מועצת התכנון העליונה ביהודה ושומרון (מת"ע) אישרה היום (ד') למעלה מאלף יחידות דיור, אך בהתיישבות מביעים אכזבה ומבהירים כי מדובר בכמות דלה שאינה מתאימה לביקוש.

בנייה בכפר אדומים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"מדובר בכמות דלה ובמספר יחידות הדיור הקטן ביותר שאושר בשנה וחצי האחרונות. בוועדות הקודמות מספר אישורי הבנייה עמדו על בין 2,000 ל-3,000 יחידות דיור, שגם הם היו מעטות יחסית להיקפי האישורים בכל הארץ שעומדים על עשרות אלפי יחידות דיור", אמרו במועצת יש"ע.

לדבריהם, "דווקא ממשלה לאומית לא צריכה לצמצם בנייה, אלא להרחיב. אנו קוראים לראש הממשלה להסיר את המגבלות והחסמים ולהנחות על בניה רחבה בכל רחבי יהודה ושומרון, כמו בשאר חלקי הארץ. הדבר ניתן נדרש וצריך להיעשות עוד היום".

במת"ע אושרו 599 מבנים להפקדה, מתוכם 5 ביישוב עתניאל, 52 בבית אל, 361 ביישוב אדם, 85 בקרני שומרון ו-96 בקריית נטפים. תכניות של 442 יחידות נוספות קיבלו אישור סופי. מתוכן: 56 ביישוב ברקן, 6 באבני חפץ, 168 יחידות בצופים, 106 בנופים ו-104 במעלה אדומים.

גם במועצה אזורית שומרון הביעו מורת רוח. "לא נוכל להסתפק באישור מאות יחידות דיור כאשר הביקוש עומד על אלפים כל שנה. על הממשלה להעלות הילוך, לא נסכים לחנק ההתיישבות".

נאמן: "מדובר באיתות חמור ביותר"

מסר היום של הוועדה הוסרה הצעה לאישור כ-100 יח"ד ביישוב איבי הנחל שבמועצה האזורית גוש עציון, מה שהיה מתחיל את תהליך הסדרת המאחז.

שלמה נאמן ראש מועצת גוש עציון מסר בתגובה: "מבחינתנו מדובר באיתות חמור ביותר. לא ייתכן שממשלת ישראל תקבל החלטה לפני חודשים ארוכים להסדיר התיישבות צעירה ובפועל לא רק שאינו קורה דבר – יותר חמור מזה – מועצת גוש עציון פועלת בראשותי לאורך שנה שלמה ובמרץ כדי לעמוד בכל דרישות התכנית הן המקצועיות והן המשפטיות. וכעת, כאשר הכל מוכן ואין חסמים ענייניים ונכנסנו לסדר היום והגענו לשוקת – מצאנו שוקת שבורה".

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן. צילום: פלאש 90

 

"אנו מתאכזבים בכל פעם מחדש, הן מהכמות והן מהקצב של הבניה ביו"ש והבוקר נפל דבר בישראל – הממשלה מסירה תכנית מדיון במועצת תכנון שהיא גוף מקצועי בעקבות הוראה מעבר לים", הוסיף נאמן." חוסר שליטה וחוסר שלטון אלו מעלים מחדש את שאלת אוייביי ישראל ואויביי ההתיישבות – מי כאן הריבון. אנחנו מסיימים כעת שנה וקללותיה ובהן הריסת בתים בנתיב האבות שגם היא הייתה סימן לאיבוד שליטה של הממשלה ביהודה ושומרון ומתפללים שתחל שנה וברכותיה – ברכות למפעל ההתיישבות".

אכזבה ב'שלום עכשיו': "רוח גבית לתכניות הסיפוח"

בארגון השמאל הקיצוני 'שלום עכשיו' טענו כי מאז נבחר הנשיא טראמפ, הממשלה קידמה תוכניות ל-10,536 יחידות ומכרזים ל-5,679 יחידות בהתיישבות. "ממשלת נתניהו ממשיכה לנקוט בגישת 'קיפוח, טיפוח וסיפוח'. במקום לפתור את משבר הדיור בישראל, הממשלה מעדיפה לקפח את רוב אזרחיה ולטפח את מדינת הרווחה שמעבר לקו הירוק, במהלך שנותן רוח גבית לתוכניות הסיפוח של הימין המתנחלי ופוגע בסיכוי לשלום".

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות