נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נשא היום (ראשון) בריאד, בירת סעודיה, את הנאום הראשון שלו במהלך מסעו במזרח התיכון, מול מנהיגי ארצות ערב. נאומו של טראמפ התמקד בעיקר בסוגיית הטרור והוא חזר מספר רב של פעמים במהלכו כי מטרתה של הוועידה היא הצהרת כוונות של ארה"ב ובנות בריתה במזרח התיכון להילחם בטרור – "בעזרת האל הוועידה הזו תסמן את תחילת הסוף עבור הטרור האכזרי".

דונלד טראמפ נשיא ארצות הברית בנאומו בריאד. צילום: רויטרס
דונלד טראמפ נשיא ארצות הברית בנאומו בריאד. צילום: רויטרס

טראמפ הזכיר באותה הנשימה את חמאס, אל-קאעידה, דאעש וחיזבאללה ואמר כי הארגונים הללו אחראים להרס החלומות של דורות שלמים". "המטרה שלנו היא קואליציה של עמים ששותפים למטרה של הכחדת הקיצוניות וליצור תקווה לילדינו". בהתייחסות לסוגייה הישראלית-פלסטינים אמר טראמפ: "ההתכנסות המיוחדת הזו עשויה להיות תחילתו של שלום במזרח התיכון ואולי בעולם כולו. השלום בין ישראל לבין הפלסטינים אפשרי".

"מעל הכול אנחנו חייבים להיות מאוחדים ביחד במטרה אחת שהיא מעבר לכל מטרה אחרת – לעמוד במבחן ההיסטוריה הגדול ולנצח את הקיצוניות ואת כוחות הטרור שבאות עמה", אמר טראמפ.

טראמפ הפציר במנהיגי ערב לא לשבת ולחכות שארה"ב תפתור את בעיותיהם. "על מדינות המזרח התיכון לא לחכות לארה"ב, הן צריכות להחליט איזה עתיד הן רוצות עבור עמם ועבור ילדיהם וזוהי בחירה שארה"ב לא יכולה לעשות עבורכם, גרשו החוצה את הטרוריסטיים ממקומות התפילה והקהילות שלכם, מאדמתכם ומאדמת כדור הארץ".

כמו כן הדגיש טראמפ כי האינטרס העליון של ארה"ב הוא להגן על אזרחיה ועל ענייניה הפנימיים וכי אין בכוונתה להכתיב את אורחות החיים של אומות אחרות, "ארצות הברית היא אומה ריבונית, והעדיפות העליונה שלנו היא תמיד הבטיחות והביטחון של אזרחינו", אמר, "לא באנו לכאן כדי להטיף מוסר, ואנחנו לא כאן כדי להגיד לאחרים כיצד לחיות, מה לעשות, מי להיות או כיצד להתפלל. במקום זאת, אנחנו כאן כדי להציע שותפות, על בסיס אינטרסים וערכים משותפים, למען עתיד טוב יותר לכולנו".

לפני נאומו של טראמפ, נשא המלך הסעודי סלמאן בן עבד אל-עזיז נאום קצר גם הוא, המלך התייחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני ואמר כי "כינון שלום בין ישראל לבין הפלסטינים הוא דרישה צודקת והכרחית שמצריכה הקרבה משותפת, נחושה וכנה". כמו כן תקף, עבד אל-עזיז בחריפות את היריבה – איראן שהמתיחות מולה התגברה משמעותית בעת האחרונה. "המשטר האיראני הוא חוד החנית של הטרור העולמי מאז המהפכה של חומייני", אמר סלמאן.

עוד בנאומו אמר, "אסלאם תמיד תהיה דת של דו-קיום, סובלנות ורחמים. בתור הזהב שלו, האסלאם נתן את הדוגמה הטובה ביותר לדו-קיום בין בני דתות ואמונות שונות". "עם זאת, היום אנו רואים כאלה הטוענים לאסלאם, שרוצים להציג תמונה מעוותת של הדת ולהחתים את תדמיתה עם דם", הוסיף.

בשעות הבוקר נפגש טראמפ עם מלך בחריין עיסא אל-חליפה, אחריה נשמע הנשיא האמריקני שבע רצון ואמר: "לשתי המדיניות שלנו יש יחסים נהדרים. היה קצת מתח (בתקופת ממשל אובמה, נ"מ), אבל עם הממשל הנוכחי לא יהיה מתח. תהיה לנו מערכת יחסים ארוכת טווח".

הדברים של טראמפ מגיעים לאחר תקופה קרירות ביחסים בין ארה"ב לבחריין, בעקבות ביקורת שמתח הנשיא לשעבר אובמה על ההתנהלות של המדינה בה שולט בית מלוכה סוני, בעוד רוב אזרחי המדינה הם שיעים. "האביב הערבי", שטלטל מדינות רבות בעולם המוסלמי, לא פסח על בחריין שם פרץ ניסיון הפיכה של הרוב השיעי נגד בית המלוכה, שמצידו דיכא את העם ביד קשה, מה שגרר את הביקורת של הממשל האמריקני.

מוקדם יותר השנה, ובעקבות ההתחממות ביחסים בין המדינות, הנשיא טראמפ הודיע כי ארה"ב תמכור מטוסי F-16 לבחריין בשווי של כחמישה מיליארד דולר.

במסגרת הביקור בסעודיה, הספיק טראמפ להיפגש גם עם האמיר הקטארי חאמד א-ת'אני, ועם נשיא מצרים א-סיסי, לו הבטיח כי יבוא לבקר במצרים והחמיא: "א-סיסי עשה עבודה מצוינת בנסיבות קשות".

Emir of Kuwait Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah meets with U.S. President Donald Trump in Riyadh, Saudi Arabia, May 21, 2017. REUTERS/Jonathan Ernst - RTX36T2Q
הנשיא טראמפ בפגישותיו הבוקר עם מנהיגים בעולם הערבי. צילום: רויטרס
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם