אחרי פגישה מוצלחת עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא היום (ג') נאום בוועידת איפא"ק. נתניהו הודה לטראמפ מעל הבימה הפרו-ישראלית על תמיכתו בישראל ועל העברת השגרירות האמריקאית לירושלים.

נתניהו בוועידת איפא"ק. צילום: רויטרס

 

נתניהו התקבל במחיאות כפיים סוערות על ידי הקהל, וזכה להצגה מקדימה בה ציינה המנחה את פועלו כשגריר ישראל בארה"ב. הוא פתח את נאומו בהודיה לטראמפ: "זה נהדר להיות בבירת ארה"ב כאשר היא מכירה בירושלים כבירת ישראל. תודה הנשיא טראמפ על ההחלטה ההיסטורית הזו". נתניהו הודה לו גם על העברת השגרירות ביום העצמאות.

באופן חריג, נתניהו ביקש מראש ממשלת קנדה לשעבר סטיבן הרפר להיעמד וביקש מהקהל להודות לו על תמיכתו וחברותו ארוכת השנים כלפי ישראל. "זוכרים את הסרט הטוב והרע והמכוער? הטוב זה ישראל שעושה טוב בעולם, והרע זה אירן ואויבינו. ישראל מעולם לא הייתה חזקה כל כך. תודה לאמריקה שעזרה לנו לפתח אמצעי מלחמה".

רה"מ המשיך והודה לחברי הקונגרס משתי המפלגות ולכוחות הביטחון הישראליים כשלאחר מכן נטש את בימת הנואמים כמחווה לקהל: "אני ראש הממשלה, מותר לי", הוסיף.

נתניהו יורד מהבמה: "מותר לי"

נתניהו המשיך ואמר כי "הטוב הוא טוב מאוד והוא הולך ומשתפר. הרע הוא רע מאוד והוא הולך ומחמיר, והכוח שעומד מאחורי רוב הרע הזה הוא המשטר הרדיקלי בטהראן. חובה עלינו לעצור את איראן".

"כשנשאתי כאן דברים לאחרונה, התרעתי מפני הסכם גרעין שיהווה איום על הישרדותה של ישראל, ביטחון האזור ושלום העולם", אמר. "התרעתי על כך שהמשטר בטהראן משקר שוב ושוב לקהילה הבינלאומית ושאין לבטוח בו. התרעתי על כך שההסכם מעניק לאיראן דרך סלולה לפיתוח ארסנל גרעיני בתוך קצת יותר מעשור. והתרעתי על כך שהסרת סנקציות לא תהפוך את המשטר האיראני למתון יותר או שוחר שלום אלא דווקא ליותר קיצוני ויותר תוקפני, הרבה יותר מסוכן. וזה, גבירותיי ורבותיי, בדיוק מה שקרה. הנה מה שאיראן עושה היום.

נתניהו בוועידת איפא"ק. צילום: חיים צח, לע"מ

 

"האפילה אופפת את אזורנו. איראן בונה אימפריה תוקפנית: איראן, עיראק, סוריה, לבנון, עזה, תימן. ויש עוד בדרך. כעת איראן חותרת להקים בסיסים צבאיים קבועים בסוריה, לבנות גשר קרקעי בסוריה שיחבר את טהראן לטרטוס ולים התיכון, ובנוסף להעברת חיל הים והאוויר שלהם לסוריה כדי שיוכלו לתקוף את ישראל מקרוב יותר, היא פועלת לבנות מפעלים לייצור טילים מדויקים בסוריה ולבנון נגד ישראל.

"אני לא אאפשר לזה לקרות. אנו לא נאפשר לזה לקרות. חובה עלינו לעצור את איראן, ואנו נעצור את איראן. בשבוע שעבר קראנו את מגילת אסתר המספרת על הניסיון להשמיד את העם היהודי. הם נכשלו אז. הם ייכשלו היום. לעולם לא נאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני. לא עכשיו, לא בעוד עשר, לעולם לא.

