בדיון שנערך לאחרונה בוועדה המשותפת לעבודה, רווחה ובריאות עלתה דרישה להגדיל את התקציב לטיפול במסתננים. משרד הבריאות דרש 160 מיליון ש"ח, ברווחה דרשו 40 מיליון ש"ח.

מרכז המידע והמחקר של הכנסת פרסם לאחרונה כי משרד הבריאות הוציא 76 מיליון ש"ח על מסתננים בשנת 2016.

לפי דו"ח המרכז, ההוצאות נגרמו כתוצאה מאשפוזים של המסתננים בבתי חולים ברחבי הארץ. כמו כן, ההוצאות מכילות טיפולים במחלות שחפת, דיאליזה, סוכרת ועוד.

מסתננים גדעון מרקוביץ' פלאש 90

עוד עולה מהדו"ח כי רבים מהמסתננים אונסים באכזריות נשים בישראל. חלק מהמותקפות נכנסות להיריון ובוחרות להפיל את פרי בטנם, לפיכך, הפלת פרי הבטן מקבלת מימון ממשלתי.

כ-36 מיליון ש"ח המסתננים קיבלו עבור הוצאות בתי החולים ולמעלה מ-5.1 מיליון ש"ח עבור סבסוד ביטוח בריאות לילדיהם.

לפי החוק בישראל, מסתננים לא חוקיים יכולים לקבל טיפול רפואי בבית חולים ללא התניה מוקדמת לתשלום. כך יוצא שמשלם המיסים הישראלי ממן את השהות של אוכלוסיית המסתננים בבתי החולים. בנוסף, המסתננים מקבלים שירות חינם בסניפים של טיפת חלב, חיסונים ושירותי בריאות נוספים.

במהלך הדיון דיבר יוסי אדלשטיין, ראש מנהל רשות  האוכלוסין וההגירה. אדלשטיין סיפר על אלפי תלונות בנושא המסתננים שנערמות על שולחנו. במהלך הדיון הורחקה שפי פז, פעילה חברתית למען תושבי דרום תל אביב הסובלים מאוכלוסיית המסתננים.

מנגד, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, קורא לממשלה להרחיב את הטיפול הציבורי במסתננים.  "יש צרכים אמיתיים בשטח ומצוקות שאנחנו צריכים לתקן אותם. אנשים סובלים וחייבים להתאים את השירות לאוכלוסיית הזרים. אני קורא לשירותי הרווחה והבריאות להתאים את השירותים לצרכים, לשפה, ולתרבות הייחודים של מבקשי המקלט. כרגע הם סובלים ואין להם מענה", אמר אלאלוף.

אלי אלאלוף פלאש 90
ח"כ אלי אלאלוף. צילום: פלאש 90

חברת הכנסת קארין אלהרר אמרה: "בישראל יש פחות או יותר 40 אלף מבקשי מקלט. רק שמונה מהם הוכרו כפליטים בשנים האחרונות. זאת מדיניות מבישה. הדיון היום המחיש את הצורך ההולך וגובר במציאת פתרונות אמיתיים במקום פתרונות פלסטר עכשווים. המחיר שאותו משלמים האזחים ומבקשי המקלט גבוה מידי. בסופו של דבר, כולם יוצאים מופסדים. לא ייתכן שהמדיניות היא שאין מדיניות. צריך להיות פה שיח בין-משרדי. המצב הבלתי נסבל שבהותרת האוכלוסיות הפגיעות מקרב מבקשי המקלט ללא טיפול של הרשויות חייב להיפסק".

"מה יהיה כשיתרבו ונצטרך להוציא עוד?"

אלי ישי, יו"ר 'יחד' ושר הפנים לשעבר, הגיב בחריפות לפרסום הדו"ח. לדבריו, הממשלה הייתה צריכה לעצור את התופעה בתקופה שהוקם מתקן 'וחולות'. "הממשלה מרימה ידיים בטיפול במסתננים. מה יהיה עוד כמה שנים שהם יתרבו? נצטרך לדאוג להם לחינוך, רווחה ועוד".

אלי ישי יונתן זינדל פלאש 90
אלי ישי. "מה יהיה כשהמסתננים יתרבו?". צילום: יונתן זינדל, פלאש 90.

ישי הוסיף, "צריך להביא אותם למתקן 'חולות' ולגרום להם לעזוב מרצון. עדיף לתת להם מענק חד פעמי שיעודד אותם לעזוב מרצון מאשר להתחייב להוצאות האלה שימשיכו לתפוח".

כמו כן, יו"ר יחד תקף את יריבו הפוליטי ושר הפנים הנוכחי אריה דרעי. ישי אמר כי בעיית המסתננים לא בראש מעיניו של שר הפנים. "הממשלה לא צריכה להתייפיף, היא צריכה להוציא את המסתננים. השר דרעי לא עושה שום דבר בעניין המסתננים, זה לא מעניין אותו".

מאי גולן, יו"ר עמותת "העיר העברית" ופעילה חברתית למען תושבי דרום תל אביב, מסרה: "מדינת ישראל ממשיכה לזרות חול בעיני הציבור כשמבטיחה מצד אחד להוציא מכאן את כל המסתננים הבלתי חוקיים ומאידך מבססת ומחזקת אותם במאות מיליוני ש״ח. זה הרי אבסורד לתת לעשרות אלפי המסתננים לעבוד ולהרוויח כסף רב ועדיין לתת להם שירותי בריאות חינם על חשבון משלם המיסים. למה בזמן שהנוער שלנו מסתובב ברחובות, קשישים ונכים חיים בחרפת עוני ורעב, ניצולי שואה לא גומרים את החודש ואמהות חד הוריות נאלצות לגנוב אוכל מהסופרים ו/או מושלכות לרחוב עם ילדיהם, אנחנו צריכים לממן מסתננים בלתי חוקיים שביניהם לבין פליטות הקשר הוא מקרי בהחלט!"

גולן הוסיפה, "אני מציעה לח״כ אלאלוף שמצא לו נושא לדבר עליו כדי שמישהו ידע מי הוא להירגע ולהבין שההומאניות המזוייפת שלו לא עובדת על אף אחד, ולח״כ קארין אלהרר שמדברת על נתונים של 40,000 מסתננים – נתון שקרי ותלוש מהמציאות, להגיע לשכונות ולחיות כמה ימים במדינת דרום ת״א בקרב אהוביה המסתננים. הגיע הזמן ששר הפנים אריה דרעי יזכר במה שהוא אמור לעשות בעבודתו וזה לקדם פתרונות יציאה למסתננים ולא רק מתן תקציבים למקורביו ושראש ממשלת ישראל יעמוד בהבטחתו להציל את תושבי דרום ת״א מהכיבוש האלים והחולני של 100,000 מסתננים אריתראים וסודאנים ולא יתן לראש עיריית ת״א רון חולדאי עוד תקציבי עתק בשביל בניית עוד ועוד כיתות גן ובתי ספר נוצצים עבור עשרות אלפי ילדי המסתננים שנולדים כאן בקצב מסחרר על חשבון מערכת הבריאות הקורסת גם כך".

 

אלעד שור

אלעד שור