ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם כעת בכנס הוועידה השנתית השישית של השלטון המקומי בישראל וקרן קימת לישראל. נתניהו התייחס להדלפות מדו"ח מבקר המדינה על התנהלות מבצע 'צוק איתן' ושאל: "איך אפשר לומר שאיום המנהרות במלוא חומרתו לא הוצג בפני הקבינט כשאני סיכמתי אותו כאחד מארבעת האיומים האסטרטגיים על מדינת ישראל? ואני חוזר שוב, אלה הם ארבעת האיומים הגדולים על מדינת ישראל: גרעין, טילים סייבר ומנהרות".

נאום נתניהו המלא מכנס ועידת השלטון המקומי

 

ראש הממשלה המשיך ואמר: "יש חברי קבינט שאמרו שחברי הקבינט לא עודכנו שיש מנהרות חודרות לשטח ישראל. אני רוצה שתדעו שאני כראש ממשלה יחד עם שר הביטחון והרמטכ"ל, ניהלנו את המבצע בצורה אחראית ותקיפה, בצורה מושכלת, והתוצאות מדברות בעד עצמן. לא היה מצב כזה שקט בעוטף עזה שנים. החמאס הוכה מכה קשה, הקשה ביותר בתולדותיו, היישובים בעוטף פורחים. אנחנו ניהלנו את המלחמה הזאת בשטח, לא ניהלנו מלחמה לפרוטוקול".

לדבריו, "צה"ל וכל גורמי הביטחון עשו ועושים כל שביכולתם כדי לשמור על ביטחון ישראל. המפקדים שלנו שסיכנו את חייהם מול איום המנהרות ראויים לגיבוי מלא מכולנו. ההדלפות המגמתיות מנסות לייצר מצג שווא על חשבון צה״ל. הן אינן נכונות ואינן ראויות".

נתניהו התייחס גם לתקצוב היישובים הלא יהודיים בארץ, המוסלמיים, בדואים וצ'רקסים ואמר: "הוצאנו תקציב של 15 מיליארד שקלים לטובת ישובי המגזרים הלא יהודיים, במטרה לצמצם פערים, לפתח אותם בתחומים שונים. הכוונה שלי ושל הממשלה זה לא רק לצמצם פערים, זה לאהביא את כל מדינת ישראל להצלחה. אני רוצה אותם איתנו לא רק בהווה, אלא גם בעתיד. יש כוחות שרוצים להשאיר אותם במקום של בערות. אבל אני רוצה להגיד לכם תודה, נמשיך לעבוד יחד בשותפות קרובה למען כל אזרחי ישראל".

"לא ניהלנו מלחמה לפרוטוקול". מתוך נאום רה"מ הכנס השלטון המקומי
"לא ניהלנו מלחמה לפרוטוקול". מתוך נאום רה"מ הכנס השלטון המקומי

 

הנאום המלא:

"אני רוצה לגעת באחד מהנושאים שעלה לסדר היום ביממה האחרונה ואני מתכוון לדיווחים על מה שהיה לפני צוק איתן. יש חברי קבינט שאמרו, ואני מצטט: 'בשנתיים שקדמו לצוק איתן חברי הקבינט לא עודכנו שיש בכלל מנהרות טרור שחודרות לישראל'. חבר קבינט אחר אמר: 'הנושא כלל לא הובא לקבינט'. אני רוצה שתדעו שאני כראש הממשלה ביחד עם שר הביטחון והרמטכ"ל, ניהלנו את המבצע הזה באחריות, בצורה איתנה, מושכלת ותקיפה והתוצאות מדברות בעד עצמן.

"הרמטכ"ל הנוכחי גדי אייזנקוט אמר שבעוטף עזה לא היה מצב כזה שקט מאז מלחמת ששת הימים. החמאס הוכה מכה קשה, הקשה ביותר בתולדותיו, היישובים בעוטף פורחים, ביקוש אדיר לדירות. אנחנו את המלחמה הזאת ניהלנו בשטח, לא ניהלנו מלחמה לפרוטוקול. אבל כיוון שמדברים כל הזמן על הפרוטוקולים, משחררים פרוטוקולים, אז אני אתן לכם טעימה, זה בדוק מבחינה ביטחונית, אני מבטיח לכם. אבל אני רוצה שתשמעו ותשפטו בעצמם אם הנושא של המנהרות הובא בחומרתו, הובא או לא הובא בפני הקבינט.

