מתוך "לפני כולם", א'-ה' ב-21:00

אין עוררין על כך שמה שהופך עסק למשגשג הם האנשים שעובדים בו. עובד מאושר נוהג להוציא מעצמו את המיטב בסביבת העבודה, אינו מחליף את מקום העבודה ואף מגדיל ראש במרבית המקרים.

מחקר חדש מגלה כי כדי לשמור על עובדים מאושרים, צריך לאפשר להם ללמוד ולהתפתח במקום העבודה. את המחקר ערכה חברת ההייטק הישראלית 'דהפולס' (dapulse) על 10 אלף עובדים מ-136 מדינות, במטרה לגלות מה דרוש כדי להפוך עובדים למאושרים. החברה גם ערכה השוואה בין עובדי המדינות השונות שהשתתפו בסקר מול מקביליהם ברחבי העולם ומתברר שהישראלים נמנים בין העובדים היותר מאושרים בעולם.

עובדות בחברת 'טבע'. צילום: נתי שוחט, פלאש 90
עובדות בחברת 'טבע'. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

 

במקום הראשון בכמות העובדים המאושרים נמצאות אוסטרליה והמדינות הסקנדינביות – נורבגיה, דנמרק ושבדיה. את המקום השני חולקים עובדי ישראל עם העובדים בארה"ב. במקום השלישי מדורגים עובדים בדרום אמריקה, בעיקר במקסיקו וארגנטינה. ובמקום הרביעי עד העשירי בסדר יורד נמצאות אוסטריה, הולנד, פינלנד, אנגליה, בלגיה, צ'כיה וצרפת.

סיבות נוספות מתוצאות המחקר התורמות לתחושת האושר הן, בסדר יורד: תעסוקה בתחום שיש לעובד תשוקה לגביו, עבודה בחברה המייצרת שינוי חיובי בעולם, תחושת הכרה אישית, עבודה בחברה מובילה בתחומה, איזון בין עבודה לחיים הפרטיים, ולמרבה ההפתעה השכר הוא הגורם שהכי פחות משפיע על מידת האושר בעבודה.

ליברמן במפעל התעשייה הביטחונית "עשות אשקלון" היום (א'). צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
מפעל התעשייה הביטחונית "עשות אשקלון". צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

 

"העובדים הישראלים נמצאים במקום טוב בעולם מהסיבה שאחד הדברים שתורמים לאושר בעבודה הוא היכולת של אדם להתבטא ולהשפיע, וזה משהו שטבוע בתרבות הישראלית בניגוד למקומות אחרים בעולם", מסביר רועי מן, מנכ"ל 'דהפולס'. לדבריו, "לאושר בהחלט יש השלכות, עובדים שמאושרים בעבודה יפגינו מוטיבציה גבוהה יותר וכפועל יוצא יהיו יעילים יותר, נאמנים יותר, מחויבים כלפי מקום העבודה וישמשו כשגרירים של החברה".

עובדות במפעל בריל המייצר נעליים צבאיות. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90
עובדות במפעל בריל המייצר נעליים צבאיות. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20