ירי רקטה מרצועת עזה לשטח ישראל במהלך מבצע צוק איתן, 2014. צילום: רויטרס

 

הסלמה בדרום: אזעקת צבע אדום הופעלה לפני זמן קצר במועצה האזורית שער הנגב ובעיר שדרות. מדובר צה"ל נמסר כי "זוהה שיגור אחד משטח רצועת עזה לעבר שטח הארץ". ככל הנראה, הרקטה נפלה בשטח פתוח במועצה האזורית שער הנגב. מעיריית שדרות נמסר כי כתוצאה מהאזעקה, אישה אחת כבת 30 לקתה בחרדה. עובדים סוציאליים מאגף הרווחה וכן אנשי מרכז חוסן בעיר הגיעו לביתה והעניקו לה טיפול ובסיומו הוטב לה. מלבדה, לא ידוע על נפגעים נוספים. מדוברות המועצה האזורית שער הנגב נמסר כי לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

האזעקה הופעלה בשעה 21:50 במרחב עוטף עזה 220, הכולל את היישובים איבים, גבים, מכללת ספיר, ניר עם, פארק תעשיות ספירים, שדרות ותעשיות שער הנגב. לפי דיווחים פלסטיניים וללא אימות מגורם ישראלי, מדובר בירי פצצת מרגמה של מחבלים לעבר כוחות צה"ל על הגדר, מול בית חנון. עוד מדווחים הפלסטינים כי מטוס קרב חג מעל הרצועה וכי מחבלים מפנים את מפקדותיהם.

צבע אדום ברכבת בשדרות, צילום: רעות שמעוני

 

במהלך הלילה האחרון, תקף צה"ל באמצעות מטוסי קרב מטרות טרור נוספות אשר שייכות לארגון הטרור חמאס ברצועת עזה, בתגובה לפעולות הטרור במהלך השבת. במהלך התקיפות נשמעו אזעקות צבע אדום. אזעקות אלו הינן אזעקות שווא ולא בוצע ירי תלול מסלול לשטח הארץ.

בתקיפות נתקפו שמונה יעדים נוספים במתחם צבאי במרחב נצרים השייך למערכים צבאיים ייחודיים של ארגון הטרור חמאס וביניהם גם תשתיות לייצור אמצעי לחימה ואימונים. כמו כן, נתקפו באמצעות טנק שתי עמדות תצפית. סך הכל הותקפו במהלך הלילה 18 יעדי טרור השייכים לארגון הטרור חמאס.

נצרים: מפת התקיפות של צה"ל הערב. צילום: דו"צ

 

רקטה פגעה בבית במועצה האזורית שער הנגב

אזעקות צבע אדום נשמעו מספר פעמים אמש (ש') ביישובי עוטף עזה, במועצת האזורית אשכול ובמועצת שער הנגב. אותרה נפילה בבית פרטי באחד מישובי המועצה, אך לא היו נפגעים בנפילה. מאידך, אזעקת צבע אדום שהופעלה במועצה האזורית אשכול התבררה ככל הנראה כאזעקת שווא.

התקרה שנפגעה מהטיל ביישוב במועצת שער הנגב. צילום: המועצה האזורית שער הנגב

 

ניסיון חדירה סוכל

טנק של צה"ל ירה אתמול פגז לעבר ארבעה מחבלים שהגיעו לגדר המערכת באזור רפיח. הפלסטינים מדווחים כי שניים מהם חוסלו ושניים נפגעו. מוקדם יותר אתמול, בעקבות פיגוע המטען בדרום רצועת עזה, תקפו מטוסינו מטרות משמעותיות ברצועה, בהן גם מנהרת טרור. חמאס טוענים כי הם שגרו אש נ"מ לעבר מטוסי חיל האוויר. אין אישור לכך מצה"ל. יתכן כי זה מה שהפעיל את האזעקות.

הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה באופן רשמי כי אנשיה ירו על מטוסי חיל האוויר שתקפו ברצועת עזה. מדובר בהודעה הראשונה של חמאס המייחסת פעולה התקפית נגד ישראל מאז מבצע צוק איתן.

