ברקע פרסום המלצות המשטרה נגדו, הגיע הבוקר (ד') ראש הממשלה בנימין נתניהו ליומה השני של ועידת השלטון המקומי בגני התערוכה בתל אביב. לדברי נתניהו על בימת הנאומים, "מסמך ההמלצות מחורר כמו גבינה שוויצרית ולא מחזיק מים. הוא מטשטש חברות קרובה מאוד, קרוב ל-20 שנה, בין מילצ'ן לביני". הוא חזר על תגובתו מאמש ואמר כי "כל הפרשנים מתעלמים משתי עובדות מוחצות שהבאתי אתמול ושידועות להם, שמוכיחות שלא פעלתי עבור מילצ'ן, אלא נגדו. ראשית, כששברתי את המונופול שלו בייבוא חלקי חילוף לרכב וזה היה שווה הון עתק. זה הלך. שנית, כשפעלתי לסגור את ערוץ 10 שבבעלותו. איך יכול להיות שמצד אחת אני פועל לטובת מילצ'ן ומצד שני לרעתו? התשובה היא לא זה ולא זה. אני פועל איך שאני רואה לנכון לטובת המשק הישראלי".

רה"מ נתניהו בוועידת השלטון המקומי. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

נתניהו המשיך וטען: "בחברות ביני לבין מילצ'ן היו מתנות הדדיות, עוד כשהייתי אזרח פרטי". הוא תקף את מי שהתגלה כעד המפתח בתיק המתנות, ח"כ יאיר לפיד, ואמר כי "לפיד לא הדיר את ידיו מלעסוק בענייניו של מילצ'ן וכעת הוא עד מרכזי. אם אני הייתי עושה את זה הייתי נחקר באזהרה שבע פעמים. כשלפיד אומר את מילת הקסם 'נתניהו', הכל מתהפך והוא מקבל מחיאות כפיים. זה עולם הפוך. חקרו אותו כשעה, במשך שנה וחצי, ועכשיו הוא מסתבר כעד מפתח. זה אומר הרבה על ההמלצות הללו.

"לפיד לא הדיר את ידיו מלעסוק בענייניו של מילצ'ן". צילום: פלאש 90

 

"להוציא את עניין הוויזה, לא פעלתי מעולם בעד מליצ'ן. לכן דוח ההמלצות הזה מוטה, קיצוני, מחורר, מנוגד לעובדות ולהיגיון. אני בטוח שהאמת תצא לאור ולא ייצא מכל זה כלום". ראש הממשלה אף ביקש "להרגיע" ואמר כי "הקואליציה יציבה, אין לאף אחד תכניות ללכת לבחירות. נמשיך לעבוד איתכם למען האזרחים עד סוף הקדנציה".

"אנחנו נמצאים כאן בזכותך", קידם אותו יו"ר השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות, חיים ביבס, בטרם עלה לנאום. "בזכותך יחסי השלטון המקומי והממשלה הגיעו למקום אחר לגמרי. אני מאחל לנו לפחות עוד חמש שנים קדימה, בהן נמשיך לעבוד יחד למען מדינת ישראל".

שר החינוך ויו"ר 'הבית היהודי' נפתלי בנט, שנוכח גם הוא בוועידה, אמר לאחר נאום ראש הממשלה כי "נתניהו מחויב לביטחון המדינה ואין לי ספק שהוא לעולם לא יפגע בביטחון ישראל למען מטרה זרה כפי שנרמז לאחרונה". בנט הוסיף כי "ראש ממשלה לא צריך להיות מושלם ולא צריך לחיות בסגפנות אבל כן צריך להגיד עליו 'ככה צריך לחיות'. לצערי קבלת מתנות באופן כל כך רחב לאורך זמן איננה עומדת בציפיית אזרחי מדינת ישראל. אבל אנחנו מדינת חוק ולראש הממשלה עומדת חזקת החפות. אני מקווה עבור כולנו שהוא ייצא נקי בסוף התהליך. אני סומך על יושרם של היועץ המשפטי. אני קורא לכל הצדדים לקרוא באיפוק ובממלכתיות. אני סומך על שוטרי ישראל ועל מפכ"ל המשטרה. יש גורמים באופוזיציה שמטרתם האמיתית היא הפלת ממשלת ימין, אני מציע להם להתאפק עד לסיום התהליך".

נאום בנט

שקד: "לכל אדם וגם לראש ממשלה עומדת חזקת החפות"

אחריו עלתה לנאום חברתו למפלגה שרת המשפטים איילת שקד ואמרה כי "צריך להפסיק עם המשפטים ברשתות החברתיות ובתקשורת. לאדם, גם אם הוא חשוד וגם אם הוא נאשם, עומדת לו חזקת החפות. זו אחת הזכויות הבסיסיות בדמוקרטיה".

נאום שקד

לדבריה, "יש ערך שנשחק במדינה וזה חזקת החפות. לכל אדם וגם לראש ממשלה עומדת חזקת החפות. במדינת ישראל, יש אדם אחד שקובע האם יוגש כתב אישום נגד ראש ממשלה – היועץ המשפטי לממשלה. אינני שותפה למתקפות שהופנו כלפי המשטרה בשעות האחרונות. לצד זה חשוב להדגיש: המשטרה לא ממליצה. היא מסכמת את החקירה ואומרת האם יש תשתית ראייתית לביצוע עברות. בכך מסתכם תפקידה.

"אדם אחד מחליט האם להגיש כתב אישום נגד ראש ממשלה וזה היועץ. העובדה שהוא היה סנגור, תובע , שופט ומזכיר ממשלה מקנה לו ניסיון וראייה רחבה. צריך להיזהר לא לעשות פליליזציה של ההליך הפוליטי. היועץ ישמע את בכירי הפרקליטות ויחליט. אני מכירה היטב את אביחי מנדלבליט ואת פרקליט המדינה שי ניצן ואת ראשי הפרקליטות. הם אנשים ישרים והגונים. אני סומכת עליהם שיקבלו את החלטה המקצועית נקיה מכל רבב".

ליברמן: "יש גוף אחד לקבוע אם בן אדם אשם – כל השאר ספרות זולה"

דברים דומים אמר שר הביטחון אביגור ליברמן (ישראל ביתנו). "חזקת החפות שמורה לכל אדם אפילו לראש ממשלה ובמדינה שלנו יש גוף אחד לקבוע אם בן אדם הוא אשם או זכאי וזאת לא התקשורת – זה בית המשפט וכל השאר זה ספרות זולה, תכנית ריאליטי".

עוד משתתפים היום בכנס יו"ר קק"ל, דניאל עטר, והשרים אריה דרעי, איילת שקד, אביגדור ליברמן וכן יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג. זוהי הפעם השביעית בה מתכנסת ועידת השלטון המקומי, ובה משתתפים ביומיים הללו שרים, רגולטורים וחברי כנסת, לצד כל ראשי הערים בישראל, בה אף יוענק פרס החדשנות של החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי בישראל. בוועידה מתקיימים שולחנות עגולים עם ועדות הכנסת השונות ומפגשים מיוחדים בין נבחרי השלטון המקומי לשרים וחברי הכנסת, יחד עם אירוע ערב מיוחד, סגור לראשי ערים בלבד, בנוכחות צמרת השלטון המרכזי בישראל.

ועידת השלטון המקומי 2018
ועידת השלטון המקומי 2018