תושבי פתח תקווה מאסו בהפקרות העירייה את מרכז העיר למסתננים מסודן, אריתריאה ודרפור. אמש (א'), החליטו שהגיעו מים עד נפש לאחר שנערה הותקפה על ידי מסתנן בשבת, ויצאו לתהלוכת מחאה מבית הנערה למרכז העיר. לדבריהם, בשכונות העיר מסתובבים מסתננים המעלים את אחוז הפשיעה והגניבות.

תהלוכת המחאה ממרכז העיר לבית הנערה. צילום: מירי, שכונת קרול

המקרה של ראשיב איברהים עבדאללה (26), המסתנן מסודן שתקף בשבת האחרונה את הנערה בביתה, היה הקש ששבר את גב הגמל מבחינתם.

כזכור, בסמוך לשעה 6:00 בבוקר שבת התקבלה במשטרה קריאה לעזרה בגין חשד לפריצה. כוחות המשטרה שהגיעו למקום תחקרו את יושבי הבית, שהעידו כי החשוד שהה בדירה מספר דקות, ובמהלכן תקף את הנערה, שבעוד חמישה ימים תחגוג בת מצווה.

מחקירת המשטרה עלה כי עבדאללה פרץ לבית במטרה לגנוב, זיהה את הנערה בחדרה, אמר לה שרצח את כל משפחתה, איים לרצוח גם אותה ואף ניסה לאנוס אותה. הנערה נאבקה בעבדאללה תוך כדי שהוא תוקף אותה מינית, עד שאביהּ התעורר מהרעש, נכנס עם התוקף לעימות והבריח אותו.

עוד עלה מחקירת המסתנן, כי הוא כבר היה מוכר למשטרה לאחר שנעצר בעבר בחשד לסחר בסמים ולתקיפת שוטרים, ובית המשפט קבע כי הוא "מסוכן מאוד לציבור". מה שהרגיז את המוחים והעלה את תמיהת הפעילים: "אם למשטרה יש מספיק כוח אדם להקפיץ ניידות בכל פעם שאנחנו יוצאים לשטח, למה זה מעבר ליכולתה להרחיק מהרחובות מסתנן המסוכן לציבור?".

"נחצה קו אדום". צילום: מירי, שכונת קרול
"נחצה קו אדום". צילום: מירי, שכונת קרול

 

"פתח תקווה הפכה למוקד הבילוי של המסתננים בשנים האחרונות"

חבר מועצת העיר פתח תקווה רמי גרינברג אמר היום כי הרבה זמן הוא "דורש ופועל להחזיר את הביטחון לתושבי מרכז העיר, אך לצערי בעירייה לא עושים מספיק".

"גם ככה ילדים מפחדים לצאת לרחובות בגלל המצב, אז עכשיו כשנשארים בבית גם לא בטוח", הוא מסביר.

סוגיית התרבות המסתננים בפתח תקווה עלתה אמנם לכותרות בגלל אותו מקרה מזעזע משבת, אך גרינברג מבקש להדגיש כי זהו לא המקרה היחיד, "רק ביום חמישי האחרון נשרף בנין ברחוב בר כוכבא בגלל חשמל פירטי, תקיפות מילוליות קורות כל הזמן".

"יותר מזה, מוסיף גרינברג, "בעיר יש עשרות עסקים לא חוקיים, דירות מפוצלות, גני ילדים ללא היתרי בניה שהעירייה בונה להם על חשבון שטח ציבורי. פשוט הפקרות. העירייה לא עושה כלום, בעוד פתח תקווה הפכה למוקד התיירות של המסתננים בשנים האחרונות. המסתנן שתקף את הנערה מסתבר שהוא תושב דרום תל אביב שהגיע לבלות בפתח תקווה".

כדרך התמודדות עם מציע גרינברג לאכוף את החוק בעיר, לסגור את העסקים הלא חוקיים והדירות שפוצלו ללא היתר. כך לדבריו, "לא יהיה להם מה לחפש פה".

"העירייה לא עושה כלום". גרינברג. צילום: באדיבות המצולם
"העירייה לא עושה כלום". גרינברג. צילום: באדיבות המצולם
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20