גבולותיה של ונצואלה מתחילים להיסגר: הנשיא ניקולס מדורו ממשיך להתעקש שלא לאפשר כניסת משאיות סיוע למדינה מהשכנות קולומביה וברזיל. "הסבלנות נגמרה", הכריז מדורו, "ואני לא יכול להמשיך להשלים עם כך שהשטח הקולומביאני משמש למקור התקפה נגד ונצואלה".

"הסבלנות נגמרה". מדורו. צילום: רויטרס

 

"הממשלה הקולומביאנית – פאשיסטית"

אמש (ש'), הודיע הנשיא על ניתוק יחסים מוחלט עם קולומביה, ועל גירוש מארצו של כל הדיפלומטים הקולומביאנים. "החלטתי לסיים את כל היחסים המדיניים והדיפלומטיים עם הממשלה הפאשיסטית של קולומביה", קבע, "השגריר והקונסולים חייבים לצאת תוך 24 שעות מוונצואלה".

המהומות האלימות במדינה נמשכו במהלך כל סוף השבוע. בעימותים בגבול ונצואלה-קולומביה נפצעו מאות בני אדם, ונהרגו לפחות שניים. לפי הקולומביאנים – 60 חיילי ערקו מן המדינה – וחצו את הגבול לקולומביה. עימותים דומים נרשמו גם בגבול עם ברזיל.

המהומות בוונצואלה. צילום: רויטרס

 

ונצואלה סובלת ממשבר הומניטרי חמור, רבים מאזרחיה הגיעו למצב של חרפת רעב, אך הנשיא הסוציאליסט, אינו מאפשר לסיוע להיכנס לתוך המדינה.

על רקע ההסלמה בהתנהלותו של מדורו, סגן נשיא ארה"ב מייק פנס יפגוש מחר לראשונה בבוגוטה את מנהיג האופוזיציה בוונצואלה והטוען לכתר הנשיא הלגיטימי במדינה, חואן גוואידו. "ביום שני אשתתף בפגישה של ועדת לימה", אמר גוואידו, "אפגש שם עם כולם שרי החוץ של האזור, כמו גם עם סגן נשיא ארה"ב מייק פנס".

חואן גוואידו, מנהיג האופוזיציה בוונצואלה. צילום: רויטרס

 

הפגישה עם פנס היא סימן מובהק לתמיכה האמריקנית באופוזיציה במדינה הקורסת. הנשיא טראמפ אמר מספר פעמים בעבר כי הוא אינו שולל אופציה של התערבות צבאית במדינה.

האם קיים סיכוי להציל את אזרחי ונצואלה הכורעים תחת השלטון הסוציאליסטי מבלי להפעיל אלימות? נדמה שהסיכויים הולכים ומתמעטים ככל שחולף הזמן, ומדורו מסרב להקשיב לתחינות העם ולפנות את מקומו.

המהומות בוונצואלה. צילום: רויטרס
המהומות בוונצואלה. צילום: רויטרס
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20