שיגור טיל בליסטי מצד ארגונים חות'ים לעבר סעודיה. צילום: רויטרס
שיגור טיל בליסטי מצד ארגונים חות'ים לעבר סעודיה. צילום: רויטרס

 

סעודיה חשפה תיעוד מיוחד של לוחמי קומנדו איראנים על ספינת מטען בתימן, כך פורסם ב"ynet". הסעודים פרסמו צילומים שהם חלק ממסמך המוכיח את המעורבות האיראנית באזור, במקרה הזה בתימן. על ספינת המטען נראו לוחמים איראנים לצד שלוש ספינות קומנדו מהירות.

מסלולה של הספינה האיראנית פורסם ע"י "אינטלי טיימס", שם נחשף כי היא עגנה בין חופי תימן לאריתראה אחרי שיצאה מנמל בנדר עבאס – בסיס צבאי בדרום איראן ממנו מוציאה טהרן משלוחי נשק לשלוחותיה ברחבי המזרח התיכון.

בתחילת השבוע חשף דובר הקואליציה הערבית נגד המורדים החות'ים בתימן, תורכי אל-מאליכי הסעודי, את הסיוע שמעניקה טהרן למורדים, בראשו הטילים הבליסטים שיש ברשות המורדים. חשיפתו של אל-מאליכי הגיעה יממה לאחר הירי שביצעו המורדים של טיל הבליסטי לעבר נמל התעופה בריאד, שלמרות שיורט – הגביר את המתיחות בין סעודיה לאיראן וחיזבאללה. אתמול (ה') קראה סעודיה לאזרחיה השוהים בלבנון לעזוב את המדינה מידית.

בריאד חוששים מחיזבאללה. סלמאן מלך סעודיה. צילום: רויטרס
בריאד חוששים מחיזבאללה. סלמאן מלך סעודיה. צילום: רויטרס

 

הנשיא האיראני חסן רוחאני הסביר את הירי שביצעו החות'ים של הטיל הבליסטי לעבר ריאד, ואמר כי מדובר בתגובה לתוקפנות הסעודית, וזאת אחרי ההתבטאות מריאד לפיה הסעודים שומרים לעצמם את הזכות להגיב לתוקפנות של משמרות המהפכה. רוחאני הבהיר כי סעודיה לא יכולה להתמודד עם איראן: "אתם יודעים מהם כוחה ומקומה של הרפובליקה האסלאמית".

לפני כן החריפו הסעודים את הטון מול איראן בעקבות ירי טיל בליסטי ע"י המורדים החות'ים לעבר נמל התעופה בריאד בסוף השבוע שער. כזכור, הטיל שירו בשבת המורדים הנתמכים ע"י איראן יורט ע"י מערכת ההגנה הסעודית.

בראיון לרשת CNN בתחילת השבוע אמר שר החוץ של סעודיה, עדאל אל ג'ובייר, כי "חיזבאללה ירה טיל איראני משטח שבו מחזיקים החות'ים בתימן. אנחנו רואים בכך צעד מלחמתי. איראן לא יכולה לשגר טילים לעבר ערים ועיירות סעודיות ולצפות שלא ננקוט צעדים". בראיון ציין כי למרות שידה של סעודיה מושטת לאיראן מאז 1979 מקבלים הסעודים בתמורה "רק הרג והרס".

חסן רוחאני נשיא איראן. צילום: אתר הקרמלין
חסן רוחאני נשיא איראן. צילום: אתר הקרמלין

 

קודם לכן הבהיר כי "סעודיה שומרת לעצמה את הזכות להגיב על פעולות המשטר האיראני התוקפני בזמן ובדרך המתאימים". "הטרור האיראני ממשיך להפחיד חפים מפשע, לעבור על החוק הבינלאומי ולהרוג ילדים", הוסיף אל ג'ובייר. "המעורבות האיראנית פוגעת בביטחון מדינות האזור ומשפיעה על השלום העולמי. אנו לא נקבל פגיעה בביטחון הלאומי שלנו".

"אסור להשלים עם כל מה שחיזבאללה רוצה"

בעיתון הערבי "אל-חיאת" האשים גורם במפרץ את ראש הממשלה המתפטר של לבנון כי הוא נתן יד להתחממות בין חיזבאללה לאיראן בלבנון. "אי אפשר שראש ממשלה לבנוני ייתן תוקף למדיניות של איראן ושל חיזבאללה", צוטט הגורם, שרמז כי המחלוקת בין אל חרירי לריאד היא הסיבה להתפחויות האחרונות: "סעודיה קיבלה את ההסדר הפוליטי של אל-חרירי בלבנון מבלי שהייתה מרוצה. חוק הבחירות החדש בלבנון הוא בדיוק מה שרצו חיזבאללה ונשיא לבנון מישל עון".