נאום נתניהו המלא

"הנשיא טראמפ הבהיר שהממשל שלו לא ישלים עם התוקפנות האיראנית באזור. הוא הבהיר שגם הוא לעולם לא ישלים עם איראן גרעינית. זאת המדינה הנכונה. אני מצדיע לנשיא טראמפ על כך. והנשיא גם הבהיר שאם הכשלים הפטאליים בהסכם הגרעין לא יתוקנו, הוא יפנה עורף להסכם וישיב את הסנקציות. ישראל תעמוד לצדה של אמריקה, וכמוה גם מדינות רבות אחרות באזור.

"אני מצדיע לנשיא טראמפ". פגישת נתניהו עם טראמפ בבית הלבן. צילום: לע"מ

 

"שעה שאנו מתמודדים עם תוקפנותה של איראן, עלינו לזכור תמיד את העם האיראני האמיץ. הוא סובל. התקוות שלהם, האומץ שלהם. נשים נכלאות על הסרת החיג'אבים שלהם. סטודנטים מעונים ונורים על כך שקראו לחופש. אנו ניצבים יחד עם אלה באיראן הניצבים למען חופש. אני מאמין שיבוא יום והעריצות האיומה הזאת תיעלם מן העולם, ואז והידידות ההיסטורית בין העם הישראלי והעם הפרסי שוב תפרח. היום יש לנו את המן. מחר יהיה לנו את כורש וידידות ושלום". הוא אף פנה לאזרחי איראן ואמר: "אנחנו תומכים במאבקכם לחירות".

בהמשך התייחס נתניהו גם לתמיכה הבינלאומית בישראל בעולם והזהיר: "מי שלא יהיה איתנו בקשר יהיה מבודד בעצמו". רה"מ הוסיף והתייחס גם למאמצי צוותו של טראמפ למזרח התיכון ואמר: "ישראל מחויבת לשלום, אך כדי שיהיה שלום, אבו מאזן צריך להפסיק לשלם למחבלים שרוצחים יהודים. הוא משלם קרוב ל-300 מיליון דולר מדי שנה לרוצחים ולמשפחותיהם. הוא משלם למחבל שרצח את משפחת פוגל. איזה מסר זה שולח לילדים הפלסטינים? תרצח יהודים ותהיה עשיר".

אמש: מחיאות כפיים סוערות להיילי, ברכות חמות מפנס

אמש נשא סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, דברים בוועידת איפא"ק בוושינגטון והבהיר: "הערב אני מביא ברכות מידיד גדול של מדינת ישראל – הנשיא הפרו-ישראלי ביותר בהיסטוריה של ארצות הברית. אני מביא את ברכותיו של הנשיא דונלד טראמפ".

לדבריו, "הברית בין ארצות הברית וישראל מעולם לא הייתה חזקה יותר. אני כאן כדי להעביר מסר מהנשיא – ארה"ב עומדת לצד ישראל, היום, מחר ותמיד".

פנס הזכיר כי בשנה שעברה, הוא הבטיח שהנשיא טראמפ יקיים את הבטחותיו, "הנשיא הכיר בירושלים כבירת ישראל. הוא קיים. תודות למאמציו של השגריר פרידמן, בחודש מאי השנה נפתח את שגרירות ארה"ב בירושלים".

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי זכתה למחיאות כפיים סוערות בנאומה, זאת לאחר שאמרה: "ירושלים הייתה ותמיד תהיה בירת ישראל. זו עובדה". לדברי היילי, "בירה היא לא משהו שנוצר על ידי מיקום של שגרירות כזו או אחרת או על ידי החלטה אמריקנית. ארה"ב לא הפכה את ירושלים לבירת ישראל".

"לטראמפ היה האומץ להכיר בעובדה הזאת בזמן שלאחרים לא", הוסיפה היילי. "מתישהו בעתיד, יגיע היום שבו כל העולם יכיר בעובדה זו. בינתיים, אני מקווה להצטרף לשגריר הנהדר שלנו, דיוויד פרידמן, ביום שבו נפתח את השגרירות האמריקנית החדשה שלנו בירושלים".

השגרירה האמריקנית לאו"ם שיבחה את גואטמלה על החלטתה להצטרף לארצות הברית בהעברת השגרירות: "אלוהים יברך אותה על כך שהצטרפה אלינו בהחלטה הזו". היא טענה כי "יש אנשים שמאשימים את ארה"ב בהעדפה של ישראל. אין שום דבר רע בלהפגין העדפה כלפי בעלת ברית".

שמעון ריקלין

שמעון ריקלין