בתקיפה רחבת היקף של כוחותינו, נתקפו אתרי טרור ובהם: מנהרת טרור התקפית שבונה ארגון הטרור חמאס משכונת זיתון לעבר שטח מדינת ישראל. מתחם צבאי במרחב נצרים השייך למערכים צבאיים ייחודיים של ארגון הטרור חמאס וביניהם אתרים לייצור אמצעי לחימה. מתחם צבאי במרחב חאן-יונס השייך לארגון הטרור חמאס. סך הכל הותקפו שישה יעדי טרור השייכים לארגון הטרור חמאס.

דגל חריג התגלה כמטען צד

מוקדם יותר אתמול, בזמן שאלפים מטיילים ברחבי הדרום במסגרת פסטיבל "דרום אדום", מטען חבלה הופעל כנגד כוח סיור של צה"ל בדרום רצועת עזה. שני חיילי צה"ל נפצעו באורח קשה כתוצאה מהפעלת מטען ושני חיילים נוספים באורחים בינוני וקל. החיילים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. מבית החולים 'סורוקה' נמסר היום (א') כי שניים משלושת החיילים שהגיעו לבית החולים עדיין מאושפזים בטיפול נמרץ. פצוע נוסף מאושפז במחלקה הכירורגית. "הפציעות הן פציעות קשות, פציעות של הגפיים ופציעות של העיניים. יש לציין שכעת, לאחר התערבות ניתוחית, לא נשקפת סכנה לחייהם של החיילים, יחד עם זאת עדיין יש צורך בטיפול ומעקב ביחידה לטיפול נמרץ", הסביר פרופ' מוטי קליין, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ב'סורוקה'.

פינוי הפצועים מזירת הפיגוע. צילום: תקשורת ערבית

 

מתחקור ראשוני עולה כי הכח הגיע לזירה במטרה לטפל במטען שנמצא במקום בנוהל "זיכוי מטען", אך מסיבה שאינה ברורה בשלב הזה המטען התפוצץ. כאמור, בצה"ל הגיבו מיד בירי פגז טנק לעבר עמדת תצפית של ארגון הג'יאהד האיסלמי. העמדה ממזרח לחאן יונס הושמדה לפי דיווחים פלסטינים. כמו כן נבדק האם המטען הונח על ידי ארגוני טרור סוררים והאם הייתה כוונה להשתמש במטען אתמול או לשמור אותו לפיגוע בזמן אחר והכוח איתר את המטען מבעוד מועד.

מדובר צה"ל נמסר כי "מטען הופעל על כוח צה"ל בסמוך לגדר הגבול בדרום רצועת עזה". עוד נמסר מדובר צה"ל כי "צה"ל תקף באמצעות טנק עמדת תצפית בדרום רצועת עזה". מהמועצה האזורית אשכול נמסר "אין שינוי בהנחיות לתושבים. אנחנו בשגרה".

 

זירת הפיגוע. צילום: תקשורת ערבית

ההסלמה בדרום:

  • תקרית קשה בגבול עזה: כוח צה"ל זיהה דגל חשוד שהתגלה כמטען, 4 חיילים נפצעו כתוצאה מהפיצוץ
  • בעקבות הפיגוע, מטוסינו תקפו 6 יעדים ברצועת עזה, בהם מנהרת טרור
  • חמאס: ירינו נ"מ לעבר מטוסי חיל האוויר
  • אזעקות צבע אדום נשמעו ביישובי עוטף עזה: זוהתה נפילה במועצת שער הנגב
  • אחת האזעקות – אזעקת שווא
  • כוחותינו זיהו ניסיון חדירה באזור רפיח וסיכלו אותו
  • כוחותינו המשיכו לתקוף ברצועה
  • אזעקות צבע אדום רבות ביישובי עוטף עזה, כולל אשקלון ושדרות במהלך יום השבת
  • מחבלים שיגרו רקטה מעזה לשטח ישראל, אין נפגעים
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון