החוק מייצר הורמונים? במהלך דיון של ועדת החוקה בכנסת טענה ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) כי חוק חופשת לידה מייצר לנשים הורמונים שגורמים להן לרצות לטפל בתינוקות. לדבריה, חופשה זהה לגברים תייצר אצלם את אותה השפעה ביולוגית.

בדיון שעסק בשינוי חוק העונשין בנוגע להגדרות עבירות ההמתה כמו רצח והריגה, דנו הנוכחים באפשרות להקל על אדם נורמטיבי שיצא מכליו בעקבות תרחיש קיצון. אחד הנוכחים אמר כי המחוקק אינו יכול לשנות את הטבע האנושי וח"כ מיכאלי ביקשה להגיב לדבריו והביאה כדוגמה את הצעת החוק שלה בנושא חופשת לידה שוויונית.

חוקי הטבע כפופים לחוקי המדינה? ח"כ מרב מיכאלי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"החקיקה לא באה לשנות את הטבע האנושי אלא בפירוש באה לכוון את ההתנהגות האנושית", הקדימה מיכאלי. "הוא (המחוקק) לא מהסס לעשות את זה למשל באופן שבו החוק ממגדר אותנו. כשהחוק נותן חופשת לידה באופן בלעדי לאישה, הוא מושיב אותה בבית באופן בלעדי עם התינוק/תינוקת למשך ארבעה חודשים, שלושה חודשים וחצי, הוא גורם לזה שאצלה בגוף נוצרים ההורמונים ההוריים האלה שגורמים לנו לרצות, או להיות מוכנות/מוכנים, להקריב את מה שצריך להקריב כדי לטפל בתינוק/תינוקת".

"זה דבר שנוצר בגוף אצל גברים בדיוק באותה מידה כמו אצל נשים אילו הם היו נמצאים בית בזמן הזה. זאת אומרת החוק מייצר באופן ביולוגי אמהות ואבות", טענה מיכאלי. "זה לא שהחוק לא מהסס לעשות את הדברים האלה ולהיכנס לקרביים הכי עמוקים של החיים הכי פרטיים שלנו, אלא שהוא עושה את זה באמת לפי הנורמות הקיימות בחברה, בתרבות שלנו היום ומתוך זה נגזר מה שהחוק מכתיב".

בעקבות הפרסומים על דבריה בוועדה, ביקשה מיכאלי להסביר: "כמו שאמרתי בוועדת החוקה, אין ספק שיש קשר ייחודי בין אימא לתינוק/ת שלה, אלא שאסור למנוע את הקשר הזה גם מהאב. אני מאמינה שגם לאימהות וגם לאבות יש זכות להורות משמעותית, שגם לגברים מגיע להיות עם התינוקות שנולדות ונולדים להם. הדרך לעשות את זה היא החוק: לכן אני נאבקת למען חופשת לידה שוויונית שנותנת גם לילדה ולילד אפשרות לחוות הורות משני ההורים".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20