רבות לעיני וביקש ממנו להקשיח את תקנון הבקרה בנוגע לבטוחות של הקבוצות לתקציב השנתי. עיני הקשיב והסכים עם אורליצקי בכל פעם שהנושא עלה לדיון והחליט שעדיף להישאר במציאות הנוכחית. עיני לא רוצה להתעמת עם בעלי הקבוצות הגדולות ואינו רוצה לרסק את הקבוצות הקטנות.

הבקרה דורשת דבר פשוט. על כל שקל תקציב שמאושר לקבוצה יהיה במקביל שקל בכסף חי בבנק או ערבות בנקאית. אורליצקי מסביר כי במציאות כזו לא תהיה בעיה באף קבוצה. שקל תמורת שקל. זה מזכיר לי את בנק הדואר בישראל. חשבון בנק בלי עמלות אבל גם בלי אשראי של שקל. יש כסף – מכבדים תשלומים; אין כסף – לא מכבדים. אין חריגה של שקל אחד בבנק הדואר.

אבל במציאות של הכדורגל הישראלי אי אפשר לעבוד כמו בנק הדואר. השנים האחרונות הוכיחו כי גם אי אפשר להמשיך במתכונת הנוכחית בה תהיה הפקרות בערבויות לתקציב ומידי עונה תהיה קבוצה תורנית שלא תשלם משכורות. ההתנהלות על פי התקנון שקבעה ההתאחדות לבקרה לא השתנה כבר שני עשורים.

הבקרה מאשרת תקציבים לקבוצות כאשר כספי הטוטו, זכויות השידור, ספונסרים ועיריות נחשבים לכספים בטוחים. המשמעות היא שמכתבי ההתחייבות של הגופים הללו לטובת הברה משמשים ערבות למתן אישור לתקציב הקבוצות. בנוסף, התקנון המיושן מאפשר לבעלי הקבוצות להפקיד צ'קים בבקרה בתחילת כל עונה לפער שנוצר בין ההתחייבויות של המוסדות הנחשבים לבטוחים לבין התקציב. בנוסף הבקרה מעניקה אשראי לקבוצות של עוד כמה מיליונים עבור הכנסות עתידיות מקהל. כל קבוצה מקבלת אשראי בהתאם לממוצע ההכנסות שלה בשלוש הדנים האחרונות.

עד כאן הכל נראה בסדר. על פניו לא אמורות להיות בעיות בדרך, אבל המציאות הבעייתית בישראל עם הניהול השערורייתי של חלק מהקבוצות והחורים בתקנון הבקרה גורמים לכדורגל הישראלי לחזור אחורה.

הנה רק חלק מהבעיות שצריכות לגרום לעיני לשנות את התקנון. כספי הטוטו וזכויות השידור הם הכספים הבטוחים ביותר עבור הקבוצות. הכספים הללו נכנסים מידי חודש לקבוצות כמו שעון. הבעיות הגדולות בשאר הכספים.

העיריות התומכות בקבוצות מעבירות מכתב התחייבות על גובה התמיכה. מדובר בכמה מיליוני שקלים. יש למשל את עיריות אשדוד, עכו, נתניה, רמת השרון, אשקלון ועוד. התמיכה של העיריות בקבוצות מהוות בין 20-30 אחוז מהתקציב. במדינה כמו שלנו קרה רבות שראשי ערים נעצרו, הוחלפו בבחירות או פתאום הסתכסכו עם היו״ר שמינו כדי שהתמיכה תיעצר.

פיירברג. הסתכסכה עם היו"ר שהיא מינתה (צילום: גילי יערי/פלאש 90)
פיירברג. הסתכסכה עם היו"ר שהיא מינתה (צילום: גילי יערי/פלאש 90)

לפעמים גם אופוזיציה לוחמת יכולה למנוע מראשי העיר שהעבירו מכתב התחייבות לבקרה על הכספים שיעבירו להעביר את ההחלטה במליאת העירייה. חוק העיריות מונע מהן להעביר ערבות בנקאית של הכספים לבקרה. כאשר הקבוצות בלחץ לקבל אישור לתקציב על מנת לפתוח את העונה, ראשי הערים חותמים על מכתבי התחייבות עוד לפני האישור במליאה ולפני אישור התקציב השנתי של העירייה לשנה הבאה.

כך קרה לא פעם שקבוצות שמנוהלות על ידי העירייה או נשענות על תקציב העירייה לא קיבלו במועד כספים ולא שילמו משכורות במועד. זה קרה בנתניה, בעכו, באשקלון וברמת השרון. בנתניה ובעכו ראשי העיר הסתכסכו עם יו״ר הקבוצה שלהם שהם בעצמם מינו, ברמת השרון ואשקלון התקציבים נעצרו בגלל מעצר ראשי העיר. זו המציאות בישראל בשנת 2016.

וכאן לא מסתיים מחדל תקנון הבקרה. הבקרה אינה יכולה לקחת מבעלי הקבוצות ערבות בנקאית או כסף חי על כל הפער שהין הכספים הבטוחים לתקציב ולכן היא מקבלת צ'קים לחודש מאי, מועד סיום העונה. אלה צ'קים שהבקרה תעשה בהם שימוש אם תצטרך. הבעיה היא שהבקרה בודקת בחודש אוגוסט את הצ'קים מול הבנקים ומקבלת אישור שהחשבון מתנהל טוב. אחרי 9 חודשים לא תמיד ניתן לגבות את הצ׳קים הללו עקב קשיים כספיים שאותו בעלים נתקל בהם בין חודש אוגוסט לחודש מאי. ההתאחדות לכדורגל לא פעלה בשנים האחרונות למציאת פתרון לערבויות הבעלים שניתנות בצ׳קים דחויים.

