ברקע הצעדים התקיפים של ממשל טראמפ נגד הרשות הפלסטינית ואחרי שנועד עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן בניו יורק, יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) ומייסד ארגון הטרור פת"ח עלה הערב (חמישי) על דוכן הנואמים בעצרת הכללית של האו"ם.

"ירושלים לא למכירה והזכויות של העם הפלסטיני לא נתונות למו"מ", פתח אבו מאזן את נאומו. "אנחנו נשיג שלום כי אללה לצידנו. כבר 51 שנה אנחנו סובלים מהכיבוש הישראלי ולא נכיר במדינת ישראל עד שישראל תכיר בנו".

"המתנחלים הישראלים והצבא הישראלי מחללים את המסגד הקדוש שלנו אל-אקצה", המשיך אבו מאזן ואמר: "חוק הלאום הישראלי אינו חוקי ומפלה את ערביי ישראל, אבל גם מיעוטים אחרים כמו נוצרים". החוק, לדבריו, מזכיר את את חוק האפרטהייד שהיה קיים בדרום אפריקה. בתוך כך, קרא אבו מאזן לעולם להתנגד לחוק "הגזעני".

"אני מאתגר אתכם לספר לי מה הם גבולותיה של מדינת ישראל. תביאו לי מפה ותראו לי היכן הגבול – מדובר בגניבה של אדמות פלסטיניות", המשיך יו"ר הרשות בנאומו.

"13 מיליון פלסטינים חיים היום בעולם". פלסטינים בשכם צופים בנאום אבו מאזן בעצרת הכללית של האו"ם. צילום: נאסר אישתייח, פלאש 90

 

בהתייחסו למדיניות האמריקאית הזכיר אבו-מאזן כי ישראל, בניגוד לממשל טראמפ, מכירה בארגון הפת"ח. "אינני מצליח להבין איך הקונגרס האמריקאי הגדיר אותנו כארגון טרור. איך זה יכול להיות? – אנחנו נחושים להשיג שלום ואני קורא לנשיא טראמפ לחזור בו בעניין העברת השגרירות למען עתיד הדורות הבאים".

"רק לאחר שנחזור לגבולות 1967 נוכל לחיות בשלום עם הישראלים"

אבו מאזן המשיך ואמר "בכל פעם שהתבקשתי לשבת עם נתניהו, הסכמתי. מעולם לא סירבתי לקחת חלק בשיחות השלום. עבורנו השלום הוא האופציה היחידה והבירה שלנו – בניגוד למה שאנשים חושבים – היא לא אבו דיס במזרח ירושלים. לא. הבירה שלנו היא מזרח ירושלים, שנכבשה ב-1967. רק לאחר שנחזור לגבולות 1967 נוכל לחיות בשלום עם הישראלים".

"עמנו הוא עם השלום". אבו מאזן על בימת הנואמים בעצרת הכללית של האו"ם. צילום: רויטרס

 

"אני קורא למדינות העולם להכיר במדינת פלסטין", הצהיר אבו-מאזן וביקש להזכיר שישראל מפרה מאז 1947 את כל החלטות האו"ם בעניינה. "למרבה הצער, ארה"ב מגבה את ישראל וכן לא יכולה לשמש כמתוווך הוגן".

"אנחנו מגנים אלימות ולעולם לא נסכים לשימוש בנשק חם כולל נשק גרעיני באזורנו". בתוך כך, הזכיר אבו-מאזן את הפינוי של ההתנחלות הבלתי חוקית חאן אל-אחמר ואת "האגרסיביות הישראלית שנמשכת כפי שהייתה לא מזמן באל-אקצה. לא נסכים לזה. מדינת ישראל מעבירה חוקים כאילו אנחנו לא קיימים".

"13 מיליון פלסטינים חיים היום בעולם"

"העזרה ההומניטרית לעם הפלסטיני היא מבורכת, אולם היא אינה יכולה להוות תחליף להקמת מדינה פלסטינית. במה פשענו שאנחנו רוצים מדינה משלנו?", הצהיר יו"ר הרשות הפלסטינית והמשיך ואמר כי הוא מקווה לפיוס עם רצועת עזה והכרה בשלטוננו תחת חוק אחד".

"הישראלים מחללים את המסגד הקדוש". אבו מאזן צועד בדרך לנאומו האנטישמי. צילום: רויטרס

 

"בשם 13 מיליון הפלסטינים החיים היום בעולם אני שואל – למה אתם מתייחסים אלינו כמיותרים שצריך להיפטר מהם? אנחנו בני אדם. ישראל מתייחסת אלינו כפושעים", טען אבו-מאזן בנאומו ומיד הוסיף כי "ולמרות הקשיים, לעולם לא נבחר בדרך הטרור. עמנו הוא עם השלום".

"מדוע מי שהרג את רבין נחשב גיבור והאנשים שלנו פושעים שלא ייסלח להם?", תהה. "יחי השאהידים הגיבורים שלנו, יחי האסירים הגיבורים שלנו!", סיכם בגאווה נשיא הרשות הפלסטינית את נאומו לקול תשואות הקהל.

"ירושלים היא שלנו". פלסטינים בחברון צופים בנאום אבו מאזן בעצרת הכללית של האו"ם. צילום: וויסאם חשלמון, פלאש 90

 

מוקדם יותר היום, טענו בחמאס כי מנגנוני הביטחון של הרש"פ עצרו עשרות פעילים ומנהיגים של ארגון הטרור , ככל הנראה לקראת נאום אבו מאזן ומה שיבוא בעקבותיו.

דוברו של אבו מאזן נביל אבו רדינה אף אמר מוקדם כי "הפלסטינים לא יסכימו להישארותו של חייל אחד של הכיבוש על האדמה הפלסטינית. נסכים רק למדינה פלסטינית עצמאית וריבונית בגבולות 67', שבירתה מזרח ירושלים". בתקשורת הפלסטינית נטען כי נאומו של יו"ר הרשות יכלול סירוב מוחלט למתן חסות אמריקאית חד-צדדית לוועידות שלום בעתיד, וכי הוא יעמוד על דרישתו לקיים ועידת שלום בינלאומית.

בתוך כך, שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "נאום אבו מאזן היה נאום 'דובי לא לא'. זו היתה ספירת מלאי של כל העלבונות והאכזבות מהיום שהוא נולד. במקום להשיב ליד המושטת להסדר של ישראל וארה"ב, כל מה שמעניין את אבו מאזן זה לסגור חשבונות ולדרדר את האזור לעימות. נעמוד נחושים מול כל ניסיון לפגוע בחיי אזרחינו ונגבה את המחיר מהאחראים לכך".

גם שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, הגיב לנאום ואמר כי "אבו מאזן מכיר רק מילה אחת ״לא״ – לא למו"מ ישיר, לא לישראל, לא לאמריקאים. ביד אחת מציג יוזמות דימיוניות וביד השנייה משלם מיליונים למחבלים. אבו מאזן צריך להבין שאם יהיה מו"מ הוא ייעשה רק מול ישראל ולא באמצעות נאומים באו"ם".
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20