חסומים מקיר לקיר: גל החסימות הטרי שפגע באושיות רשת מכל קצוות הקשת הפוליטית איחד את כולם למכתב שנשלח להנהלת הרשת החברתית בארץ, בדרישה לשין סוף להתעמרות חסרת הפשר. אראל סג"ל, אבישי עברי, יותם זמרי, עמית סגל, חנוך דאום, אור רייכרט, גדעון דוקוב, עמית סגל, חנוך דאום, נדב בורנשטיין, רז ציפריס, דנה ספקטור ואושיות נוספות רבות חתמו על המכתב.
חסימה מאוחרת. מתוך 'הפטריוטים' יום ה' (10.11)
"בימים האחרונים, כולנו עדים לתופעת חסימות וצנזורה בלתי מוסברות שמשתוללות בפייסבוק. מאות גולשים, מרביתם מהדמויות מהמוכרות ברשת, נחסמו עקב שימוש במילים ומושגים שככל הנראה ובאופן חד-צדדי, הוגדרו על ידי פייסבוק כ'אסורים לפרסום'. למרות פניות מרובות, הן מטעמנו והן מעיתונאים, בפייסבוק ישראל מעדיפים להתנער ולהשליך את האחריות על פייסבוק אירלנד.
"אנו דורשים מפייסבוק שתתנהל בצורה אחראית, ישרה ושקופה בכל הנוגע למדיניות ותנאי השימוש שלה ותפעל ללא דיחוי להסרת כל החסימות ולפרסום תקנון מפורט בכל שפה המדוברת במדינת ישראל, שיגדיר בדיוק אילו מילים ותכנים אסורים לפרסום ברשת החברתית."לא נאפשר עוד מצב שבו במדינת ישראל של 2016, חופש הביטוי של כולנו, נתון לשיקולה הבלעדי של פייסבוק, שחורצת גורלות, ללא שקיפות וללא דין וחשבון, וקובעת מה אסור להגיד ומה מותר. המכתב הוא רק חלק ראשון בקמפיין רחב היקף, בארץ ובעולם שבכוונתנו לנהל מול פייסבוק".
מחאה נגד פייסבוק. יצירה: אור רייכרט
מחאה נגד פייסבוק. יצירה: אור רייכרט

"הפרופילים נחסמו במקריות"

שנים לאחר פרסום הפוסטים של שני אושיות הרשת יותם זמרי ונעם פתחי, בפייסבוק ישראל "נזכרו" כי מדובר בפוסטים פוגעניים והחליטו לחסום להם את הפרופילים. מדובר בשני פרופילים שלכאורה נחסמו "במקריות". מדובר בשתי אושיות רשת מובילות, להם למעלה ממאה אלף עוקבים. שני הסטטוסים של פתחי וזמרי הכילו התלוצצות תוך כדי שימוש במילה "קוקסינל" אך לא ככזו שכוונה כלפי אדם ספציפי. מלבד זאת, מאין יכלו לדעת שמדובר במילה "אסורה לשימוש"? שכן פייסבוק מעולם לא פירסמה את המדיניות המפורשת שלה בנושא.

פוסט שגרם לחסימתו של זמרי. צילום מסך
פוסט שגרם לחסימתו של זמרי. צילום מסך

זו לא הפעם הראשונה שהם מתמודדים עם חסימת פרופיל, לפני כחודשיים נחסם אושיית הרשת יותם זמרי בעקבות סטטוס בו רשם: "פלסטינים מטומטמים". אז נחסם ל 24 שעות. צריך לומר שזמרי ופתחי ידועים בסטטוסים קומיים וציניים ומאז מבצע "צוק איתן" בשנת 2014, מובילים אג'נדה ימנית וביקורתית נגד הממסד ונגד הזרם המרכזי באמצעי התקשורת.

כזכור, בשבוע שעבר "הואשם" יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן כי "מרגל" אחרי פרופילי פייסבוק של עובדים בתאגיד השידור הציבורי החדש. מתברר שבמקרה של אושיות הרשת, יש מי שבודק באופן קבוע את אלפי הפוסטים של השניים, מדווח ואילו פייסבוק, בניגוד למקרים חמורים הרבה יותר, בהם מדובר בהסתה חמורה, מצא לנכון לחסום מיד את פרופילי השניים.

הפוסט שגרם לחסימה של פתחי. צילום מסך
הפוסט שגרם לחסימה של פתחי. צילום מסך

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ניהל מלחמת חורמה נגד הפייסבוק בנושא של הסתה פלסטינית חמורה בהם פייסבוק התנהלה בעצלתיים ואף האשים כי "דם הקורבנות הישראליים נמצא, בין היתר על ידיו של מארק צוקרברג".

תגובות:
יותם זמרי: "פייסבוק שמתהדרת בחופש הביטוי היא לא הכי שקופה בעולם, ופועלת באופן מחמיר. חסמו בנוסף כותבים ישראלים רבים. מדובר במהלך אנטי ישראלי ופייסבוק לא עושה דבר בעניין. יש אנשין שעומדים מאחורי זה ואיש אינו בודק זאת."

נעם פתחי: "אנחנו מבינים שפייסבוק רוצה לנקות את הפלטפורמה ממילים בוטות וקללות, אך נוצר מצב שאינך יודע מה מותר ומה אסור, אין ספר חוקים שמפרט את המדיניות, שלא נדבר על זה שאין למי לפנות. גורמים בעלי אינטרסים מפשפשים לך אחורה בפרופיל ואתה נחסם באופן שרירותי, ללא שום יכולת תגובה. עצוב יותר שיש מי "שהתלבש" על כמה כותבים כדי להשתיק אותם בזמן שיש התבטאויות קשות יותר של הסתה ופייסבוק משתפת פעולה. דווקא פייסבוק שחרטה על דגלה חופש ביטוי, עושה שימוש נרחב בצנזורה".
מפייסבוק נמסר בתגובה: "אנו רוצים שאנשים ירגישו בטוחים כשהם משתמשים בפייסבוק ואין מקום לתוכן המעודד דברי שטנה. לכן פיתחנו אוסף של כללי קהילה המבהירים שאנו מסירים תוכן שתוקף ופוגע באנשים על רקע גזע, מוצא אתני, השתייכות לאומית, זיקה דתית, נטייה מינית, מיגדר, זהות מינית, או מוגבליות רציניות ומחלות. אנו מעודדים אנשים להיות מודעים לקהל שלהם כאשר הם משתפים סוג כזה של תוכן."

שרונה מן

שרונה מן