בעיה נוספת שהבקרה דורשת לשנות בתקנון הוא הגברת הפיקוח על חשבון הבנק של הקבוצות. לבקרה אין פיקוח האם הקבוצות משלמות לעובדי המועדון ולספקים. הקבוצות מעבירות דוח של פעילות חשבון הבנק פעמיים בשנה. קבוצות רבות לא משלמות במועד לספקים ובכך גורמים להצטברות חובות גדולים ולעיקולים על חשבון הבנק של הקבוצה. כך קרה למכבי נתניה השבוע. הבקרה דורשת פיקוח חמור יותר שהקבוצות יעבירו מידי חודש דפי חשבון עם אישור רואה חשבון של הקבוצות על התשלומים.

כולם צודקים, כולם מפסידים

אם הבעיות חוזרות על עצמן כבר כמה שנים והפתרון נראה קל מאוד אז למה בעצם לא משנים את התקנון? עיני נתקל בבעיה דומה לקודמיו בתפקיד. החלטה על שינוי התקנון חייבת להיות על כל המועדונים, עשירים ועניים.

באים הטייקונים של הכדורגל הישראלי, מיטש גולדהאר, יעקב שחר, אלי טביב, אלונה ברקת, עמוס לוזון, איזי שירצקי ואומרים שאין להם כוונה להעמיד עשרות מיליוני שקלים בבנק מידי שנה כערבות בנקאית בגלל הקשיים של הקבוצות הקטנות ומבחינתם צ'קים שלהם הספיקו עד היום ולא היתה שום בעיה בהתחייבויות שלהם. צודקים. ובעלי הקבוצות הקטנות אומרים כי מכיוון שהם אנשי עסקים קטנים ולא טייקונים, אין להם יכולת כספית להעמיד ערבויות של כסף חי בבקרה והמשמעות היא שלא יצליחו להעביר תקציב. צודקים.

אז מה עושים? זו בדיוק הדילמה של עיני. מעבר לדילמה, זו גם בעיה לעיני להעביר החלטה כזו בהנהלת ההתאחדות לכדורגל שבה בעצם יושבים מרבית נציגי הקבוצות שמתנגדים להקשחת התקנון בנושא הכספי. למרות המצוקות שיש מידי עונה בעלי הקבוצות מעדיפים להישאר במתכונת הנוכחית. ״הם אומרים שאפשר להסתדר עם קבוצה אחת או שתיים בעונה שלא תשלם חודש חודשיים משכורות. יהיה רעש בתקשורת שבוע שבועיים ואז הכל מסתדר ונרגע. ככה הם אומרים עדיף להם לבעלי הקבוצות במקום להשכיב אצלי בבקרה עשרות מיליוני שקלים באופן קבוע כערבות״, מסביר אורליצקי.

יש היגיון בדרישה של אורליצקי לשנות את התקנון ולהקשיח את נושא הערבויות והפיקוח על הקבוצות ויש היגיון בטענה של הטייקונים שאי אפשר להוציא מהם עשרות מיליוני שקלים לצורך ערבות כאשר לא היתה איתם אף תקלה. אבל יש יתרון ביניים אי אפשר להשאיר את המציאות ככה עונה נוספת.

החל מהעונה הבאה הקבוצות, ההתאחדות ומנהלת הליגה יתחלקו בעוגה הגדולה של 126 מיליון שקל בעונה מזכויות השידור של צ'רלטון. סכום אסטרונומי שאף אחד לא חלם שיהיה. אז אפשר לקחת חלק מהכסף הגדול הזה ולהחליט לשמור אותו בחשבון בנק למקרה חירום. לקבוע את הכללים כיצד לסייע לקבוצות במתן הלוואה במקרים חריגים שמועדון נקלע לקשיים ואינו מצליח לעמוד בהתחייבויות שלו. אפשר לקבוע כללים, תקנון בצורה מסודרת שלא תהיה הפקרות. מנגנון כזה קיים בכל מקום.

אם אי אפשר לשנות את התקנון ולמנוע מהעיריות לנהל קבוצת כדורגל או לחייב אותן להפקיד כסף חי בבנק כמו שלא יכולים להעביר החלטה בהנהלת ההתאחדות שבעלי הקבוצות יעבירו ערבות בנקאית לבקרה, אז הפיתרון הטוב ביותר הוא הקמת קרן לקבוצות במצוקה. קבוצה תקבל הלוואה ותחזיר מהכספים הבטוחים שתקבל בהמשך. עורכי הדין של מנהלת הליגה קיבלו קרוב לשישה מיליון שקלים עבור העבודה בנושא המכרז על זכויות השידור. אם הם קיבלו סכום אסטרונומי כזה אז ודאי הם יכולים גם למצוא מנגנון לקרן הלוואות לקבוצ׳ות שתהיה במנהלת הליגה.

אפשר לבקר את הבקרה התקציבית בראשות אורליצקי כמה שרוצים, אבל הוא לא הבעיה, הוא הפתרון.
‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20