"אנחנו התחלנו לדון בזה ב-2013, אבל בישיבה שהתקיימה, של הקבינט,  ב-12 בינואר 2014, אנחנו מדברים על חצי שנה לפני 'צוק איתן', אני סיכמתי את הערכת המודיעין השנתית של צה"ל במילים האלה, אני מצביע על שני דברים: האחד, הטילים והשני המנהרות. אני מצטט: 'חטיפות או חדירות ליישובים תהיה מכה מוראלית קשה, שני הדברים האמיתיים שנראים לי הכי חדים כרגע. העובדה שיכולים לירות מאות טילים על ערי ישראל והעובדה שיכולים לחדור פיזית לשטחנו. המנהרות יוצרות לנו בעיות קשות מאוד ואני מסכם את הערכת המודיעין השנתית: אלה הם ארבעת האיומים הגדולים על מדינת ישראל – גרעין, טילים, סייבר ומנהרות'.

"אמרתי, ואני מקווה, אתם ראשי הערים, אתם יושבים בישיבות, אני מניח שהייתם קולטים משהו. עכשיו הנה עוד סיכום של הקבינט מה-16 בפברואר, חודש לאחר מכן, בנושא התוכניות המבצעיות של צה"ל ברצועת עזה. ציטוט מהסיכום: 'ראש הממשלה מסכם ומנחה שכיום נשקף איום ממשי לרצועת עזה על מדינת ישראל, שרק הולך ומחמיר. עשרות אלפי לוחמים, אלפי רקטות בייצור עצמי, ורשת ענפה של מנהרות התקפיות והגנתיות. ראש הממשלה מעריך שבמערכה הבאה ברצועת עזה ארגוני הטרור יראו אש אפקטיבית לעבר ערי המרכז ובמקביל ינסו לבצע פיגועים במתווה של חדירות ליישובים ישראים בעוטף עזה'.

"והנה עוד ציטוט מהקבינט ב-13 במארס, חודש לאחר מכן, שבו דנו בהסלמה ברצועת עזה. אני מצטט: 'הם מפתחים שני טילים חדשים שיש להם משמעות שוברת שוויון. הרקטות הארוכות והתווך התת קרקעי. יכול להיות בהחלט מצב של אש אפקטיבית על תל אביב, פלוס תפיסת איזה יישוב, פלוס חטיפות. זה ריאלי לחלוטין, וזה הולך לכיוון הזה'.

"רבותיי, זהו קצה קצהו של הקרחון. קצה קצהו של הקרחון של דברים שאני אמרתי. דרך אגב, חודש אחר חודש אחר חודש, אבל יש עוד הרבה. ולא רק דברים שאני אמרתי, דברים שאמר צה"ל, והשב"כ ועוד גופים וקיימות ההנחיות המבצעיות שנתנו להיערך לזה, את ההכנות הטכנולוגיות בקבינט. זאת אומרת, אנשי צה"ל וכוחות הביטחון, גם זיהו את האיום, גם התריעו עליו בזמן אמת, גם עשו כל שביכולתם כדי להתמודד עם מנהרות הרבה לפני צוק איתן. עכשיו אני רוצה לשאול אתכם, איך אפשר לומר שהאיום הזה במלוא חומרתו לא הוצג בפני הקבינט, כשאני סיכמתי אותו כאחד מארבעת האיומים האסטרטגיים שמאיימים על מדינת ישראל. אני חושב שצה"ל וכל גופי הביטחון שלנו עשו עושים כל שביכולתם כדי לשמור על ביטחון ישראל. המפקדים שלנו שסיכנו את חייהם ולחמו בשטח מול איום המנהרות ראויים לגיבוי מכולנו, וההדלפות המגמתיות שמנסות לייצר מצג שווא על גבם של מפקדינו ועל חשבונו של צה"ל, אינן נכונות ואינן ראויות".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20