בית שאן: הווטרינר העירוני השליך גורי חתולים בני יומם לפח אשפה, כך דווח ב"הארץ". במקרה אחר חמור שנפצע ברגלו בנגב הומת ללא הסבר סביר ע"י וטרינר אחר.

בעקבות פסיקת בג"ץ, קבע משרד החקלאות נוהל לפיו המתת חסד במקום לחתולי רחוב תיעשה רק כמוצא אחרון ובמקרה שאין אפשרות להעבירם למתקן מתאים ורק כאשר הם מהווים סיכון בריאותי. אם הועברו החתולים למתקן ולא נמצא מקום אחר להעבירם ניתן להמיתם לאחר 48 שעות בתשכירים שאורו ע"י השירותים הוטרינרים.

ביום שני האחרון העלה אופיר בן חמו מעמותת "בית שאן אוהבת חיות" לפייסבוק סרטון ובו הוא מגולל את הפניה אליו בעקבות השלכת גורי חתולים לאחר לידתם לפח הסמוך לספריה העירונית בבית שאן ע"י הוטרינר ד"ר לאון דוד.

אופיר בן חמו במהלך חילוץ החתולים. צילום: צילום מסך
אופיר בן חמו במהלך חילוץ החתולים. צילום: צילום מסך

בן חמו הגיע למקום והוציא את הגורים מהפח. בהמשך התקשרה הפעילה אלינור איצקוביץ לווטרינר כדי לברר את פשר העניין. הד"ר דוד טען כי הם מתים, אחר כך תיקן ואמר שהיו גוססים. "אין לי שום תנאים (להציל אותם)", הסביר. הפעילים הגישו תלונה למשטרה וציינו כי במקרה שאין כלים לטפל בבעל חיים יש לבצע בו המתת חסד. בהמשך עדכן בן חמו בעמוד הפייסבוק כי הגורים קיבלו טיפולי אישי להצלתם.

"זה לגמרי לפי כללי האתיקה", הסביר הווטרינר בשיחה עם "הארץ". "אני לא יכול לנהל מרפאה בתוך הרשות, כשאני הווטרינר של הרשות. אז אין לי שום אמצעים. כשאני מוצא שני חתולים ב-68 מעלות על הרצפה, יש כמה פתרונות: אחד, לא לעשות שום דבר. השני הוא לקחת אותם למשרד שלי, איפה שיש 24 מעלות, והם ימותו בתוך שעתיים ממכת קור".

לדבריו, "הפתרון השלישי הוא לשים אותם במצב הטמפרטורה הכי אידיאלי בשביל חתול – שזה 39-38 מעלות. זה היה החום באותו יום ובאותה שעה, מדוד על ידי, בתוך הפח. שמתי אותם בפח בתקווה שהאמא של החתולים תמצא אותם. זה היה הדבר הכי הומני לעשות". לטענת הווטרינר, פעילי זכויות בע"ח מתנכלים לו.

חמור שנפצע הומת ללא הסבר רפואי ע"י הווטרינר

מקרה מזעזע נוסף אירע ביום חמישי שעבר כשאסף צבר הבחין בחמור פצוע ברגלו בוואדי סמוך לערד. צבר פנה בשעת בוקר ליחידת הפיצו"ח במשרד החקלאות (פיקוח צומח וחי) במטרה לחלץ את החמור הפצוע שחבל נכרך סביב רגליו.  צבר נענה שפקח או וטרינר יגיעו לטפל במקרה והלך להביא גזרים ומים לחמור. לאחר ששב לביתו התקשר פעם נוספת לברר מה מצב החמור ונענה כי וטרינר טיפל בו ופינה אותו.

"מתוך תחושת חשדנות נסעתי לבדוק בפעם השלישית. כמובן שהחמור היה שם אבל הוא היה משוחרר. מי שהיה שם, חתך את החבלים מרגליו, הוריד מהצוואר את החבל ושחרר אותו להמשיך לחפש מים במדבר, ואת דלי המים שהשארתי לו, הוא לקח. החמור הלך משם כמה עשרות מטרים, מדדה על 3 רגליים ונראה סובל אבל מתפקד וחיוני", כתב בפוסט בפייסבוק.

הוטרינר ד"ר מרסלו מיקוליצקי והמלווה נפתלי ליד החמור שנפצע ברגלו. צילום: אסף צבר
הווטרינר ד"ר מרסלו מיקוליצקי והמלווה נפתלי ליד החמור שנפצע ברגלו. צילום: אסף צבר

צבר פנה פעם נוספת למוקד שהפנה אותו לשירות הווטרינרי ולבסוף נוצר קשר בינו לבין ראש הלשכה הווטרינרית מחוז דרום, ד"ר מרסלו מיקוליצקי. בסביבות השעה 18:00 הד"ר הגיע מלווה באדם בשם נפתלי וניסה להניא את צבר מלהגיע למקום. כשהגיע הבין כי השניים לא מתכוונים לפנות את החמור ותוך כדי חילופי דברים הווטרינר הזריק במהירות חומר הרדמה לצווארו של בעל החיים הפצוע והמית אותו. אחר כך הבחין צבר במשאית הפגרים שעמדה במקום וחיכתה לפנות את גופת החמור וידע שמלכתחילה לא הייתה כל כוונה להצילו.

"זכותי לדעת מדוע הוחלט היה להרדים את החמור ולא לחלץ אותו. אם היה אומר לי – יש לו פגיעה כזו ברגל שלא ניתן יהיה לשקם אותו – אני בעצמי הייתי מזריק לו בצער את חומר ההרדמה. אבל הסיבה לא הייתה רפואית! הסיבה המוצהרת הייתה שלא ניתן לחלץ אותו", כתב צבר. "אולי היה עדיף לתת לו לדדות בביתו במדבר ולא לערב את המוסמכים לכך שכנראה חושבים רק על הדרך הכי קצרה למזגן בביתם". בעקבות המקרה הגישה אתי אלטמן מעמותת "תנו לחיות לחיות" תלונה נגד ד"ר מיקולצקי.

תגובת משרד החקלאות לעניין השלכת גורי החתולים: "עם קבלת המידע אודות האירוע בבית שאן, הועברה פניה בנושא אל הפרקליטה האחראית על עבירות צער בעלי חיים בפרקליטות המדינה. כפי שנמסר לה, נפתחה חקירה משטרתית בנושא. בשים לב להליך החקירה ובכפוף להנחיות הפרקליטות, המשרד ישקול אם יש מקום לנקוט באמצעים נוספים העומדים לרשותו על פי דין".

בעניין המתת החסד לחמור נמסר ממשרד החקלאות: "במשרד החקלאות התקבלה פנייה על חמור פצוע באזור ערד. צוות של המשרד, בראשות הווטרינר המחוזי, הגיע למקום מיד ובדק את החמור. לצערנו החמור היה פצוע קשה מאוד, והווטרינר נאלץ להמית אותו המתת חסד במקום בכדי שלא יסבול יותר".

החמור שנפצע ברגלו והחבל הכרוך. צילום: אסף צבר
החמור שנפצע ברגלו והחבל הכרוך. צילום: אסף צבר
החמור שנפצע ברגלו. צילום: אסף צבר
פצוע קשה? החמור שנפצע ברגלו. צילום: אסף צבר
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20