מזכ"ל האו"ם לשעבר, קופי אנאן, נפטר היום (ש') בגיל 80 בבית החולים ברן בשוויץ. אנאן כיהן במשך כעשור בתפקיד זה החל מ-1 בינואר 1997 ל-31 בדצמבר 2006 והיה הראשון שנבחר לתפקיד מתוך סגל הקבע של האו"ם.

מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן. צילום: רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע הערב צער על לכתו של אנאן: "נזכור אותו כאיש רב פעלים בשדה הבינלאומי, וכמי שנלחם באנטישמיות ובהכחשת השואה. אנחנו שולחים תנחומים לרעייתו ולמשפחתו".

ממשרד החוץ נמסר הערב: "ישראל מביעה צער על מותו של מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן, מעמודי התווך של הדיפלומטיה המולטילטרלית, זוכה פרס נובל ומדינאי אשר הקדיש את חייו להשגת שלום עולמי, צמצום העוני ומאבק בתמותת ילדים. במהלך כהונתו הוא התנגד לנסיונות של דה-לגיטימציה של ישראל, נאבק בנחישות בהכחשת השואה, ותמך בשנת 2006 ביוזמת האו״ם לכינון יום בינ״ל לזכרון השואה. מדינת ישראל משתתפת בצערה של משפחתו של המזכ"ל קופי אנאן".

המזכ"ל המכהן, אנטוניו גוטרש, ספד לו: "דמותו הייתה השראה לעשיית טוב. זה היה עצב גדול לשמוע על מותו. במובנים רבים, קופי אנאן היה בעצמו האו"ם. הוא צמח בארגון מלמטה כדי להוביל אותו אל המילניום החדש בהגינות ובנחישות".

הקדיש ישיבה לזכרו של ערפאת

אנאן נולד בשנת 1938 למשפחת אליטה בגאנה. פירוש שמו השני "אטה" הוא תאום וניתן לו בשל היותו אח תאום. הוא למד כלכלה באוניברסיטת קומאסי והשלים את לימודיו בארה"ב. בהמשך למד במכון ללימודים בינ"ל מתקדמים בשוויץ והיה בעל תואר שני בניהול מ-MIT.

ב-1962 החל לעבוד בארגון הבריאות העולמי, בהמשך התקדם בסולם הדרגות במסגרת האו"ם וכיהן כתת המזכיר הכללי בנושאים שונים. באוקטובר 1995 התמנה לשליח ביוגוסלביה וכשנה לאחר מכן נבחר לתפקיד המזכיר הכללי של האו"ם. הוא כיהן בתפקיד זה שתי קדנציות רצופות. בשנת 2001 זכה בפרס נובל לשלום.

רה"מ לשעבר אהוד אולמרט ומזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן בשנת 2006. צילום: רויטרס

לאחר סיום תפקידו המשיך בפעילותו הדיפלומטית ומונה לשליח בסוריה, אך בחודש אוגוסט של אותה שנה התפטר מתפקידו בשל חוסר התקדמות.

בישראל נמתחה ביקורת על תפקודו. הוא נחשב כמי שצידד בפלסטינים ולא גינה כמצופה את הטרור. לאחר עלילת "הטבח בג'נין" מיהר אנאן לגנות את ישראל ולאחר פרסום מסקנות וועדת חקירה מטעם האו"ם התנצל. בהמשך התנצל לאחר שפקפק באמינות טענת ישראל בדבר מוקשים שפגעו במשפחה פלסטינית על חוף ימה של עזה. לאחר מותו של הטרוריסט וראש ארגון הטרור אש"ף, יאסר ערפאת, קיים אנאן ישיבה מיוחדת לזכרו הכוללת דקת דומיה.

קופי אנאן ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בשנת 2006. צילום: רויטרס
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20