"החשד שנרמז בכתבה, כאילו שב"ס עושה שימוש בסוהרות, מטריד מאוד", כך אמרה הערב (ג') ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) בתגובה לחשיפת ערוץ 20 אודות הטרדות מיניות של סוהרות שירות בתי הסוהר ע"י מחבלים.

ח"כ מרב מיכאלי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

"עוד הערב אני פונה לשר לביטחון פנים גלעד ארדן בדרישה לקבל תשובות על התנהלות שב"ס והטיפול בנושא", הוסיפה מיכאלי. גם ברשתות החברתיות לא נותרו אדישים לזלזול המזעזע בסוהרות שב"ס. האמן אור רייכרט העלה מודעה פקטיבית המותחת ביקורת על התנהלות שירות בתי הסוהר.

כזכור, בכתבה שפורסמה הערב בחדשות 20 נחשף כי י', סוהרת באחד ממתקני הכליאה של שב"ס, וסוהרת נוספת סיפרו למקורביהן כי קצין המודיעין בכלא הכריח אותן לעבור מאגף פלילי לאגף של המחבלים לאחר שאחד ממנהיגי המחבלים בכלא הבחין בהן וביקש אותן וכל זאת לכאורה על מנת לרצות את המחבלים ולשמור על שקט תעשייתי.

"הוא הרשה לעצמו לגעת בי"

"האסיר הביטחוני ראה אותי ואמר לי בואי תעבדי באגף שלי, עניתי לו: ממש לא", סיפרה י' למקורב. "יום אחד מפקד המשמרת שלי אמר לי שקצין המודיעין דרש שאעבור לעבוד באגף של האסיר. אמרתי לו שאני לא רוצה. המפקד ענה לי, 'דרשו אותך שם'. בהתחלה סירבתי להיכנס, זה אסיר שעושים לו הרבה כבוד בכלא, כולם משום מה דופקים לו חשבון".

שהחליט לחשוף את הסיפור ואמר: "במסגרת העבודה שלה היא עובדת בדרך כלל באגפים פליליים. בפעילות כזאת או אחרת היא הגיעה לאגף ביטחוני. אחד האסירים, דומיננטי ומנהיג באגף הזה פנה אליה, אמר לה את יודעת אני רוצה שאת תעבדי אצלנו. היא צחקה, לא האמינה שזה בכלל אפשרי שדבר כזה יקרה, שאסיר יקבע אם היא תעבוד באגף מסוים".

י' שחוששת לפרנסתה סיפרה על מה שעבר עליה לקרובים לה ביותר ואמרה כי היא אינה מבינה מדוע סוהרות צריכות לשהות במחיצתן של מחבלים. למקורביה היא אמרה: "מדובר בארגון מאוד גדול. הכול קורה כאן בפנים ולא יוצא החוצה. זה מאוד קשה לנו בתור אזרחים לצאת עם דברים החוצה, אנחנו בורג קטן במערכת. השפלה כזו כמו שעברתי לא האמנתי שאעבור עד כדי כך שהוא הרשה לעצמו לגעת לי בישבן".

בית כלא ביטחוני. צילום: ווישאם נאסר, פלאש 90

לערוץ נודע כי מדובר ביותר ממקרה אחד והסוהרות מאוד חוששות להיחשף. הדברים החמורים הללו מתרחשים לכאורה בשב"ס ונשמרים שם כסוד כמוס, וכל זה קורה, דווקא כשבראש שירות בתי הסוהר עומדת אישה.

תגובת שירות בתי הסוהר: "הטענה כי סוהרות הועברו לאגפים על פי בקשת אסירים מופרכת, משוללת יסוד ושקרית. במקרים בהם אסירים מתנהגים באופן לא הולם, הדברים מטופלים במלוא החומרה ובענישה בלתי מתפשרת. סוהרים משובצים על פי צרכי המערכת ובקשת סוהר לעבור תפקיד נלקחת בחשבון במידת האפשר והצורך. כאמור, הטענה כי לאסירים יש השפעה על שיבוץ סוהרים היא שקר. נדגיש כי מערכת הערוץ לא העבירה שם או פרטים שניתן לבדוק באופן ספציפי".

לאחר שידור הכתבה, גורם רשמי בשירות בתי הסוהר חזר בו והודה שאכן התרחש מקרה בו סוהרת הוטרדה מינית לאחר שמחבל אסיר חפן את ישבנה. למקום זומן חוקר ובעקבות כך הועבר המחבל לבית סוהר אחר. הסוהרת נשארה לעבוד באותו אגף על אף שלא רצתה בכך.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי