החללית הישראלית הראשונה לירח – 'בראשית' – כבר מוכנה וערוכה לשיגור. ביום שישי הקרוב, בשעה 3:45 לפנות בוקר, היא תשוגר מארה"ב על גבי טיל שיגור מדגם פאלקון 9 (Falcon-9) של חברת SpaceX, ולאחר שתכנס למסלול סביב הירח, היא תערוך, בין היתר, מחקר מדעי בשיתוף 'מכון ויצמן' העוסק בשדה המגנטי של הירח.

'בראשית' מוכנה לשיגור. צילום SpaceX: באדיבות SpaceIL והתעשייה האווירית

 

החללית הבלתי-מאוישת, שמשקלה כ-600 ק"ג, כבר ממוקמת מעל לווין התקשורת (הנוסע הראשי בשיגור) השוקל מספר טונות. מתחת ממוקם המתאם שבין המשגר ללווין התקשורת.

מדובר בתקדים היסטורי עולמי שכן עד היום רק שלוש מעצמות הנחיתו על הירח חללית: ארה"ב, רוסיה וסין. בראשית תהיה החללית הקטנה ביותר שתנחת על הירח עד היום.

זהו המסלול ש'בראשית' תעבור בחודשיים הקרובים עד הנחיתה על בן לווייתנו הוותיק ב-11 באפריל:

סרטון מסלול

רגע לפני ש #ישראלממריאהלירח, בואו לראות את המסלול שבראשית תעבור בחודשיים הקרובים עד הנחיתה. התעשייה האווירית לישראלמשרד המדע והטכנולוגיהIsrael Space Agency #Israeltothemoon

פורסם על ידי ‏‎SpaceIL‎‏ ב- יום שלישי, 19 בפברואר 2019

 

'בראשית' תישא עימה קפסולת זמן המכילה מאגר מידע עצום שנשמר על גבי שלושה דיסקים מיוחדים, אותם ניתן לפרוק החוצה מהחללית. בתוך הקפסולה ישנם מאות קבצים דיגיטליים של מאגרי מידע כתובים כמו כרכי אנציקלופדיות ומילונים ב-27 שפות, סמלים לאומיים ומסורתיים כמו מגילת העצמאות, דגל ישראל, 'התקווה', תפילת הדרך, ספר התנ"ך ועוד; מאגר מידע תרבותי – שירים ישראלים, דמויות תרבויות מובילות ספרי אומנות, וספרות ישראלית ספרי מדע, תגליות ופיתוחים ישראלים שהשפיעו על העולם ועוד; מידע אינפו- גראפי של מדינת ישראל הכולל מפות, תמונות נופי הארץ; ומטען תרבותי וחומרים שנאספו מהציבור הרחב לאורך השנים לטובת שליחתו לירח עם החללית.

החללית ביולי האחרון. צילום: פלאש 90

 

קפסולת הזמן עתידה להישאר על הירח גם לאחר הנחיתה והשלמת המשימה. מאחר והחללית אינה צפויה לחזור לכדור הארץ, המידע הטמון בה עתיד להישאר בירח לזמן בלתי מוגבל, וייתכן שיימצא ויחולץ על ידי הדורות הבאים.

פרוייקט החללית הישראלית לחלל הוא פרי יוזמתם של שלושה מהנדסים צעירים: יריב בש, כפיר דמרי ויהונתן ויינטראוב, שנענו בשנת 2011 לאתגר התחרות העולמית Google Lunar XPRIZE: מרוץ בינלאומי מודרני להנחתת חללית בלתי מאוישת על הירח. במרץ האחרון הסתיים הפרוייקט ללא זוכים, אולם השלושה היו נחושים להשלים את המשימה וחברו לתעשייה האווירית לישראל.

לאחרונה הודיעו SpaceIL וסוכנות החלל הישראלית על שיתוף פעולה עם נאס"א, שיאפשר ל-SpaceIL לשפר את יכולת המעקב והתקשורת עם החללית לקראת הנחיתה על הירח, במהלכה ולאחריה. לפני מספר שבועות הותקן רפלקטור לייזר על החללית, שיאפשר לנאס"א לאתר את מיקום החללית על הירח. כמו כן, תשתף SpaceIL את נאס"א בנתונים שיתקבלו מהניסוי המדעי למדידת השדה המגנטי באתר הנחיתה.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20