יציעי טדי ריקים במשחק מול בני יהודה. צילום: משה בוקר/ערוץ 20

 

בית״ר ירושלים ניצחה 0:2 את בני יהודה משערים של קלאודימיר פריירה בדקה ה-72 ושער של סילבסטר בדקה ה-90. ההגנה הצפופה מאוד של בני יהודה מנעה מההתקפה הכי פוריה בליגה להגיע למצבים עד ההרחקה של מאור קנדיל בדקה ה-63. משחק העונה הגדול הופך להיות האלופה נגד בית״ר במחזור הבא בטרנר. משחק על המקום הראשון, אולי משחק שיכול לשלוח מסר לכולם שבית״ר מסוגלת לזכות בתואר.

ועכשיו לסיפור האמיתי בטדי. אלה המבקרים את עונש הפחתת הנקודות שבית הדין מטיל לפעמים על הקבוצות, טוענים כי מדובר בענישה שפוגעת בערך הספורטיבי. השאלה הגדולה היא האם למשחק כדורגל ללא קהל יש ערך ספורטיבי. מה שהיה הערב בטדי במשחק בין בית״ר ירושלים לבני יהודה, היה משחק נטול ערך ספורטיבי. נכון, המטרה בענישה של קיום משחק ללא קהל, בין השאר, היא פגיעה באוהדים. הבעיה הגדולה היא שההחלטה מענישה את כל האוהדים. אלה שהתפרעו ואלה שרק עודדו או באו לראות משחק.

טביב מרוצה מעוד 3 נקודות. צילום: משה בוקר/ערוץ 20

 

כבר שנים מבטיחים לנו שרי הספורט השונים, בעיקר שרות הספורט, לימור לבנת ומירי רגב כי יחידת משטרה מיוחדת תתמודד במיגור האלימות והגזענות במגרשים. השרה רגב התלהבה לספר כי כוחות מיוחדים של שוטרים יוציאו בזמן אמת, במהלך המשחק, אוהדים אלימים וגזענים. אז אמרה. חוץ מדיבורים של השרה רגב ועוד כל מיני פוליטיקאים שמחפשים לתפוס טרמפ ולעשות הון פוליטי ותקשורתי הם מקשקשים ולא עושים בפועל דבר.

אלי טביב ואלי אוחנה צודקים כשהם אומרים כי הפתרון עבור המשטרה פשוט מאוד. היחידה המיוחדת שהשרה רגב הקימה תשלוף לתאי המעצר את האוהדים האלימים והגזענים במהלך המשחק, רגע אחרי ביצוע העבירה. ומה עם התקנון של ההתאחדות כי השופט יעצור את המשחק? מתי בדיוק שופט בליגת העל עצר משחק?. המשחק בטדי הערב היה חסר ערך ספורטיבי לחלוטין. לא היה בו כלום. משחק שדומה לשכונה, בלי קהל, בלי עידוד, בלי תמיכה, בלי שום עניין.

אלי טביב, אלי אוחנה וניר ברקת חוגגים מול יציעים ריקים. צילום: משה בוקר/ערוץ 20

 

בעצם היה דבר אחד טוב בעונש הזה הערב בטדי. הכבישים היו פתוחים, לא היו פקקים, אפשר היה לצאת מהבית ולהגיע במהירות עד הכניסה לשער האצטדיון. גם בסיום הדרך הביתה הייתה פנויה וחלקה. אפילו לנו העיתונאים נתנו את זכות הבחירה הערב בטדי, לשבת בתא הכבוד הריק. ועדיין, עדיף היה לראות ולשמוע עשרת אלפים אוהדים. זה הכדורגל. משחק בלי אוהדים הוא לא משחק.

אלי אוחנה ועורכי הדין של המועדון נלחמו בבית הדין נגד הפחתת שתי נקודות ליגה. החשש הגדול הזה מהפעלת העונש על תנאי גרם לאוחנה לדבר אל ליבו של הדיין ישראל שמעוני. אם הייתי צריך חיזוק שמשחק בלי קהל חסר ערך ספורטיבי, קיבלתי אותו בדקה ה-72. קלאודימיר פריירה כבש שער והעלה את בית״ר ירושלים ליתרון 0:1. לקלאודימיר והחברים לא היה לאן לרוץ, היציעים היו ריקים ואנו בתא הכבוד יכולנו לשמוע ולראות את טביב ואוחנה צועקים 'יש' ומסמנים תנועת ניצחון.

קלאודמיר פריירה. צילום: בית"ר ירושלים

 

התקנון של בית הדין בארץ כפוף לזה של אופ״א, אבל עדיין אפשר וצריך למצוא פתרונות לעונש הכל כך לא ראוי ולא ספורטיבי של משחק ללא קהל. אם אני טביב, הייתי בוחר בהפחתת נקודה. בעצם אולי לא. בקצב הזה הקבוצה של טביב יכולה לזכות באליפות. ומה יהיה אם הנקודה הזו בסיום העונה תימנע מבית״ר לזכות באליפות?

הפיתרון חוזר לשרה רגב. היחידה המיוחדת של המשטרה, שהיא כל כך גאה בהקמתה, חייבת להתחיל לעבוד. אם המשטרה הבריטית מיגרה את האלימות בפרמייר ליג, אין סיבה שהמשטרה המקומית שלנו לא תמגר את תופעת האלימות והגזענות. ואם זה לא יקרה, תמיד אפשר להחזיר לישראל את המשטרה הבריטית שתעשה סדר.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20