השתמש בחומרים אסורים? שיר צדק. צילום: הפועל ב"ש
שיר צדק. צילום: הפועל ב"ש

 

מחר (חמישי) עשויה להתבהר התמונה בנוגע לעונש ההרחקה של בלם הפועל באר שבע ונבחרת ישראל, שיר צדק. הדיון בוועדת המשמעת המיוחדת לנושא סמים בכדורגל האירופאי, ייערך מחר במשרדי אופ"א בשוויץ. שלושה דיינים יכריעו את עתידו המקצועי של בלם האלופה. מאז ה-26 בספטמבר, היום בו אלונה ברקת ושיר צדק קיימו את מסיבת העיתונאים והודיעו כי הבלם נכשל בבדיקת הסמים שנערכה לו במשחק נגד מאריבור, ברקת העמידה את מיטב אנשי המקצוע באירופה לטובת שיר צדק במטרה לצמצם ככל האפשר את העונש על הבלם. כמו במסיבת העיתונאים, לאורך כל התקופה, המועדון והבלם שומרים על חשאיות מלאה בנוגע להכנה לדיון וכל קו ההגנה נשמר בסוד, כולל עדי ההגנה שאמורים להגיע לדיון.

המועדון החליט כי עו"ד שוויצרי, מומחה בתחום עבירות הסמים בספורט ומי שמכיר היטב את מוסדות אופ״א ובעיקר את המוסד השיפוטי, ייצג את צדק שהמריא הבוקר לניון בשוויץ, שם ייערך הדיון בוועדת המשמעת. צדק הוא השחקן הישראלי הראשון שעומד לדין באופ״א על עבירת שימוש בסמים אסורים. צוות ההגנה ינסה לטעון על תום לב ויוצגו הוכחות לדיינים כי צדק לא פעל במתכוון. כמה עדים, כולל עדי אופי, אמורים לחזק את הטענה של ההגנה, השאלה הגדולה היא האם הדיינים יאמינו לצוות ההגנה ולבלם עצמו.

הדיינים כפופים לטבלת העונשים של אופ״א שאינה עושה הנחות לשחקנים, גם גדולים ומפורסמים מצדק. קו ההגנה של שחקנים וספורטאים רבים שנתפסו על שימוש בחומרים אסורים היה תום לב, במקרים רבים הדיינים הענישו את אותם ספורטאים בעונשי הרחקה ארוכים, גם הדיינים באופ״א לרוב לא עשו הנחות לשחקנים. על פי החומר, אוקטופמין, שנתפס בדמו של צדק, העונש שמופיע בתקנון אופ״א הוא בין חצי שנה לשנתיים. צדק שהפסיק מיד להתאמן ולשחק במדי האלופה ונבחרת ישראל עם קבלת תוצאות הבדיקה בספטמבר, ביקש מבית הדין לקצר את התקופה בה לא שיחק מהעונש שיוטל עליו.

למרות האופטימיות שמשדרים נציגי האלופה, הלחץ במועדון ובעיקר אצל שיר צדק ואלונה ברקת גדול מאוד. צדק חושש מעונש כבד, ברקת חוששת לאבד את הבלם לתקופה ארוכה ומעונש שעשוי לספוג גם המועדון. הנזק התדמיתי לקבוצה כבר נעשה, המטרה של צוות ההגנה בראשות מומחה שוויצרי יהיה למזער נזקים ככל האפשר. העונש האופטימלי שצדק והאלופה יכולים לשאוף אליו הוא עונש הרחקה לחצי שנה מהמגרשים. אם יוטל על הבלם עונש כזה והדיינים ייענו לבקשה לקזז את התקופה בה הפסיק לשחק מההודעה של אופ״א על תוצאות הבדיקה, צדק יחזור לשלבי ההכרעה של מאבק האליפות העונה.

השאלה הגדולה מתי הדיינים יפרסמו את העונש. בכל מקרה הדיינים לא מפרסמים את ההחלטה שלהם באותו היום, לפעמים לוקח שבוע ויותר עד פרסום ההחלטה, בכל מקרה מהדיון עצמו וההערות של הדיינים בדיון ניתן יהיה ללמוד על הכיוון. הדיינים עשויים לפרסם את ההחלטה עצמה תוך ימים אחדים ואת הנימוקים לעונש בהמשך. צדק בן 28 ובכל מקרה, גם עונש חמור יותר מחצי שנה לא אמור לגרום לו לפרוש ממשחק פעיל, המטרה של הבלם לחזור לפעילות בהפועל באר שבע עוד העונה ולהיות בסגל הנבחרת הלאומית באוגוסט 2018 לקראת מוקדמות היורו.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20