הבכיר הוסיף: "אסור שלחיזבאללה תהיה לגיטימיות לפעול בצלה. הוא הצליח עד עכשיו לפעול כפי שהוא רוצה בכסות לגיטימית מנשיאי לבנון, ראשי הממשלה והיו"רים של הפרלמנט. אי אפשר לתת גושפנקה לחיזבאללה בכל דבר. על נשיא לבנון מישל עון לשים לב שהאינטרסים של הנוצרים מנוגדים למה שחיזבאללה בונה עליו. בנוסף, האינטרסים של הסונים לא עולים בקנה אחד עם שעושה חיזבאללה. אל-חרירי ועון הולכים עם האינטרסים של חיזבאללה תחת התירוץ של שלום בית לאומי".

נאום מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה. צילום: רויטרס
נאום מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בשבוע שעבר. צילום: רויטרס

 

"מנקודת הראייה שלנו, אי אפשר שאנחנו נשמע חלק שמרכיב את ממשלת לבנון שתוקף על בסיס יום יומי את בחריין, כווית ואיחוד האמירויות בתימן. חלק שממלא בה תפקיד ואנחנו נמשיך לשתוק", אמר והוסיף: "אי אפשר להסכים לזה שאנחנו נתבקש לשמור על יציבות לבנון ולהתעלם מהיציבות שלנו בצל מדיניות איראנית שמערערת את היציבות הזאת מתוך לבנון. על לבנון לדעת שכל עת שהיא הייתה נייטרלית, זה היה עדיף לה".

הגורם רמז על התכנות למלחמה אזורית: "מקווה שזה לא יקרה, אבל הפגזת נמל התעופה בריאד בטיל בליסטי מצד האיראנים נעשה בהקשר הזה. אופן התנהלות העניינים בממשלת של אל-חרירי לא מתקבלת על הדעת כיוון שהיא גרמה להסכמה על כל מה שרוצה חיזבאללה במחיר מינימלי והיא וקבלת המציאות הזאת היא אסטרטגיה שגויה. נכון שהמצב באזור קשה, אבל זה לא אומר שעליו להשלים עם כל מה שחיזבאללה רוצה".

 

בלבנון טוענים: אל-חרירי מוחזק בסעודיה

בכיר בממשלת לבנון אמר אתמול (ה') כי ראש ממשלת לבנון הפורש סעד אל-חרירי מוחזק בסעודיה, וכי בכוונת לבנון להפעיל לחצים כדי להבטיח את שובו. כך דווח היום ב'רויטרס'. מקור אחר המקורב לחרירי אמר כי הוא התבקש להישאר בערב הסעודית וכי "צווה עליו להתפטר, הם הורו לו לקרוא את הצהרת ההתפטרות שלו ומאז הוא נמצא במאסר בית".

ראש ממשלת לבנון, סעד אל חרירי. צילום: רויטרס
ראש ממשלת לבנון, סעד אל חרירי. צילום: רויטרס

 

כזכור אל חרירי הודיע על התפטרותו ביום שבת במהלך ביקור בסעודיה, ואמר כי הוא חושש מניסיון התנקשות בחייו. ראש הממשלה תקף בדבריו את איראן וחיזבאללה על כך שהם מסכסכים בין המדינות הערביות. מטעם סעודיה ומטעם חרירי נמסרו הכחשות לגבי מעצרו של ראש הממשלה הפורש, אך מאז הודיע על התפטרותו ביום שבת לא נמסרה כל הצהרה מטעמו המכחישה את הדברים. על פי דיווחים חרירי יצא מוקדם יותר השבוע לביקור באיחוד האמירויות אך שב מאז לסעודיה ולא יצא ממנה.

המשבר הפוליטי האחרון בלבנון קשור למאבקי הכוח שבין סעודיה הסונית ואירן השיעית על השליטה והמשאבים באזור. בסעודיה האשימו בעבר כי ארגון הטרור חיזבאללה, המהווה למעשה שלוחה של איראן בלבנון "חטף" את המערכת הפוליטית במדינה. התפטרותו של חרירי הגיע על רקע "גל טיהורים" שערך בשבוע האחרון יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן בארצו. עשרות שרים לשעבר, שרים בהווה ונסיכים נעצרו.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם